Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 2003 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się odznakę honorową "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
1. 
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a także innym osobom, które przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju finansów publicznych, a w szczególności w uznaniu:
1)
osiągnięć w wieloletniej i nienagannej pracy w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
2)
osiągnięć w pracy w działach finansowo-rachunkowych jednostek sektora finansów publicznych;
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażaniu do praktyki nowych rozwiązań ekonomiczno-finansowych oraz usprawnień w dziedzinie organizacji i techniki pracy;
4)
działalności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie finansów i rachunkowości;
5)
osiągnięć w dziedzinie rozwijania stosunków finansowych z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi.
2. 
Pracownikom, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, odznaka może być nadana, jeżeli wykazują dobrą znajomość zagadnień wchodzących w zakres ich czynności oraz systematycznie pogłębiają swoje wiadomości fachowe.
3. 
Odznaka może być nadawana obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie finansów publicznych.
§  3. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw finansów publicznych z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra;
2)
kierownika urzędu centralnego;
3)
wojewody;
4)
dyrektora izby administracji skarbowej;
5)
(uchylony);
6)
(uchylony);
7)
kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Nadanie odznaki osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego następuje w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.
§  4. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  5. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
3. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 33 mm, w kolorze brązowym, wykonanego z metalu. W górnej części strony licowej widnieje na tarczy herbowej srebrny orzeł, po jego bokach litery "RP" z ornamentem roślinnym. Poniżej napis w trzech wierszach - "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH", pod napisem ornament. Na odwrocie, między zdobnikami - napis "MINISTERSTWO FINANSÓW", poniżej miejsce na kolejny numer odznaki. U góry medalu uszko i kółko do zawieszenia na wstążce. Wstążka o szerokości 35 mm wykonana z rypsu jedwabnego z paskiem niebieskim o szerokości 7 mm w środku oraz dwoma paskami brązowymi o szerokości 10 mm i białymi o szerokości 4 mm po bokach.
2. 
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza osobiście minister właściwy do spraw finansów publicznych lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
§  8. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  9. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji, za zwrotem kosztów.
§  10. 
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru brązowego i ma wymiary 104 x 148 mm. Na jej czołowej stronie wytłoczony jest orzeł.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1474 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 14/10/2003
Data ogłoszenia: 13/08/2021
Data wejścia w życie: 27/11/2003