Oznaczanie wyrobów znakami skarbowymi akcyzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 13 sierpnia 2003 r.
w sprawie oznaczania wyrobów znakami skarbowymi akcyzy

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 5 ust. 6, art. 6 ust. 5 pkt 1, art. 7 ust. 6 pkt 2, art. 8 ust. 3, art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 4, art. 17 i art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy (Dz. U. Nr 127, poz. 584, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zwolnienia niektórych wyrobów na czas określony z obowiązku oznaczania znakami skarbowymi akcyzy, zwanymi dalej "znakami akcyzy";
2)
wzory znaków akcyzy w postaci banderol podatkowych i legalizacyjnych umieszczanych na opakowaniach jednostkowych importowanych i krajowych wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich oraz szczegółowe sposoby ich umieszczania;
3)
wysokość zaliczki na podatek akcyzowy odpowiadającej wartości banderol podatkowych, uprawniającej do ich otrzymania, wysokość kwot stanowiących co najmniej 80 % kosztów wytworzenia tych banderol oraz wysokość należności za sprzedaż banderol legalizacyjnych;
4)
wzór wniosku o wydawanie oraz sprzedaż banderol lub wydawanie upoważnień do wydania banderol;
5)
zasady składania przez uprawnione podmioty wstępnego zapotrzebowania na banderole;
6)
szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji banderol, sposób ich przewozu i przechowywania oraz zasady i tryb sporządzania protokołu stwierdzającego utratę, zniszczenie, uszkodzenie, wydanie lub zwrot banderol, a także jego wzór;
7)
zasady zwrotu banderol;
8)
normy dopuszczalnych strat banderol powstałych w procesie oznaczania w stosunku do łącznej liczby banderol wykorzystanych w ciągu miesiąca do oznaczania wyrobów;
9)
maksymalne terminy przewozu wyrobów nieoznaczonych banderolami przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2004 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy następujące importowane i krajowe wyroby:
1)
produkty rafinacji ropy naftowej (PKWiU 23.20);
2)
preparaty zawierające w masie 70 % lub więcej olejów mineralnych, jeżeli nie stanowią zasadniczego ich składnika (PKWiU 24.66.31-57.10);
3)
oleje do różnych celów (PKWiU 24.66.31-57.80);
4)
alkohol etylowy (PKWiU 15.92) z wyłączeniem spirytusu rektyfikowanego zwykłego (PKWiU 15.92.11-00.21), spirytusu rektyfikowanego wyborowego (PKWiU 15.92.11-00.22) oraz spirytusu rektyfikowanego luksusowego (PKWiU 15.92.11-00.23);
5)
szlam i kamień winny (PKWiU 15.93.2);
6)
piwo słodowe (PKWiU 15.96);
7)
cygara, również z obciągniętymi końcami, cygaretki z tytoniu (PKWiU 16.00.11-30), cygara, cygaretki, papierosy itp., niezawierające tytoniu (PKWiU 16.00.11-70.00), tytoń do żucia i tabakę (PKWiU 16.00.12-90.20).
2.
Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2004 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy pozostałe napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % bez względu na symbol PKWiU, niebędące napojami alkoholowymi destylowanymi (PKWiU 15.91), alkoholem etylowym (PKWiU 15.92), winami gronowymi (PKWiU 15.93), napojami fermentowanymi (np. jabłecznikiem, winem z gruszek, miodem pitnym), pozostałymi, mieszanymi napojami zawierającymi alkohol (PKWiU 15.94), wermutem i innymi winami ze świeżych winogron przyprawionymi roślinami lub substancjami aromatycznymi (PKWiU 15.95), piwem słodowym (PKWiU 15.96.1).
§  3.
1.
Wprowadza się do oznaczania wyrobów objętych obowiązkiem oznaczania znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych i legalizacyjnych. Wzory banderol podatkowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, a wzory banderol legalizacyjnych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Wysokość zaliczki na podatek akcyzowy odpowiadającej wartości banderol podatkowych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. Wysokość należności za sprzedaż banderol legalizacyjnych określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol podatkowych określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
W przypadku gdy wartość banderoli podatkowej (wysokość zaliczki na podatek akcyzowy) równa się wysokości podatku akcyzowego albo przewyższa wysokość podatku akcyzowego od wyrobu podlegającego oznaczaniu tą banderolą, wówczas wartość tej banderoli równa jest 80 % wysokości podatku akcyzowego od tego wyrobu.
§  4.
1.
