Regulaminy przewoźników lotniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 14 listopada 2003 r.
w sprawie regulaminów przewoźników lotniczych

Na podstawie art. 202 pkt 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wymagania dotyczące regulaminów określających typowe warunki przewozu lotniczego pasażerów i bagażu oraz towarów, zwanych dalej "regulaminami".
§  2. 
1. 
Przewoźnik lotniczy wydaje regulaminy z uwzględnieniem umów i przepisów międzynarodowych.
2. 
W regulaminach zamieszcza się w szczególności definicje pojęć, terminów i skrótów użytych dla celów danego regulaminu oraz postanowienia w zakresie:
1)
dokumentów przewozowych;
2)
opłat za przewóz;
3)
systemu rezerwacji;
4)
odprawy pasażersko-bagażowej;
5)
procedur dotyczących akceptacji i przyjęcia towaru do przewozu;
6)
procedur obowiązujących przy przewozie bagażu;
7)
rozkładów i odwołań lotów;
8)
zachowania się pasażera na pokładzie samolotu;
9)
świadczenia dodatkowych usług;
10)
przerw w podróży;
11)
przepisów administracyjnych;
12)
przewozu i odbioru towaru;
13)
odpowiedzialności przewoźnika.
3. 
Regulaminy określają zakres podmiotowy i terytorialny ich obowiązywania.
§  3. 
1. 
W regulaminie określa się stosowane w umowie przewozu dokumenty przewozowe, w tym rodzaje tych dokumentów oraz ich formę, okres ich ważności, a także ilość wymaganych egzemplarzy.
2. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące wymogów, jakim powinny odpowiadać informacje zawarte w każdym dokumencie przewozowym przewoźnika.
3. 
W regulaminach określa się tryb postępowania w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentu przewozowego lub jego części, a także wycofania się jednej ze stron umowy.
§  4. 
1. 
W danym regulaminie zamieszcza się również informacje o obowiązujących taryfach, stawkach oraz opłatach, które dodatkowo musi ponieść pasażer lub nadawca.
2. 
Przy przewozie towarów w regulaminie określa się, w jakiej formie będzie dokonywana opłata oraz czy stawki i opłaty za przewożony towar pobierane będą przez przewoźnika przy nadaniu albo przy odbiorze.
§  5. 
W regulaminie zamieszcza się informację o obowiązku poinformowania pasażera o:
1)
numerze rezerwacji miejsca na lot;
2)
ewentualnym anulowaniu przed terminem wystawionego dokumentu przewozowego;
3)
wymogach związanych z rezerwacją;
4)
anulowaniu rezerwacji przed terminem wystawienia dokumentu przewozowego;
5)
uzyskiwaniu danych osobowych klienta niezbędnych do dokonania rezerwacji i wystawienia dokumentu przewozowego;
6)
otrzymaniu innych świadczeń;
7)
przyznanym pasażerowi miejscu w samolocie;
8)
wnoszeniu opłat za niewykorzystanie miejsca;
9)
potwierdzeniu rezerwacji;
10)
unieważnieniu rezerwacji przez przewoźnika.
§  6. 
1. 
W regulaminach zamieszcza się termin, w którym pasażer powinien zgłosić się do odprawy pasażerskiej, oraz dokładne informacje o konsekwencjach niezgłoszenia się do odprawy w wyznaczonym przez przewoźnika terminie.
2. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia dotyczące ułatwień w podróżowaniu osób wymagających specjalnej opieki, w szczególności osób starszych, chorych, niepełnosprawnych oraz dzieci pozostających bez opieki.
§  7. 
W regulaminach zamieszcza się postanowienia o przewozie towarów, w tym przedmiotów i materiałów niebezpiecznych i innych wymagających szczególnego traktowania.
§  8. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia dotyczące:
1)
nadania bagażu;
2)
przewozu bagażu rejestrowanego;
3)
bagażu wolnego od opłat;
4)
nadbagażu;
5)
przewozu bagażu nierejestrowanego;
6)
odbioru bagażu.
§  9. 
1. 
Regulamin powinien zawierać zobowiązanie przewoźnika do dołożenia należytej staranności przy przewozie pasażera i jego bagażu albo towaru w odpowiednim czasie, zgodnie z rozkładem obowiązującym w dniu podróży.
2. 
Regulamin powinien zawierać zobowiązanie do przekazania do publicznej wiadomości informacji o rozkładach, przełożeniu oraz odwołaniu lotów.
3. 
Regulamin powinien określać obowiązki przewoźnika w przypadku:
1)
zmiany przez przewoźnika typu samolotu;
2)
wykonania lotu przez innego przewoźnika;
3)
zmiany godziny odlotu i przylotu opublikowanych w rozkładach lotów bez uprzedzenia pasażera.
§  10. 
Regulamin powinien określać uprawnienia pasażera w przypadku niewykonania umowy przewozu z przyczyn leżących po stronie przewoźnika, w szczególności dotyczące zwrotu kosztów zakupu biletu.
§  11. 
1. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia o charakterze porządkowym, dotyczące zachowania się pasażera na pokładzie samolotu. W regulaminie informuje się o uprawnieniach przewoźnika do dochodzenia roszczeń wobec pasażera, który wyrządził szkodę innemu pasażerowi lub przewoźnikowi.
2. 
W regulaminie zamieszcza się informacje o zakazach lub ograniczeniach w posługiwaniu się na pokładzie samolotu urządzeniami elektronicznymi.
3. 
W regulaminie zamieszcza się postanowienia dotyczące obowiązku udostępnienia pasażerowi informacji o sposobie postępowania przewoźnika wobec pasażerów, których zachowanie zagraża bezpieczeństwu lub narusza porządek na pokładzie samolotu.
§  12. 
1. 
Regulamin powinien zawierać informacje dla pasażera o konieczności przestrzegania wszystkich przepisów związanych z podróżą, obowiązujących w kraju rozpoczęcia podróży, kraju tranzytowym oraz kraju zakończenia podróży, jak również przestrzegania przepisów i instrukcji przewoźnika.
2. 
Regulamin powinien zawierać informacje o prawie przewoźnika do odmowy przewozu pasażera, który nie stosuje się do przepisów, o których mowa w ust. 1.
§  13. 
Regulamin przewoźnika udostępnia się pasażerowi lub nadawcy przy zawieraniu umowy o przewóz.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024