Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności zabawek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 18 czerwca 2003 r.
w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności zabawek2)

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb dokonywania oceny zgodności zabawek z zasadniczymi wymaganiami;
2)
procedury oceny zgodności;
3)
minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględnione przy notyfikowaniu jednostki;
4)
sposób oznakowania zabawek,
5)
wzór oznakowania CE.
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do dowolnego wyrobu zaprojektowanego lub przewidzianego do używania podczas zabawy przez dzieci w wieku do lat 14, zwanego dalej "zabawką", dla którego zasadnicze wymagania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków dotyczących bezpieczeństwa zabawek (Dz. U. Nr 120, poz. 1278 oraz z 2002 r. Nr 231, poz. 1940), zwane dalej "zasadniczymi wymaganiami".
§  3.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
ozdób bożonarodzeniowych;
2)
precyzyjnych modeli w skali dla dorosłych kolekcjonerów;
3)
sprzętu do zbiorowego używania na placach gier i zabaw;
4)
sprzętu sportowego;
5)
sprzętu wodnego przeznaczonego do użytku w głębokiej wodzie;
6)
lalek ludowych i dekoracyjnych oraz innych podobnych wyrobów przeznaczonych dla dorosłych kolekcjonerów;
7)
zabawek komercyjnych instalowanych w miejscach publicznych, w szczególności w domach handlowych oraz na dworcach;
8)
układanek tematycznych (puzzle), składających się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczonych dla specjalistów;
9)
broni pneumatycznej;
10)
sztucznych ogni, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawkach;
11)
proc i katapult;
12)
zestawu strzałek z metalowymi zakończeniami;
13)
elektrycznych piekarników, żelazek i innych miniatur lub modeli urządzeń bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, zasilanych napięciem nominalnym przekraczającym 24 V;
14)
wyrobów zawierających elementy grzejne, przeznaczonych do używania pod nadzorem osób dorosłych i do celów edukacyjnych;
15)
pojazdów z silnikami spalinowymi;
16)
zabawek z silnikami parowymi;
17)
rowerów przeznaczonych do uprawiania sportu lub poruszania się po drogach publicznych;
18)
zabawek video podłączanych do urządzeń zasilanych prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V;
19)
smoczków;
20)
wiernych kopii prawdziwej broni palnej;
21)
biżuterii dla dzieci.
§  4.
1.
Uznaje się, że zabawki wyprodukowane zgodnie z normami zharmonizowanymi, na których umieszczono oznakowanie CE, są zgodne z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2.
2.
Przyjmuje się, że zabawki, dla których producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo albo nie ustanowiono takich norm, spełniają zasadnicze wymagania określone w przepisach odrębnych, gdy po wystawieniu certyfikatu zgodności, o którym mowa w § 8 ust. 2, zgodność z zatwierdzonym modelem zabawki, zwanym dalej "modelem", została potwierdzona przez umieszczenie na nich oznakowania CE.
§  5.
1.
Jeżeli do zabawek mają zastosowanie odrębne przepisy, które przewidują umieszczenie oznakowania CE, oznakowanie może być umieszczone pod warunkiem, że zabawki spełniają również wymagania określone w tych przepisach.
2.
Jeżeli co najmniej jeden z przepisów, o którym mowa w ust. 1, pozwala producentowi, w okresie przejściowym określonym w tych przepisach, na wybór innych przepisów, oznakowanie CE powinno wskazywać zgodność tylko z tymi przepisami, które zastosował producent. W tym przypadku producent powinien podać szczegółowe dane o zastosowanych przepisach w dołączonych do zabawek ostrzeżeniach oraz instrukcjach, wymaganych przez te przepisy, albo na ich opakowaniach.
§  6.
Badanie typu WE jest procedurą, poprzez którą jednostka notyfikowana sprawdza i potwierdza, że przedłożony model spełnia zasadnicze wymagania dotyczące tej zabawki.
§  7.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel, zwany dalej "wnioskodawcą", składa w jednostce notyfikowanej wniosek o przeprowadzenie badania typu WE.
2.
Wniosek o przeprowadzenie badania typu WE powinien zawierać:
1)
nazwę i adres producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
2)
opis zabawki;
3)
informacje o miejscu produkcji zabawki i jej magazynowaniu;
4)
dokumentację techniczną;
5)
dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację zabawki;
6)
wykaz norm zharmonizowanych, zastosowanych w całości lub częściowo;
7)
opis czynności, poprzez które producent zapewnia zgodność produkcji zabawki z normami zharmonizowanymi.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć model zabawki, który będzie produkowany.
§  8.
1.
Jednostka notyfikowana przeprowadza badanie typu WE w następujący sposób:
1)
sprawdza, czy:
a)
dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę są właściwe,
b)
zabawka nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników zabawek lub osób trzecich;
2)
przeprowadza odpowiednie badania i testy, stosując normy zharmonizowane, w celu sprawdzenia, czy model spełnia zasadnicze wymagania; jednostka notyfikowana może poprosić o dalsze egzemplarze typu.
2.
Jeżeli model spełnia zasadnicze wymagania określone w rozporządzeniu, jednostka notyfikowana wystawia certyfikat zgodności i powiadamia o tym wnioskodawcę.
3.
Certyfikat zgodności zawiera wnioski z badania, opis zastosowanych metod badania oraz opisy i rysunki zatwierdzonej zabawki.
§  9.
1.
Jednostka notyfikowana, o której mowa w § 8 ust. 1, przekazuje innym jednostkom notyfikowanym i organom sprawującym nadzór nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu kopię certyfikatu zgodności oraz, na ich uzasadniony wniosek, kopię projektu i schematu produkcyjnego zabawki, a także sprawozdania z przeprowadzonych badań i testów.
2.
W przypadku gdy jednostka notyfikowana odmówi wystawienia certyfikatu zgodności, poinformuje o tym niezwłocznie wnioskodawcę oraz pozostałe jednostki notyfikowane, podając przyczynę odmowy.
3.
Jednostka notyfikowana, która odmówiła wystawienia certyfikatu zgodności, powinna poinformować o odmowie ministra właściwego do spraw gospodarki, państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską.
§  10.
1.
Jednostka notyfikowana i jej pracownicy odpowiedzialni za przeprowadzenie oceny zgodności powinni:
1)
wykazać najwyższy stopień rzetelności zawodowej i kompetencji technicznej;
2)
podejmować działania w sposób niezależny, bezstronny oraz przestrzegać zasady równoprawnego traktowania podmiotów uczestniczących w procesie oceny zgodności.
2.
Jednostka notyfikowana powinna mieć do dyspozycji niezbędny personel i odpowiednie wyposażenie umożliwiające właściwe wykonanie zadań administracyjnych i technicznych związanych z oceną zgodności, a także dostęp do sprzętu wymaganego do badań specjalistycznych.
3.
Pracownicy jednostki notyfikowanej odpowiedzialni za przeprowadzenie oceny zgodności powinni odbyć przeszkolenie w tym zakresie, a także posiadać:
1)
wiedzę niezbędną do przeprowadzania badań oraz odpowiednie doświadczenie w ich przeprowadzaniu;
2)
umiejętność sporządzania certyfikatów zgodności, protokołów i sprawozdań wymaganych w celu uwierzytelnienia przeprowadzonych badań.
§  11.
1.
Na zabawce albo jej opakowaniu umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały oznakowanie CE oraz informacje zawierające: nazwę lub znak firmy lub znak handlowy i adres producenta, jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Wspólnoty Europejskiej, zwane dalej "informacjami".
2.
Dane zawarte w informacji mogą być podane w formie skrótu, pod warunkiem że skrót umożliwi identyfikację producenta, jego upoważnionego przedstawiciela oraz importera.
3.
W przypadku małych zabawek i zabawek składających się z małych części informacje mogą być umieszczone na ich opakowaniu oraz etykiecie albo ulotce dołączonej do zabawki.
4.
W przypadku określonym w ust. 3 producent powinien poinformować nabywców zabawek o celowości zachowania opakowań, etykiet oraz ulotek, na których zamieszczone są informacje.
5.
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
§  12.
1.
Producent dołącza do zabawki, oprócz informacji, także wzmiankę o jej przeznaczeniu.
2.
W przypadku gdy zabawka, ze względu na bezpieczeństwo, jest przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej 3 lat, producent umieszcza na niej lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub w ulotce dołączonej do zabawki wyraźne i widoczne ostrzeżenie o treści "Niedopuszczalne dla dzieci w wieku poniżej 3 lat" wraz z krótką informacją o szczególnym ryzyku związanym z takim ostrzeżeniem.
3.
Zamiast ostrzeżenia, o którym mowa w ust. 2, jest możliwe także alternatywne zamieszczenie ostrzeżeń w formie znaku graficznego określonego we właściwej normie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady Europejskiej 88/378/EEC z dnia 3 maja 1988 r. o harmonizacji prawa Państw Członkowskich dotyczących bezpieczeństwa zabawek, zmienionej dyrektywą Rady Europejskiej 93/68/EEC z dnia 22 lipca 1993 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

Oznakowanie CE składa się z liter "CE" o poniższych kształtach

wzór

W przypadku pomniejszania lub powiększania oznakowania CE należy zachować proporcje podane na powyższym rysunku.

Elementy oznakowania CE mają tę samą wysokość, nie mniejszą niż 5 mm. W przypadku elementów bezpieczeństwa o niewielkich rozmiarach dopuszcza się odstępstwo od tego warunku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024