Banderole są umieszczane na opakowaniach jednostkowych wyrobów w sposób szczegółowo określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia, z tym że banderole legalizacyjne stosowane do oznaczania w obrocie handlowym wyrobów nieoznaczonych, z uszkodzonymi, nieodpowiednimi lub nieprawidłowo nałożonymi banderolami są umieszczane na tych wyrobach w istniejącym stanie ich opakowań jednostkowych.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza w razie stosowania rodzajowo innych (nietypowych) opakowań niż określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia, banderole mogą być z urzędu lub na wniosek podatnika, po uzyskaniu zgody właściwego w sprawach znaków akcyzy naczelnika urzędu celnego, umieszczane przez czas oznaczony albo nieoznaczony odmiennie niż w sposób ustalony w załączniku nr 6 do rozporządzenia, przy zachowaniu jednak ogólnych zasad umieszczania znaków akcyzy na wyrobach (opakowaniach wyrobów). Udzielając zgody, właściwy w sprawach znaków akcyzy naczelnik urzędu celnego powinien określić w szczególności rodzaj, nazwę i pochodzenie wyrobu, zawartość i rodzaj opakowania wyrobu, szczegółowo odmienny sposób umieszczania banderoli na opakowaniu oraz czas, na jaki wydano zgodę.
§  5.
1.
Podatnik zgłasza do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok następny najpóźniej do dnia 30 października roku poprzedzającego. Wzór wstępnego zapotrzebowania stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2.
W razie wystąpienia w ciągu roku kalendarzowego okoliczności uzasadniających złożenie, zmianę lub cofnięcie wstępnego zapotrzebowania na banderole, podatnik, którego to dotyczy, jest obowiązany, z chwilą powstania tych okoliczności, do niezwłocznego złożenia do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych takiego zapotrzebowania, jego zmiany lub cofnięcia. Dotyczy to również jednorazowego zapotrzebowania wstępnego.
3.
Niezłożenie wstępnego zapotrzebowania, jego zmiany lub cofnięcia w trybie określonym w ust. 1 i 2 powoduje, że wynikające z tego skutki braku banderol obciążają podatnika, który nie dopełnił obowiązków w tym zakresie.
§  6.
Wydawanie oraz sprzedaż banderol lub wydawanie upoważnień do wydania banderol następuje na wniosek podatnika; wzór wniosku określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Podatnik prowadzi ewidencję wydanych, zużytych, uszkodzonych, utraconych, zwróconych oraz zniszczonych banderol, według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2.
Ewidencja banderol jest prowadzona liczbowo, odrębnie dla każdego rodzaju banderol. Każda strona ewidencji jest parafowana przez podatnika oraz jest zabezpieczona urzędowo pieczęcią właściwego naczelnika urzędu celnego wykonującego zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym.
3.
Podatnik wykazuje na bieżąco wydane mu banderole oraz ich zużycie, utratę, zniszczenie i uszkodzenie. Dokonywanie zapisów następuje w dniu wystąpienia zdarzeń uzasadniających dokonanie stosownych wpisów do ewidencji lub najpóźniej w dniu ujawnienia tych zdarzeń.
4.
Podatnik co miesiąc dokonuje podsumowania wydanych, zużytych, uszkodzonych, zwróconych, utraconych i zniszczonych banderol, w rachunku narastającym. Stan na koniec roku podatkowego przenosi się do ewidencji na rok następny jako stan początkowy.
5.
Wydaniem, zgodnie z ewidencją, jest także otrzymanie na podstawie upoważnień właściwych w sprawach znaków akcyzy naczelników urzędów celnych nowych banderol za zwrócone banderole, niewykorzystane i nieuszkodzone lub za banderole utracone, zniszczone lub uszkodzone w ramach dopuszczalnych norm strat w procesie oznaczania wyrobów banderolami.
6.
Podatnik będący importerem wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania jest obowiązany do uzyskania od producenta zagranicznego rozliczenia z przekazanych mu banderol, z podaniem rodzaju (serii, roku wytworzenia, numeru ewidencyjnego) i ilości banderol zużytych do oznaczania, utraconych, zniszczonych lub uszkodzonych oraz niewykorzystanych, niezwłocznie po otrzymaniu wyrobów, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od wydania producentowi zagranicznemu banderol.
§  8.
Podatnik jest obowiązany do sporządzania raportu dziennego, w którym określa liczbę i rodzaj banderol, zużytych danego dnia do oznaczenia opakowań jednostkowych wyrobów, a także liczbę i rodzaj banderol uszkodzonych, utraconych oraz zniszczonych. Raport podpisują co najmniej dwie osoby, w tym osoba odpowiedzialna za oznaczenie banderolami.
§  9.
Utrata, zniszczenie lub uszkodzenie banderol musi być potwierdzone protokołem sporządzonym przez dwie osoby reprezentujące podatnika albo przez jedną osobę, jeżeli zapewnienie reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe, oraz przez obecnego przy tych zdarzeniach pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Z każdorazowego przekazania banderol - pomiędzy ich wytwórcą, właściwym w sprawach znaków akcyzy naczelnikiem urzędu celnego, bankiem państwowym wydającym banderole oraz podatnikiem - sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy, sporządzony przez dwie osoby reprezentujące każdą ze stron czynności objętych protokołem, a jeżeli zapewnienie przez strony reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe - przez jedną osobę z każdej strony. Protokół powinien określać miejsce, datę i czas czynności, rodzaj i liczbę banderol oraz oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego banderol pozwalające na ich identyfikację, a także strony czynności i nazwiska osób w nich uczestniczących oraz ich podpisy.
