Zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasady i tryb zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 27 sierpnia 2003 r.
w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasad i trybu zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4, art. 38 ust. 2 pkt 3 i art. 47 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Kwaterze - należy przez to rozumieć Kwaterę Główną, o której mowa w art. 2 lit. b Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 259);
2)
personelu zagranicznym Kwatery - należy przez to rozumieć osoby oddelegowane do Kwatery Głównej Korpusu lub zatrudnione w Kwaterze Głównej Korpusu przez każdą ze Stron Konwencji, o której mowa w pkt 1, niemające stałego miejsca zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
członkach rodzin personelu zagranicznego Kwatery - należy przez to rozumieć współmałżonków oraz dzieci będące na utrzymaniu osób, o których mowa w pkt 2;
4)
podatkach - należy przez to rozumieć podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy;
5)
naczelniku urzędu skarbowego - należy przez to rozumieć Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie;
6)
naczelniku urzędu celnego - należy przez to rozumieć Naczelnika Urzędu Celnego I w Szczecinie;
7)
fakturze - należy przez to rozumieć fakturę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Rozdział  2

Zwolnienia od podatków

§  2.
1.
Zwalnia się od podatków, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
towary przywożone z zagranicy przez Kwaterę, o ile ich rodzaj i ilość wskazują, że są przeznaczone na potrzeby własne Kwatery, w celu utworzenia, budowy oraz działalności Kwatery;
2)
towary przywożone z zagranicy, których rodzaje i ilość określa załącznik do rozporządzenia, przeznaczone na zaopatrzenie barów, mess i kantyn Kwatery i tam sprzedawane;
3)
import rzeczy osobistego użytku oraz służących do użytku domowego lub zawodowego, w tym mebli i zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, stanowiących własność personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
samochód osobowy - 2 sztuki na osobę, która ukończyła 18 lat,
b)
przyczepka towarowa - 2 sztuki na rodzinę,
c)
samochód kempingowy albo przyczepa kempingowa - 1 sztuka na rodzinę,
d)
motocykl - 1 sztuka na osobę, która ukończyła 18 lat,
e)
turystyczna łódź motorowa - 1 sztuka na rodzinę;
4)
sprzedaż towarów w barach, messach i kantynach Kwatery.
2.
Warunkiem zastosowania zwolnień, o których mowa w ust. 1, jest:
1)
przedłożenie organowi celnemu, w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, dokumentów, z których wynika, że towary są sprowadzane przez Kwaterę,
2)
przedłożenie organowi celnemu, w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, dokumentów, z których wynika, że osoba sprowadzająca towar należy do personelu zagranicznego Kwatery lub jest członkiem rodziny personelu zagranicznego

- z zastrzeżeniem że towary te nie będą przeznaczone na cel inny niż wskazany w ust. 1 lub nie będą odprzedawane (zbywane).

Rozdział  3

Przypadki dokonywania zwrotu podatków

§  3.
1.
Zwrot podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje:
1)
Kwaterze - z tytułu nabycia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej towarów przeznaczonych na potrzeby własne Kwatery w celu utworzenia, budowy i działalności Kwatery oraz towarów przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mess i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery i tam sprzedawanych;
2)
personelowi zagranicznemu Kwatery lub członkom jego rodzin - z tytułu nabycia towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
samochód osobowy - 1 sztuka na trzy lata,
b)
pozostałe pojazdy - w miarę uzasadnionych potrzeb.
2.
W przypadku nabycia samochodów osobowych lub innych pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zwrot podatków przysługuje wyłącznie personelowi zagranicznemu Kwatery w odniesieniu do 1 sztuki samochodu osobowego lub innego pojazdu nie częściej niż raz na trzy lata.
§  4.
Zwrot podatków zawartych w cenach towarów nabytych przez Kwaterę oraz przez personel zagraniczny Kwatery i członków jego rodzin obejmuje:
1)
kwotę podatku od towarów i usług określoną w fakturze;
2)
kwotę podatku akcyzowego, obowiązującą w dniu dokonania zakupu.
§  5.
1.
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatków podlegających zwrotowi Kwaterze oraz personelowi zagranicznemu Kwatery i członkom jego rodzin jest faktura wystawiona przy zakupie towarów, potwierdzająca ich nabycie przez Kwaterę lub personel zagraniczny Kwatery, jak również członków ich rodzin.
2.
Faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.
3.
Oryginał faktury wraz z jedną kopią otrzymuje nabywca.

