Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać maszyny do pomiaru pola powierzchni skór.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 8 października 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać maszyny do pomiaru pola powierzchni skór

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
maszyna - maszynę pomiarową mechaniczną lub elektroniczną, będącą przyrządem pomiarowym przeznaczonym do pomiaru pola powierzchni skór lub podobnych surowców o nieregularnych kształtach;
2)
granica górna zakresu pomiarowego - wartość wielkości mierzonej równą lub mniejszą od wartości odpowiadającej granicy górnej zakresu wskazań urządzenia wskazującego;
3)
granica dolna zakresu pomiarowego - minimalną wartość wielkości mierzonej, większą od wartości odpowiadającej granicy dolnej zakresu wskazań urządzenia wskazującego;
4)
wartość działki elementarnej:
a)
różnicę między wartościami odpowiadającymi dwóm kolejnym wskazom - w urządzeniach wskazujących analogowych lub
b)
różnicę wskazań odpowiadającą zmianie o jednostkę najmniej znaczącej cyfry - w urządzeniach wskazujących cyfrowych.
§  2. 
Maszyna powinna być wyposażona w urządzenie wskazujące wynik pomiaru - analogowe lub cyfrowe.
§  3. 
W urządzeniu wskazującym analogowym:
1)
podziałka powinna być kreskowa;
2)
wartość działki elementarnej powinna wynosić co najmniej 0,5 dm2;
3)
długość działki elementarnej powinna wynosić co najmniej 5 mm;
4)
odległość wskazówki od podzielni nie powinna przekraczać 2 mm;
5)
wskazówka powinna mieć koniec płaski, o szerokości nie większej niż szerokość kresek podziałki;
6)
koniec wskazówki powinien zataczać okrąg o promieniu zawartym pomiędzy 1/4 a 3/4 długości najkrótszych kresek podziałki;
7)
kreski podziałki odpowiadające 10 dm2 i wielokrotności tej wartości powinny być oznaczone cyframi.
§  4. 
1. 
W maszynach z urządzeniem wskazującym cyfrowym wyposażonych w urządzenie drukujące wydrukowana wartość zmierzonej powierzchni pola powinna być zgodna z wartością wskazywaną.
2. 
Wskazanie maszyny i wydruk powinny być wyraźne i jednoznaczne, a druk nieścieralny.
3. 
Wartości wskazywane lub drukowane powinny zawierać oznaczenie legalnej jednostki miary pola powierzchni "dm2".
4. 
Na urządzeniu wskazującym cyfrowym powinna być wyświetlana informacja o zakłóceniach w funkcjonowaniu maszyny lub błędach popełnianych w jej obsłudze.
§  5. 
1. 
W urządzeniach wskazujących cyfrowych wartość działki elementarnej powinna wynosić 1 dm2.
2. 
W celu sprawdzenia wskazań maszyny, urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny mieć dodatkowo działkę elementarną o wartości 0,1 dm2.
§  6. 
1. 
Maszyna powinna być wyposażona w urządzenie kasujące wskazania do zera.
2. 
Urządzenie kasujące powinno być tak skonstruowane, aby wyzerowanie wielkości wskazywanej na wskaźniku lub na drukarce powodowało wyzerowanie innych danych dotyczących wyniku pomiaru.
3. 
Po skasowaniu wskazania:
1)
wskazówka urządzenia wskazującego analogowego nie powinna odchylać się od kreski zerowej więcej niż o 0,5 działki elementarnej;
2)
urządzenie wskazujące cyfrowe powinno wskazywać "0".
§  7. 
W przypadku wystąpienia zakłócenia w funkcjonowaniu maszyny, a w szczególności wciągnięcia lub zatrzymania przedmiotu mierzonego, nie powinno być możliwe dokonanie odczytu wyniku pomiaru.
§  8. 
W maszynach mechanicznych kołkowych kołki powinny przemieszczać się swobodnie.
§  9. 
Na maszynie powinny być zamieszczone w sposób trwały następujące oznaczenia:
1)
nazwa lub typ maszyny;
2)
nazwa lub znak producenta;
3)
granica dolna i górna zakresu pomiarowego;
4)
wartość działki elementarnej;
5)
numer fabryczny i rok produkcji maszyny;
6)
znak zatwierdzenia typu, jeżeli został nadany.
§  10. 
1. 
Błędy graniczne dopuszczalne maszyny, rozumiane jako wartości skrajne błędów, przy zatwierdzeniu typu i legalizacji pierwotnej wynoszą:
1)
±0,6 dm2 - dla pola powierzchni skóry o wartości mniejszej niż 60 dm2;
2)
±1 % wartości mierzonej - dla pola powierzchni skóry o wartości co najmniej 60 dm2.
2. 
Błędy graniczne dopuszczalne maszyny przy legalizacji ponownej są dwukrotnie większe od wartości, o których mowa w ust. 1.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 170, poz. 1652.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024