2.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest składany przez podatnika we właściwym w sprawach znaków akcyzy urzędzie celnym, chyba że urząd ten wydał banderole lub przyjął ich zwrot.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wydawania oraz zwrotu banderol, występujących u producenta wyrobów podlegających oznaczaniu.
§  11.
Właściwy w sprawach znaków akcyzy naczelnik urzędu celnego może zażądać, przed każdorazowym wydaniem oraz sprzedażą banderol lub wydaniem upoważnienia do wydania banderol, przedstawienia ewidencji banderol i sprawdzić stan zapisów, umieszczając na niej adnotację o dokonanym sprawdzeniu.
§  12.
1.
Przechowywanie oraz przewóz banderol jest dokonywany w sposób zabezpieczający banderole przed utratą, kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
2.
Sposób przechowywania oraz przewozu, o którym mowa w ust. 1, polega na zapewnieniu odpowiednich środków transportu, pomieszczeń, miejsc przechowywania, zwłaszcza w postaci kas pancernych lub skarbców, oraz ochrony w sposób przyjęty przy przechowywaniu oraz transporcie pieniędzy.
3.
Dostęp do pomieszczeń i miejsc przechowywania banderol mogą mieć wyłącznie imiennie upoważnione do tego osoby.
4.
Środek transportu oraz miejsce przechowywania banderol są plombowane przez osoby upoważnione, niezależnie od stosowanych zabezpieczeń przed kradzieżą, uszkodzeniem, zniszczeniem oraz utratą banderol.
5.
Zdjęcie plomby następuje każdorazowo w obecności co najmniej dwóch osób. W przypadku stwierdzenia naruszenia lub uszkodzenia stanu plomby należy sporządzić protokół oraz remanent banderol.
§  13.
Banderole niewykorzystane i nieuszkodzone, uszkodzone oraz banderole, które przed zastosowaniem utraciły ważność, są zwracane właściwemu w sprawach znaków akcyzy naczelnikowi urzędu celnego, wytwórcy banderol lub bankowi państwowemu, który wydał te banderole.
§  14.
Dopuszczalne miesięczne straty (utrata, zniszczenie, uszkodzenie) banderol powstałe w procesie oznaczania nimi wyrobów (opakowań jednostkowych wyrobów) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wynosić najwyżej:
1)
0,5 % - dla opakowań jednostkowych wyrobów spirytusowych;
2)
0,5 % - dla opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych;
3)
0,5 % - dla opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich.
§  15.
1.
Wyroby przewożone przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tranzyt), które nie podlegają obowiązkowi oznaczenia ich banderolami, są przewożone w następujących maksymalnych terminach:
1)
7 dni - dla przewozów lotniczych;
2)
48 godzin - dla przewozu pojazdami samochodowymi;
3)
5 dni - dla przewozu statkami i innymi jednostkami pływającymi żeglugi śródlądowej;
4)
14 dni - dla przewozu koleją.
2.
W razie tranzytu z wykorzystaniem różnych rodzajów przewozów, maksymalny termin przewozu wyrobów przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie może być dłuższy niż 14 dni.
§  16.
1.
Na wniosek podatnika może nastąpić wydanie oraz sprzedaż banderol lub wydanie upoważnień do wydania banderol - przed terminem powstania obowiązku oznaczania banderolami wyrobów niepodlegających dotychczas temu obowiązkowi. W takim przypadku stosuje się w odpowiednim zakresie przepisy dotyczące szczególnego nadzoru podatkowego.
2.
Banderole odbierane na zasadach określonych w ust. 1 mogą być nanoszone na wyroby przed terminem powstania obowiązku oznaczania banderolami wyrobów, natomiast wydanie tak oznaczonych wyrobów z zakładu podatnika bądź sprowadzenie z zagranicy nie może nastąpić przed dniem wejścia w życie obowiązku oznaczania. W takim przypadku stosuje się w odpowiednim zakresie przepisy dotyczące szczególnego nadzoru podatkowego.
§  17.
Do postępowań w sprawach banderol wszczętych i niezakończonych na podstawie przepisów dotychczasowych mają zastosowanie przepisy rozporządzenia.
§  18.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakami skarbowymi akcyzy (Dz. U. Nr 223, poz. 1870 oraz z 2003 r. Nr 73, poz. 664).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1323, z 2002 r. Nr 213, poz. 1803 oraz z 2003 r. Nr 137, poz. 1302.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORY BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

