Szczegółowe wymagania dla zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie poziomu hałasu emitowanego przez ten sprzęt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 16 czerwca 2003 r.
w sprawie szczegółowych wymagań dla zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie poziomu hałasu emitowanego przez ten sprzęt 2

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718 i Nr 130, poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób oznakowania zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie informacji dotyczących wartości hałasu emitowanego przez ten sprzęt;
2)
warunki i tryb przeprowadzania badań poziomu hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego;
3)
warunki i tryb przeprowadzania weryfikacji zadeklarowanej wartości hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
urządzeń przeznaczonych wyłącznie do użytku przemysłowego lub zawodowego;
2)
urządzeń, które stanowią integralną część budynku lub jego instalacji, w szczególności urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych lub wentylacyjnych, a także palników olejowych centralnego ogrzewania oraz pomp do wody i ścieków, z wyjątkiem wentylatorów domowych, okapów kuchennych oraz wolno stojących urządzeń grzewczych;
3)
elementów składowych sprzętu, w szczególności silników;
4)
sprzętu elektroakustycznego.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego - urządzenie albo część urządzenia lub instalacji przeznaczonej do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych łącznie z piwnicami, garażami i innymi zabudowaniami, służące do celów niezawodowych, w szczególności do utrzymania w czystości pomieszczeń, przygotowywania i przechowywania żywności, wytwarzania i rozprowadzania ciepła oraz klimatyzacji;
2)
rodzina zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego - modele lub typy zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego o tym samym przeznaczeniu i zasilane tym samym źródłem energii;
3)
seria zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego - zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego należący do tego samego modelu lub typu tego sprzętu o określonych cechach, wytworzony przez tego samego producenta;
4)
partia zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego - określona liczba sztuk zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, w obrębie danej serii tego sprzętu, wytwarzanego w jednolitych warunkach;
5)
wartość emisji hałasu - poziom mocy akustycznej A, LWA, zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, wyrażony w decybelach (dB) z mocą akustyczną odniesienia wynoszącą jeden pikowat (1 pW).
§  4.
1.
Producent lub importer zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego powinien dostarczyć informację o wartości emisji hałasu przez ten sprzęt.
2.
Wartość emisji hałasu powinna być określona zgodnie z normami zharmonizowanymi oraz warunkami określonymi w § 6.
3.
Producent lub importer jest odpowiedzialny za dokładność dostarczonej informacji, która może podlegać weryfikacji w sposób określony w § 7.
4.
Jeżeli w odrębnych przepisach określających treść etykiety oraz sposób jej umieszczania na wyrobach ustalone zostaną dla danej rodziny zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego wymagania dotyczące etykietowania, informacja o wartości emisji hałasu powinna być zamieszczona na etykiecie.
§  5.
Ogłoszenie informacji, o której mowa w § 4 ust. 1, oznacza spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu, z zastrzeżeniem możliwości przeprowadzenia kontroli zadeklarowanej wartości emisji hałasu tego sprzętu przez organy sprawujące nadzór nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu.
§  6.
1.
Ogólna metoda badania poziomu hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego powinna być tak dokładna, aby niepewność pomiaru mocy akustycznej A, LWA, wyrażona odchyleniem standardowym nie przekraczała 2 dB.
2.
Odchylenie standardowe powinno uwzględniać odchylenia standardowe wynikające ze składowych niepewności pomiaru, z wyjątkiem zmian wartości emisji hałasu między poszczególnymi pomiarami.
3.
Ogólna metoda badania, o której mowa w ust. 1, powinna być dla każdej rodziny zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego uzupełniona o:
1)
opis dodatkowych warunków dotyczących ich położenia, zainstalowania, obciążenia i działania podczas pomiaru, w celu zapewnienia ich eksploatacji oraz powtarzalności i odtwarzalności pomiaru;
2)
odchylenie standardowe odniesienia właściwe dla danej rodziny zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego.
§  7.
1.
Metoda statystyczna stosowana do weryfikacji zadeklarowanej wartości emisji hałasu w obrębie danej serii zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego powinna polegać na sprawdzaniu tego sprzętu wybranego losowo z różnych partii izolowanych, metodą badania jednostopniowego.
2.
Podstawowe parametry metody statystycznej, o której mowa w ust. 1, powinny zapewnić 95% prawdopodobieństwa jej przyjęcia, jeżeli 6,5% wartości emisji hałasu danej partii zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego jest wyższych od zadeklarowanej wartości emisji.
3.
Liczba próbek lub równoważnych próbek sprawdzanego zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego wynosi 3.
4.
Wybrana metoda statystyczna wymaga, aby w całym jej zakresie jako wartość odniesienia przyjąć odchylenie standardowe równe 3,5 dB.
§  8.
Jeżeli wartość emisji hałasu przez daną serię zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego przekracza wartość zadeklarowaną przez producenta lub importera, powinni oni niezwłocznie dokonać korekty ogłoszonej informacji dotyczącej wartości emisji hałasu.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Unii Europejskiej Nr 86/594/EWG z dnia 1 grudnia 1986 r. dotyczącej hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.132.1228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania dla zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie poziomu hałasu emitowanego przez ten sprzęt.
Data aktu: 16/06/2003
Data ogłoszenia: 29/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004