Rozdział  4

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług

§  6.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług przekazywany jest przez Kwaterę naczelnikowi urzędu skarbowego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
kwotę podatku od towarów i usług, o której zwrot ubiega się Korpus oraz personel zagraniczny Kwatery i członkowie jego rodzin, z wyszczególnieniem kwoty tego podatku związanego z nabyciem towarów lub usług na cele Kwatery oraz cele prywatne personelu zagranicznego i członków jego rodzin;
2)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku od towarów i usług.
3.
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
1)
wykaz towarów i usług nabytych przez Kwaterę, z wyszczególnieniem towarów lub usług przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mess i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery;
2)
listę personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, którym przysługuje zwrot podatku z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatku od towarów i usług przypadających do zwrotu;
3)
oryginały faktur;
4)
uwierzytelnione kserokopie faktur, jeżeli oryginały tych faktur zostały dołączone do wniosku, o którym mowa w § 9 ust. 1.
4.
Wnioski składane są za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składany jest wniosek.
§  7.
1.
Zwrotu podatku od towarów i usług dokonuje Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 6, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
2.
W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, wniosek wraz z załączonymi kwestionowanymi przez naczelnika urzędu skarbowego dokumentami przekazywany jest Ministrowi Obrony Narodowej do zaopiniowania.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zwrot podatku od towarów i usług może nastąpić w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 według kwot faktycznie uznanych. Od kwot zwróconych w terminie późniejszym nie przysługują odsetki za zwłokę.
§  8.
1.
W przypadku gdy towar zostaje zwrócony, a nabywca żąda zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania od nabywcy kopii faktury; o dokonanym zwrocie sprzedawca informuje naczelnika urzędu skarbowego, przekazując równocześnie otrzymaną od nabywcy kopię faktury.
2.
W przypadku gdy zwracane towary podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, naczelnik urzędu skarbowego, po uzyskaniu informacji, o której mowa w ust. 1, informuje naczelnika urzędu celnego o dokonanym zwrocie towarów.
3.
Jeżeli zwrot należności, o której mowa w ust. 1, nastąpił po dokonaniu, zgodnie z § 7, zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego z tej faktury, kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za następny okres pomniejsza się o te kwoty.

Rozdział  5

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku akcyzowego

§  9.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku akcyzowego przekazywany jest przez Kwaterę naczelnikowi urzędu celnego.
2.
Przepisy § 6 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Zwrotu podatku akcyzowego dokonuje naczelnik urzędu celnego na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 9, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
2.
Przepisy § 7 ust. 2-3 i § 8 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasad i trybu zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery (Dz. U. Nr 53, poz. 642).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104, z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100, z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107, z 2001 r. Nr 12, poz. 92, Nr 39, poz. 459, Nr 56, poz. 580, Nr 63, poz. 639, Nr 80, poz. 858, Nr 90, poz. 995, Nr 106, poz. 1150 i Nr 122, poz. 1324, z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 41, poz. 365, Nr 86, poz. 794, Nr 153, poz. 1272, Nr 169, poz. 1387 i Nr 213, poz. 1800 i 1803 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 84, poz. 774, Nr 96, poz. 874, Nr 130, poz. 1188 i Nr 137, poz. 1302.

ZAŁĄCZNIK

TOWARY PRZYWOŻONE Z ZAGRANICY NA ZAOPATRZENIE BARÓW, MESS I KANTYN KWATERY

Lp. Rodzaj Kod PCN Ilość
1 Piwo otrzymywane ze słodu 2203 00 35.000 litrów miesięcznie
2 Wina i wyroby winiarskie:

1) wino ze świeżych winogron włącznie z winami

wzmocnionymi

2) wermut i pozostałe wina ze świeżych

winogron przyprawione roślinami lub

substancjami aromatycznymi

3) pozostałe napoje fermentowane (np.

jabłecznik, moszcz gruszkowy i miód pitny)

2204

2205

2206 00

25.000 litrów miesięcznie
3 Wyroby spirytusowe:

1) alkohol etylowy nieskażony o objętościowej

mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub

więcej

2) alkohol etylowy nieskażony o objętościowej

mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.;

wódki, likiery i pozostałe napoje

spirytusowe

2207 10 00 0

2208

10.000 litrów miesięcznie
4 Wyroby tytoniowe:

1) cygara, również z obciętymi końcami,

cygaretki i papierosy, z tytoniu lub

namiastek tytoniu

2) tytoń do palenia, nawet zawierający

namiastki tytoniu w dowolnej proporcji

2402

2403 10

600.000 sztuk miesięcznie

200 kg miesięcznie

5 Pozostałe towary w ilościach zapewniających bieżącą działalność barów, mess i kantyn, prowadzonych przez Kwaterę

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.152.1484

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasady i tryb zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery.
Data aktu: 27/08/2003
Data ogłoszenia: 29/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003