grafika

Objaśnienia:

1. Banderole podatkowe według wzorów określonych w poz. I-VIII stosują odpowiednio producenci i importerzy wyrobów podlegających obowiązkowi oznaczania.

2. Banderole podatkowe według wzorów określonych w poz. I-VIII stosuje się także do oznaczania innych opakowań jednostkowych wyrobów niż wymienione w załączniku nr 6.

OPIS WZORÓW BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1), 3)

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
I Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY IMP. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru granatowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ IMP. - 2003" ("2003" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru granatowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
III.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru granatowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
III.2 5-20 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru granatowego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
IV.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru granatowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą, znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
IV.2 5-16 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru granatowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16
V Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY KRAJ. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru zielonego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VI Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ KRAJ. - 2003" ("2003" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru zielonego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VII.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru zielonego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
VII.2 5-20 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru zielonego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
VIII.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru zielonego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
VIII.2 5-16 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru zielonego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16

Objaśnienia:

1) Wzory są przedstawione w skali 1:1 i zawierają przykładowy rok wytworzenia banderoli.

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

3) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany roku wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

4) Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

grafika

Objaśnienia:

1. Banderole legalizacyjne według wzorów określonych w poz. I-VIII stosują podmioty posiadające wyroby nieoznaczone, oznaczone nieprawidłowo, względnie nieodpowiednimi znakami akcyzy lub wyroby z uszkodzonymi znakami.

2. Banderole legalizacyjne według wzorów określonych w poz. V-VIII stosują podmioty dokonujące czynności pakowania, rozlania lub rozważenia wyrobów w opakowania jednostkowe, przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów w inne opakowania jednostkowe.

3. Banderole legalizacyjne według wzorów określonych w poz. I-VIII stosuje się także do oznaczania innych opakowań jednostkowych wyrobów niż wymienione w załączniku nr 6.

OPIS WZORÓW BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1), 3)

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
I Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY IMP - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru granatowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL - IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ IMP. - 2003" ("2003" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru granatowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
III.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru granatowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
III.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru granatowego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
IV.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru granatowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
IV.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru granatowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16
V Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY KRAJ. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru zielonego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VI Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ KRAJ. - 2003" ("2003" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru zielonego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VII.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru zielonego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
VII.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru zielonego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
VIII.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru zielonego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
VIII.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru zielonego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16

Objaśnienia:

1) Wzory są przedstawione w skali 1:1 i zawierają przykładowy rok wytworzenia banderoli.

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

3) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany roku wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

4) Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZESTAWIENIE WARTOŚCI BANDEROL PODATKOWYCH (KWOT ZALICZEK NA PODATEK AKCYZOWY)

Tabela 1. Importowane i krajowe wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń)
Lp. Rodzaj papierosów w opakowaniu jednostkowym Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1 2 3
1 Papierosy importowane i krajowe 0,15
2 Tytoń importowany i krajowy 0,15

