Określenie sposobu, zakresu i terminów przekazywania przez agentów rozliczeniowych informacji o prowadzonej przez nich działalności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 września 2003 r.
w sprawie określenia sposobu, zakresu i terminów przekazywania przez agentów rozliczeniowych informacji o prowadzonej przez nich działalności

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. Nr 169, poz. 1385) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Agenci rozliczeniowi, przekazując do Narodowego Banku Polskiego informacje:
1)
o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych, zwanej dalej "ustawą", określają:
a)
liczbę akceptantów,
b)
liczbę urządzeń akceptujących elektroniczne instrumenty płatnicze,
c)
liczbę i wartości przeprowadzonych transakcji

- według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2)
o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 4 ustawy, określają zarejestrowane próby przeprowadzenia i przeprowadzone transakcje zmierzające do naruszenia lub obejścia przepisów prawa albo reguł uczciwego obrotu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  2. 
Informacje, o których mowa w § 1, są przekazywane kwartalnie, odpowiednio według stanu na koniec ostatniego dnia miesiąca kończącego kwartał lub za okres kwartału, w terminie do końca ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po upływie kwartału, którego dotyczą.
§  3. 
1. 
Informacje, o których mowa w § 1, są przekazywane na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
2. 
Przekazywane dane powinny być opatrzone imieniem i nazwiskiem oraz, jeżeli są składane na piśmie, podpisem osób je sporządzających.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 października 2003 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Nazwa agenta rozliczeniowego: ......................

Dane o liczbie akceptantów, urządzeń akceptujących elektroniczne instrumenty płatnicze oraz liczbie i wartości operacji w .... kwartale ........r.

Wyszczególnienie Liczba akceptantów

(w szt.) wg stanu na dzień ........

Liczba punktów handlowo-usługowych

(w szt.) wg stanu na dzień ........

Liczba urządzeń akceptujących elektroniczne instrumenty płatnicze

(w szt.) wg stanu na dzień .....

Liczba operacji

(w szt.)

Wartość operacji (w zł)
Akceptanci wyposażeni w terminale POS
Akceptanci wyposażeni w imprintery
Akceptanci prowadzący sprzedaż towarów i usług za pośrednictwem Internetu
Razem

Sporządził: ....................... Telefon: ..... Podpis .....

(czytelnie imię i nazwisko)

Termin przekazania: do końca ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po upływie kwartału, którego dane dotyczą.

Adresat: Narodowy Bank Polski, Departament Systemu Płatniczego, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa (faks: 653-28-90, e-mail: dsp.zspd@nbp.pl).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Nazwa agenta rozliczeniowego: .........................

Zarejestrowane próby przeprowadzenia i przeprowadzone operacje zmierzające do naruszenia lub obejścia przepisów prawa albo reguł uczciwego obrotu w ..... kwartale ..... r.

Wyszczególnienie Operacje kartami zagubionymi Operacje kartami skradzionymi Operacje kartami, które nie doszły do adresata Operacje kartami uzyskanymi na podstawie fałszywych danych Operacje kartami sfałszowanymi Operacje MOTO/Internet Inne operacje oszukańcze Ogółem
Liczba operacji (w szt.)
Wartość operacji (w zł)

Sporządził: ...................... Telefon: ..... Podpis ......

(czytelnie imię i nazwisko)

Termin przekazania: do końca ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po upływie kwartału, którego dane dotyczą.

Adresat: Narodowy Bank Polski, Departament Systemu Płatniczego, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa (faks: 653-28-90, e-mail: dsp.zspd@nbp.pl).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024