Zakres, warunki i tryb wykonywania przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 20 marca 2003 r.
w sprawie zakresu, warunków i trybu wykonywania przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 451) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"placówka" - polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, urząd konsularny oraz przedstawicielstwo przy organizacji międzynarodowej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu.
§  2.
1.
Zadania w zakresie ochrony placówek polegają na zapewnieniu bezpieczeństwa obiektów i przebywających w nich osób poprzez ochronę fizyczną placówek o wysokim stopniu zagrożenia atakiem terrorystycznym i działalnością obcych służb specjalnych lub placówek mających siedzibę w krajach zagrożonych niepokojami i przestępczością, zwanych dalej "placówkami wysokiego stopnia zagrożenia".
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
zewnętrzne i wewnętrzne kontrolowanie stanu obiektów placówki, sprawdzanie zamknięć drzwi, okien, sejfów oraz stanu plomb i pieczęci;
2)
obsługę technicznych systemów zabezpieczających obiekty placówki;
3)
kontrolę i zapobieganie wnoszenia na teren placówki przedmiotów mogących zagrażać bezpieczeństwu przebywających w niej osób, w tym sprawdzanie przesyłek otrzymywanych za pośrednictwem poczty;
4)
kontrolę ruchu osób na terenie placówki, w tym zapobieganie dostępowi osób nieuprawnionych na teren i do obiektów placówki;
5)
obserwowanie otoczenia placówki, ruchu pojazdów i zachowania osób za pośrednictwem luster, systemu telewizji przemysłowej oraz innych urządzeń;
6)
zabezpieczenie śladów wskazujących na próbę lub dokonanie włamania lub penetracji;
7)
dokumentowanie czynności związanych z ochroną placówki;
8)
podejmowanie interwencji w przypadku zagrożenia placówki;
9)
wykonywanie innych czynności związanych z ochroną placówki określonych przez jej kierownika.
§  3.
1.
Dyrektor generalny służby zagranicznej informuje Szefa Biura Ochrony Rządu o uznaniu placówki za placówkę wysokiego stopnia zagrożenia.
2.
Na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1, Szef Biura Ochrony Rządu deleguje funkcjonariusza do ochrony placówki.
§  4.
1.
Delegowanie może nastąpić po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody funkcjonariusza.
2.
Szef Biura Ochrony Rządu przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych listę oddelegowanych funkcjonariuszy, zawierającą nazwę placówki, do której zostali oddelegowani, informację o okresie oddelegowania oraz następujące dane funkcjonariuszy:
1)
imiona i nazwiska;
2)
numer PESEL;
3)
imiona rodziców;
4)
stanowisko i stopień służbowy.
§  5.
1.
Do ochrony placówki może być oddelegowany funkcjonariusz, który spełnia następujące warunki:
1)
posługuje się jednym z języków obcych w stopniu podstawowym (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub język urzędowy w państwie przyjmującym);
2)
odznacza się nienaganną kulturą;
3)
posiada bardzo dobry stan zdrowia poświadczony zaświadczeniem lekarskim;
4)
odbył przeszkolenie specjalistyczne oraz uzyskał jego zaliczenie;
5)
posiada szczepienia ochronne w przypadkach określonych wymogami sanitarnymi;
6)
posiada wysoką sprawność fizyczną;
7)
posiada poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową.
2.
Spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, stwierdza komisja powołana przez Szefa Biura Ochrony Rządu.
§  6.
W okresie oddelegowania funkcjonariusz podlega, w zakresie wykonywanej ochrony placówki, kierownikowi placówki lub osobie przez niego upoważnionej.
§  7.
Szef Biura Ochrony Rządu odwołuje funkcjonariusza oddelegowanego do ochrony placówki, przed terminem określonym w rozkazie o oddelegowaniu na pisemny, uzasadniony wniosek dyrektora generalnego służby zagranicznej lub z własnej inicjatywy, gdy jest to uzasadnione potrzebami Biura Ochrony Rządu.
§  8.
Funkcjonariusz oddelegowany do ochrony placówki podlega na terytorium państwa obcego przepisom dyscyplinarnym i porządkowym obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  9.
Funkcjonariuszowi oddelegowanemu do ochrony placówki przysługują należności wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991).
§  10.
Zakwaterowanie funkcjonariusza oddelegowanego do wykonywania zadań ochrony placówki zapewnia kierownik placówki.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.55.491

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, warunki i tryb wykonywania przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 20/03/2003
Data ogłoszenia: 31/03/2003
Data wejścia w życie: 31/03/2003