Tabela 2. Importowane i krajowe wyroby spirytusowe

Lp. Pojemność opakowania jednostkowego w litrach Moc alkoholu w opakowaniu jednostkowym w % Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1 2 3 4
1 do 0,25 włącznie do 25 włącznie 0,25
2 do 0,25 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 0,35
3 do 0,25 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 0,50
4 do 0,25 włącznie powyżej 75 0,65
5 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie do 25 włącznie 0,40
6 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 0,50
7 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 0,75
8 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie powyżej 75 0,95
9 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie do 25 włącznie 0,65
10 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 0,95
11 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 1,50
12 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 75 2,25
13 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie do 25 włącznie 1,15
14 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 1,60
15 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 2,60
16 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 75 3,50
17 powyżej 2,0 do 25 włącznie 1,60
18 powyżej 2,0 powyżej 25 do 50 włącznie 2,85
19 powyżej 2,0 powyżej 50 do 75 włącznie 4,25
20 powyżej 2,0 powyżej 75 5,15

Tabela 3. Importowane i krajowe wyroby winiarskie

Lp. Pojemność (zawartość) opakowania jednostkowego w litrach Rzeczywista moc alkoholu w opakowaniu jednostkowym w % Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1 2 3 4
1 do 0,5 włącznie do 15 włącznie 0,01
2 do 0,5 włącznie powyżej 15 do 18 włącznie 0,01
3 do 0,5 włącznie powyżej 18 do 22 włącznie 0,02
4 do 0,5 włącznie powyżej 22 0,30
5 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie do 15 włącznie 0,03
6 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 15 do 18 włącznie 0,04
7 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 18 do 22 włącznie 0,04
8 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 22 0,50
9 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie do 15 włącznie 0,08
10 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 15 do 18 włącznie 0,08
11 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 18 do 22 włącznie 0,10
12 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 22 1,10
13 powyżej 2,0 do 15 włącznie 0,15
14 powyżej 2,0 powyżej 15 do 18 włącznie 0,20
15 powyżej 2,0 powyżej 18 do 22 włącznie 0,40
16 powyżej 2,0 powyżej 22 2,00

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ZESTAWIENIE NALEŻNOŚCI ZA SPRZEDAŻ BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

Lp. Pochodzenie, rodzaj wyrobu w opakowaniu jednostkowym oraz rodzaj lub pojemność tego opakowania Kwota odpłatności za sprzedaż banderoli legalizacyjnej w zł
1 2 3
1 Papierosy importowane i krajowe we wszystkich opakowaniach1) - niezależnie od liczby papierosów 0,25
2 Tytoń importowany i krajowy we wszystkich opakowaniach - niezależnie od gramatury2) 0,25
3 Importowane i krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu3) o pojemności (zawartości) do 0,25 l włącznie 0,50
4 Importowane i krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu3) o pojemności (zawartości) powyżej 0,25 l 0,90
5 Importowane i krajowe wyroby winiarskie w opakowaniu4) o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie 0,30
6 Importowane i krajowe wyroby winiarskie w opakowaniu4) o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l 0,50
Objaśnienia:

1) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 6 (rys. 1 i 2) do rozporządzenia.

2) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 6 (rys. 3) do rozporządzenia.

3) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 6 (rys. 4 i 5) do rozporządzenia.

4) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 6 (rys. 6 i 7) do rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WYSOKOŚĆ ODPŁATNOŚCI Z TYTUŁU POKRYCIA CO NAJMNIEJ 80 % KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL PODATKOWYCH

Tabela 1. Importowane i krajowe wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń)
Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt. w zł Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt. w zł
1 2 3 4
1 45 x 22 12,00 14,00

Tabela 2. Importowane i krajowe wyroby spirytusowe

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt. w zł Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt. w zł
1 2 3 4
1 50 x 12 14,00 19,45
2 90 x 16 23,80 28,90

Tabela 3. Importowane i krajowe wyroby winiarskie

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt. w zł Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt. w zł
1 2 3 4
1 110 x 14 14,10 16,70
2 160 x 16 17,65 20,30

ZAŁĄCZNIK Nr  6

SZCZEGÓŁOWE SPOSOBY UMIESZCZANIA ZNAKÓW AKCYZY NA OPAKOWANIACH JEDNOSTKOWYCH IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

Rysunek 1 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 45 x 22 mm, pod celofanem (o ile występuje) bezpośrednio na twardym opakowaniu jednostkowym papierosów (u góry z tyłu i z boku opakowania, w kształcie litery "L" położonej poziomo do wysokości opakowania).

grafika

Rysunek 2 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 45 x 22 mm, pod celofanem (o ile występuje) bezpośrednio na miękkim opakowaniu jednostkowym papierosów (od góry opakowania, w kształcie odwróconej litery "U").

