Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 13 czerwca 2003 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności;
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
organie prowadzącym postępowanie - oznacza to ministra właściwego do spraw administracji publicznej albo organ wskazany w trybie określonym w art. 4a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 928, z późn. zm.2));
2)
przedsiębiorcy - oznacza to przedsiębiorcę w rozumieniu art. 6 pkt 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z późn. zm.3));
3)
stronach podmiotowych - oznacza to strony Biuletynu Informacji Publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271), utworzone, utrzymywane i aktualizowane przez organ prowadzący postępowanie;
4)
zakładzie górniczym - oznacza to zakład górniczy w rozumieniu art. 6 pkt 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
§  3.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo testu umiejętności jest stwierdzana w formie postanowienia wydanego w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczego zawodu regulowanego, zwanego dalej "postępowaniem".
2.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, jest dostępny na stronach podmiotowych.
§  4.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy:
1)
przedsiębiorcy, w którego zakładzie górniczym ma być odbywany staż adaptacyjny;
2)
komisji egzaminacyjnej przygotowującej i przeprowadzającej test umiejętności.
§  5.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia na stronach podmiotowych informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla każdego rodzaju górniczego zawodu regulowanego.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  6.
Staż adaptacyjny odbywa się w zakładzie górniczym.
§  7.
1.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 2, składa:
1)
formularz zgłoszeniowy;
2)
dokument zawierający zobowiązanie się przedsiębiorcy do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
2.
W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę, który zobowiązał się nawiązać z nim stosunek prawny w celu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
3.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorca określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy.
4.
Wzór formularza zgłoszeniowego stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Wzór formularza zgłoszeniowego jest dostępny na stronach podmiotowych.
§  8.
W celu odbycia stażu adaptacyjnego u przedsiębiorcy wskazanego w formularzu zgłoszeniowym, wnioskodawca jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę albo odbywa staż, bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem, na podstawie umowy cywilnoprawnej - na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a przedsiębiorcą.
§  9.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba kierownictwa lub dozoru ruchu posiadająca kwalifikacje, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2.
Opiekuna stażu wyznacza kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4.
Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
§  10.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany zgodnie z programem stażu adaptacyjnego.
2.
Program stażu adaptacyjnego ustala opiekun stażu po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, oraz kopii dokumentacji, o której mowa w § 4.
3.
Program stażu adaptacyjnego jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dotychczas posiadanych umiejętności wynikających z dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach regulacyjnych dla wskazanego przez wnioskodawcę górniczego zawodu regulowanego.
4.
Program stażu adaptacyjnego zatwierdza kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
§  11.
Ustalając program stażu adaptacyjnego, uwzględnia się w szczególności:
1)
dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane dla danego rodzaju górniczego zawodu regulowanego;
2)
organizację i zasady funkcjonowania zakładu górniczego, w zakresie obowiązujących w tym zakładzie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, występujących zagrożeń, a także porządku i dyscypliny pracy.
§  12.
1.
Długość stażu adaptacyjnego określa postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Na wniosek wnioskodawcy złożony w toku postępowania organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny.
3.
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 2, został złożony w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu po zapoznaniu się z opinią kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym staż jest odbywany.
§  13.
Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą.
§  14.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
§  15.
1.
Opiekun stażu, za pośrednictwem kierownika ruchu zakładu górniczego, przekazuje przedsiębiorcy informację o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu adaptacyjnego.
2.
Terminy przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, ustala przedsiębiorca.
§  16.
Organ prowadzący postępowanie sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego w szczególności poprzez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności w czasie stażu;
4)
obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w czasie stażu;
5)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  17.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje opiekun stażu wraz z kierownikiem ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż, nie później niż w ciągu czternastu dni od daty zakończenia stażu.
2.
Dokonując oceny stażu adaptacyjnego, bierze się pod uwagę, czy wnioskodawca uzyskał:
1)
umiejętność wykonywania wymaganych dla danego górniczego zawodu regulowanego czynności w ruchu zakładu górniczego;
2)
znajomość obowiązujących w danym zakładzie górniczym przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, występujących zagrożeń, a także porządku i dyscypliny pracy;
3)
znajomość sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych;
4)
znajomość sposobu bezpiecznego wykonywania pracy.
3.
Ocena stażu adaptacyjnego jest dokonywana w formie raportu opiekuna stażu i wniosków kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż, zawierającego uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania górniczego zawodu regulowanego albo o jego braku.
4.
Ocena stażu adaptacyjnego jest potwierdzana podpisami przez opiekuna stażu oraz kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż, a następnie przekazywana przedsiębiorcy.
§  18.
Ocena stażu adaptacyjnego jest przekazywana przez przedsiębiorcę, w terminie trzech dni od dnia jej otrzymania, wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, oraz organowi prowadzącemu postępowanie.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  19.
1.
Testy umiejętności są przeprowadzane przez właściwe komisje egzaminacyjne działające na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 11 czerwca 2002 r. sprawie kwalifikacji wymaganych od osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych, mierniczego górniczego i geologa górniczego oraz wykazu stanowisk w ruchu zakładu górniczego, które wymagają szczególnych kwalifikacji (Dz. U. Nr 84, poz. 755) lub rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2002 r. w sprawie ratownictwa górniczego (Dz. U. Nr 94, poz. 838).
2.
Testy umiejętności są przeprowadzane dwa razy w roku.
3.
Terminy testów umiejętności ustala organ prowadzący postępowanie najpóźniej do dnia 15 grudnia na rok następny oraz podaje do publicznej wiadomości na stronach podmiotowych.
§  20.
1.
Wnioskodawca, który złożył wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności wcześniej niż na trzy miesiące przed ustalonym terminem testu, odbywa test w tym terminie.
2.
Wnioskodawca może wystąpić o odbycie testu w kolejnym terminie.
§  21.
1.
Test umiejętności opracowuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test.
2.
Do opracowania testu umiejętności przepis § 10 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  22.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem anonimowości, test przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu; ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  23.
Test umiejętności jest przeprowadzany w języku polskim.
§  24.
Arkusze testu są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie wnioskodawcy przed rozpoczęciem testu.
§  25.
1.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż stu zagadnień lub pytań.
2.
Każde z zagadnień lub pytań zawiera nie mniej niż trzy możliwości rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Co najmniej 90% zagadnień lub pytań zawiera jedno rozwiązanie poprawne albo jedną odpowiedź poprawną. Pozostałe zagadnienia lub pytania mogą zawierać więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź poprawną.
§  26.
Zagadnienia i pytania oraz możliwości rozwiązań albo odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  27.
1.
Rozwiązania zagadnień oraz odpowiedzi na pytania są punktowane.
2.
Za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia oraz każdą prawidłową odpowiedź na pytanie ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku, gdy więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź są prawidłowe, dla zdobycia punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie rozwiązania lub odpowiedzi.
§  28.
1.
Oceny testu umiejętności oraz ustalenia jego wyniku dokonuje komisja egzaminacyjna w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty przeprowadzenia testu umiejętności.
2.
Zaliczenie testu umiejętności następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania.
3.
Kryteria oceny testu umiejętności, wymienione w § 27 ust. 2, są dostępne dla wnioskodawcy w komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test umiejętności oraz umieszczane na arkuszu testu umiejętności.
§  29.
Komisja egzaminacyjna przekazuje wynik testu umiejętności, w terminie trzech dni od dnia jego ustalenia:
1)
wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  30.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
________

