Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowe komisje egzaminacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 15 października 2003 r.
w sprawie Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowych komisji egzaminacyjnych

Na podstawie art. 11d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999, z 2000 r. Nr 29, poz. 358, z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 oraz z 2003 r. Nr 73, poz. 661) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zadania i regulamin działania Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, zwanej dalej "Komisją", organizację państwowych komisji egzaminacyjnych, sposób obsługi administracyjnej i finansowej Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych, wysokość wynagrodzenia oraz warunki zwrotu członkom Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych kosztów podróży i pobytu, a także wysokość wynagrodzenia innych osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji.
§  2. 
Do zadań Komisji należy:
1)
rozstrzyganie spraw wynikających z przeprowadzania egzaminów;
2)
przyjmowanie wniosków dotyczących potrzeb w zakresie przeprowadzania egzaminów oraz rozpatrywanie wniosków o zwolnienie z obowiązku zdawania egzaminu;
3)
przygotowywanie rocznego harmonogramu egzaminów w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej;
4)
wyznaczanie spośród członków państwowych komisji egzaminacyjnych ich przewodniczących;
5)
zlecanie przygotowania zadań egzaminacyjnych, testów egzaminacyjnych, analiz i opracowań na potrzeby przeprowadzanych egzaminów;
6)
opracowanie kryteriów, od których zależy wysokość wynagrodzenia za przygotowanie zadań, testów, analiz i opracowań, o których mowa w pkt 5;
7)
przekazywanie protokołów i innej dokumentacji związanej z egzaminami i ze zwalnianiem z obowiązku zdawania egzaminów do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w celu archiwizacji;
8)
składanie rocznych sprawozdań z przebiegu egzaminów i działalności Komisji ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania do dnia 30 stycznia następnego roku.
§  3. 
Regulamin działania Komisji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  4. 
Państwowe komisje egzaminacyjne powołuje Komisja, określając każdorazowo ich skład, termin i miejsce odbycia egzaminu.
§  5. 
W skład państwowej komisji egzaminacyjnej wchodzi od 3 do 6 osób, w tym:
1)
przewodniczący;
2)
członkowie;
3)
sekretarz.
§  6. 
Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjne kieruje jej pracami, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu, w tym za zapewnienie odpowiednich warunków do jego przeprowadzenia.
§  7. 
Obsługę administracyjną i finansową prac Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych wykonują odpowiednie komórki Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, w ramach wydatków ustalonych na ten cel w jego planie finansowym.
§  8. 
1. 
Przewodniczący Komisji otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 150 % stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta, określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach państwowych, zwanej dalej "stawką".
2. 
Sekretarz Komisji otrzymuje za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 40 % stawki.
3. 
Pozostali członkowie Komisji otrzymują za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 25 % stawki.
§  9. 
Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej za każdy dzień udziału w jej posiedzeniach otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 30 % stawki, a pozostali członkowie i sekretarz państwowej komisji egzaminacyjnej - 25 % stawki.
§  10. 
1. 
Osobom opracowującym zadania i testy egzaminacyjne przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 300 % stawki.
2. 
Osobom przygotowującym analizy i opracowania na potrzeby egzaminów przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 250 % stawki.
3. 
Wysokość wynagrodzenia osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala przewodniczący Komisji w oparciu o kryteria ustalone przez Komisję.
§  11. 
Członkowie Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych w związku z wykonywaniem powierzonych im obowiązków otrzymują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów, a także innych wydatków określonych przez Komisję odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w przepisach regulujących należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju oraz poza jego granicami, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN DZIAŁANIA PAŃSTWOWEJ KOMISJI POŚWIADCZANIA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

§  1. 
1. 
W skład Komisji wchodzą przewodniczący i 9 członków.
2. 
Komisja spośród swoich członków wyznacza zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
3. 
Zakres zadań wiceprzewodniczącego określa przewodniczący Komisji.
4. 
Sekretarz Komisji zapewnia sprawne funkcjonowanie Komisji i wykonywanie przez nią zadań. Szczegółowy zakres zadań sekretarza określa przewodniczący Komisji.
§  2. 
Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy jej obradom, reprezentuje ją na zewnątrz oraz podpisuje uchwały Komisji.
§  3. 
Komisja działa na posiedzeniach zwoływanych w razie potrzeby, ale nie rzadziej niż dwa razy w roku. Terminy posiedzeń są ustalane w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.
§  4. 
Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał, które zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 swojego składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działami administracji rządowej - oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024