grafika

Rysunek 3 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 45 x 22 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym. Banderola powinna być nałożona w kształcie litery I, pionowo na zamknięciu opakowania, równolegle do krótszego boku opakowania po jego prawej lub lewej stronie. Napis na marginesie banderoli "MINISTERSTWO FINANSÓW ZNAK AKCYZY..." winien być skierowany ku górnej krawędzi opakowania.

grafika

Rysunek 4 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 50 x 12 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu spirytusowego o pojemności (zawartości) do 0,25 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 90 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu spirytusowego o pojemności (zawartości) powyżej 0,25 l (od góry na zamknięciu i szyjce opakowania, w kształcie odwróconej litery "L"), z tym że napis "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." (odpowiednio do rodzaju banderoli) zawarty na marginesie banderoli znajduje się na nakrętce opakowania.

grafika

Rysunek 5 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 50 x 12 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu spirytusowego, niezależnie od pojemności (zawartości) tego opakowania (od góry na otwieraczu puszki, w kształcie litery "I" położonej poziomo do wysokości opakowania).

grafika

Rysunek 6 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 110 x 14 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 160 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l (od góry na zamknięciu i szyjce opakowania, w kształcie odwróconej litery "U").

grafika

Rysunek 7 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 110 x 14 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarach 160 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l (od góry na otwieraczu puszki i po dwu stronach ścianek, w kształcie odwróconej litery "U").

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE ROCZNE

NA BANDEROLE PODATKOWE I LEGALIZACYJNE

Tabela 1. Wyroby spirytusowe

.................. .....................

(pieczęć podatnika (miejscowość, data)

z nazwą i adresem)

...................... Ministerstwo Finansów

(REGON, PESEL, NIP *)) Departament Podatku

Akcyzowego

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

Znaków akcyzy - banderol ...... 1) na opakowania jednostkowe

......................2) wyrobów spirytusowych w ........ r.

(................)3)

Lp. Pojemność Moc alkoholu w Miejscowość Liczba banderol w sztukach
opakowania jednostkowego w litrach opakowaniu jednostkowym w % stosowania banderol4) jednorazowo5) miesięcznie rocznie
1 2 3 4 5 6 7
1 do 0,25 włącznie do 25 włącznie
2 do 0,25 włącznie powyżej 25 do 50 wł.
3 do 0,25 włącznie powyżej 50 do 75 wł.
4 do 0,25 włącznie powyżej 75
5 powyżej 0,25 do 0,5 wł. do 25 włącznie
6 powyżej 0,25 do 0,5 wł. powyżej 25 do 50 wł.
7 powyżej 0,25 do 0,5 wł. powyżej 50 do 75 wł.
8 powyżej 0,25 do 0,5 wł. powyżej 75
9 powyżej 0,5 do 1,0 wł. do 25 włącznie
10 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 25 do 50 wł.
11 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 50 do 75 wł.
12 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 75
13 powyżej 1,0 do 2,0 wł. do 25 włącznie
14 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 25 do 50 wł.
15 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 50 do 75 wł.
16 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 75
17 powyżej 2,0 do 25 włącznie
18 powyżej 2,0 powyżej 25 do 50 wł.
19 powyżej 2,0 powyżej 50 do 75 wł.
20 powyżej 2,0 powyżej 75

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać: importowanych albo krajowych.

3) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

Tabela 2. Wyroby winiarskie

................... ...................

(pieczęć podatnika (miejscowość, data)

z nazwą i adresem)

..................... Ministerstwo Finansów

(REGON, PESEL, NIP*)) Departament Podatku

Akcyzowego

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

Znaków akcyzy - banderol ... 1) na opakowania jednostkowe

....................2) wyrobów winiarskich w ......... r.