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 489, Nr 48, poz. 550, Nr 62, poz. 718, Nr 70, poz. 816, Nr 73, poz. 852, Nr 109, poz. 1158 i Nr 122, poz. 1314 i 1321, z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 5, poz. 43 i 44, Nr 42, poz. 475, Nr 63, poz. 634, Nr 73, poz. 761, Nr 76, poz. 811, Nr 87, poz. 954, Nr 102, poz. 1116, Nr 113, poz. 1207, Nr 115, poz. 1229, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 126, poz. 1382, Nr 129, poz. 1441, Nr 130, poz. 1450 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 41, poz. 365, Nr 71, poz. 655, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 135, poz. 1145 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450, Nr 64, poz. 592, Nr 65, poz. 595, Nr 84, poz. 774 i Nr 96, poz. 874.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554. Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 117, poz. 1007, Nr 153, poz. 1271, Nr 166, poz. 1360 i Nr 240, poz. 2055.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

WNIOSEK O ODBYCIE STAŻU ADAPTACYJNEGO/PRZEPROWADZENIE TESTU UMIEJĘTNOŚCI1)

.......................... wnosi o odbycie stażu adaptacyjnego

(imię i nazwisko)

/przeprowadzenie w terminie najbliższym/ .....................

................ 2) testu umiejętności1),

zgodnie z postanowieniem .....................................

..............................................................

(określenie organu prowadzącego postępowanie w sprawie

uznania kwalifikacji)

z dnia ............................. w sprawie nr ............

Zawiadomienia proszę kierować na adres .......................

......................

(podpis)

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Jeżeli wnioskodawca występuje o przeprowadzenie testu umiejętności w terminie późniejszym, powinien w wolnym polu wpisać wnioskowaną datę zgodnie z § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 125, poz. 1164).

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

................................. odbędzie staż adaptacyjny w

(imię i nazwisko)

.............................................................

.............................................................

(nazwa i adres przedsiębiorcy)

...................

(podpis)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.125.1164

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.
Data aktu: 13/06/2003
Data ogłoszenia: 17/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004