(................)3)

Lp. Pojemność Moc alkoholu w Miejscowość Liczba banderol w sztukach
opakowania jednostkowego w litrach opakowaniu jednostkowym w % stosowania banderol 4) jednorazowo 5) miesięcznie rocznie
1 2 3 4 5 6 7
1 do 0,5 włącznie do 15 włącznie
2 do 0,5 włącznie pow. 15 do 18 wł.
3 do 0,5 włącznie pow. 18 do 22 wł.
4 do 0,5 włącznie powyżej 22
5 powyżej 0,5 do 1,0 wł. do 15 włącznie
6 powyżej 0,5 do 1,0 wł. pow. 15 do 18 wł.
7 powyżej 0,5 do 1,0 wł. pow. 18 do 22 wł.
8 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 22
9 powyżej 1,0 do 2,0 wł. do 15 włącznie
10 powyżej 1,0 do 2,0 wł. pow. 15 do 18 wł.
11 powyżej 1,0 do 2,0 wł. pow. 18 do 22 wł.
12 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 22
13 powyżej 2,0 do 15 włącznie
14 powyżej 2,0 pow. 15 do 18 wł.
15 powyżej 2,0 pow. 18 do 22 wł.
16 powyżej 2,0 powyżej 22

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać: importowanych albo krajowych.

3) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

Tabela 3. Wyroby tytoniowe (papierosy lub tytoń)

................... ...................

(pieczęć podatnika (miejscowość, data)

z nazwą i adresem)

..................... Ministerstwo Finansów

(REGON, PESEL, NIP*)) Departament Podatku

Akcyzowego

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

Znaków akcyzy - banderol ....1) na opakowania jednostkowe

.............2) wyrobów tytoniowych ....... 3)w ..... r.

(................)4).

Lp. Rodzaj wyrobu 3) Miejscowość Liczba banderol w sztukach
stosowania banderol 5) jednorazowo 6) miesięcznie rocznie
1 2 3 4 5 6

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać: importowanych albo krajowych.

3) Należy wpisać: papierosy lub tytoń.

4) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

5) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

6) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR

WNIOSEK O WYDANIE ORAZ SPRZEDAŻ BANDEROL LUB UPOWAŻNIEŃ

Pieczęć wnioskodawcy

z nazwą i adresem .......................

_____________________ (miejscowość) (data)

Regon, PESEL, NIP*) Naczelnik Urzędu Celnego 1)

..........................

ul. ......................

..........................

WNIOSEK

o wydanie, sprzedaż*) banderol .....................2) oraz

o wydanie upoważnień do wydania banderol na opakowania

jednostkowe ..................3) wyrobów .................4)

1. Łączna liczba wnioskowanych banderol ............. szt.,

w tym na opakowania jednostkowe:

1) .......... 5) - ............ szt. banderol (pociętych)

w paczkach*) oraz ........ szt. banderol w arkuszach*)

2) .......... 5) - ............ szt. banderol (pociętych)

w paczkach*) oraz ........ szt. banderol w arkuszach*)

3) .......... 5) - ............ szt. banderol (pociętych)

w paczkach*) oraz ........ szt. banderol w arkuszach*)

4) .......... 5) - ............ szt. banderol (pociętych)

w paczkach*) oraz ........ szt. banderol w arkuszach*)

5) .......... 5) - ............ szt. banderol (pociętych)

w paczkach*) oraz ........ szt. banderol w arkuszach*)

2. Nazwa i adres producenta zagranicznego ..................

.........................................................

.......................................................6)

3. Przedstawiciele (pełnomocnicy) wnioskodawcy uprawnieni do

odbioru banderol

.........................................................

.......................................................7)

4. Uwagi, oświadczenia wnioskodawcy (producenta, importera,

innego podmiotu)*)

.........................

(podpis i imienna

pieczątka wnioskodawcy)

Załączniki8):

1).......................

2).......................

3).......................

Objaśnienia:

1) Należy podać właściwego naczelnika urzędu celnego.

2) Należy wpisać odpowiednio: podatkowych albo legalizacyjnych.

3) Należy wpisać odpowiednio: importowanych albo krajowych.

4) Należy wpisać odpowiednio: tytoniowych (papierosów lub tytoniu) albo spirytusowych, albo winiarskich.

5) Należy wpisać odpowiednio: rodzaj, pojemność, zawartość opakowania lub pochodzenie wyrobu, np. papierosów krajowych lub tytoniu krajowego (dla banderol podatkowych na wyroby tytoniowe), albo butelki do 0,25 litra i powyżej 25% do 50% alkoholu (dla banderol podatkowych na wyroby spirytusowe), albo do 0,5 litra i do 15 % alkoholu (dla banderol podatkowych na wyroby winiarskie), albo papierosów krajowych lub tytoniu krajowego (dla banderol legalizacyjnych na wyroby tytoniowe), albo butelki powyżej 0,25 litra z alkoholem importowanym (dla banderol legalizacyjnych na wyroby spirytusowe), albo do 0,5 litra z alkoholem krajowym (dla banderol legalizacyjnych na wyroby winiarskie). Przy wypełnianiu tej części wniosku należy odpowiednio wykorzystać załączniki nr 1-6 do niniejszego rozporządzenia.

6) Wypełnia tylko importer.

7) Należy wpisać imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania, serie i numery dowodów osobistych pełnomocników.

8) Należy wymienić załączniki składane z wnioskiem.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR EWIDENCJI I WYKORZYSTANIA BANDEROL PODATKOWYCH I LEGALIZACYJNYCH

..................

(pieczęć podatnika

z nazwą i adresem)

EWIDENCJA*)

banderol ..............1) na ...............2)

wyroby................3) w opakowaniach

jednostkowych ...............4)

Lp. Banderole wydane przez urzędy celne Data wydania albo wysłania banderol Nazwa i adres Liczba banderol Banderole pozostałe
data wydania nazwa urzędu celnego oznaczenie bande roli 5) Liczba banderol wydanych producenta zagranicznego wydanych do oznaczania wysłanych za granicę zużytych do oznaczenia i nieuszkodzonych uszkodzonych utraconych zniszczonych
bez liczby z 6 i 7 za zwrócone niewykorzystane i nieuszkodzone w ramach normatywu strat wydanie banderol do oznaczenia wysłanie banderol za granicę przy oznaczaniu poza oznaczaniem przy oznaczaniu poza oznaczaniem przy oznaczaniu poza oznaczaniem data liczba
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Zwrot banderol do urzędu celnego Adnotacje właściwego w sprawach banderol urzędu celnego
banderole nieuszkodzone i niewykorzystane banderole uszkodzone
data zwrotu liczba zwróconych data zwrotu liczba banderol uszkodzonych
banderol banderol banderol przy oznaczaniu poza oznaczaniem
22 23 24 25 26 27

.................... ...................

(podpis podatnika (pieczęć naczelnika

z pieczątką imienną) urzędu celnego)

Objaśnienia:

Wypełnia odpowiednio producent, importer, inny podmiot. Ewidencja prowadzona jest odrębnie dla każdego rodzaju banderoli.

1) Należy wpisać odpowiednio: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać odpowiednio: importowane albo krajowe.

3) Należy wpisać odpowiednio: tytoniowe (papierosy lub tytoń) albo spirytusowe, albo winiarskie.

4) Należy wpisać odpowiednio rodzaj i/lub zawartość opakowania z wykorzystaniem załączników nr l - 6 do rozporządzenia, np.: butelki do 0,25 l z alkoholem o mocy powyżej 25 % do 50 % albo do 0,5 l z alkoholem o mocy powyżej 15 % do 18 % (dla banderol podatkowych na wyroby spirytusowe, winiarskie), albo butelki powyżej 0,25 l, albo powyżej 0,5 l (dla banderol legalizacyjnych na wyroby spirytusowe, winiarskie).

5) Należy wpisać serię oraz numer banderoli, o ile występują, i rok wytworzenia.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

WZÓR

PROTOKÓŁ DOTYCZĄCY UTRATY, ZNISZCZENIA LUB USZKODZENIA BANDEROL

..................

(pieczęć podatnika

z nazwą i adresem)

...................

REGON, PESEL, NIP*)

PROTOKÓŁ

z dnia .......

w sprawie utraty, zniszczenia, uszkodzenia*)

banderol ....................1)

sporządzony w .....................2) przez ................

............................................................

Opis okoliczności utraty, zniszczenia, uszkodzenia*)

banderol ....................3)

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Na tym protokół zakończono (nie)*) wnosząc zastrzeżeń (nia)*)

............................................................

............................................................

Protokół sporządzono w .............. egzemplarzach, które

przekazano .................................................

............................................................

Podpisy członków komisji:

.........................

.........................

Podpis pracownika

szczególnego

nadzoru podatkowego:*)

......................

Objaśnienia:

1) Należy podać rodzaj banderoli (podatkowa, legalizacyjna).

2) Należy podać miejscowość.

3) Należy podać: podatkowych albo legalizacyjnych przy wykorzystaniu załączników nr 1 - 2, z tym że przy legalizacyjnych należy podać: na papierosy lub tytoń importowany albo krajowy albo alkohol importowany, albo krajowy, np. w butelce do 0,25 l albo powyżej 0,25 l, albo wyroby winiarskie importowane, albo krajowe, np. w butelce do 0,5 l albo powyżej 0,5 l.

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024