Udzielanie statkom zwolnień z obowiązku zdawania odpadów przed opuszczeniem portu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 12 maja 2003 r.
w sprawie udzielania statkom zwolnień z obowiązku zdawania odpadów przed opuszczeniem portu

Na podstawie art. 10 ust. 9 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. Nr 47, poz. 243, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb udzielania statkom zawijającym do polskich portów morskich zwolnień z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przed opuszczeniem portu, a w szczególności:
1)
statki zwolnione z tego obowiązku oraz zakres zwolnienia;
2)
statki mogące ubiegać się o zwolnienie;
3)
informacje, które powinien zawierać wniosek o zwolnienie;
4)
tryb składania wniosku i udzielania zwolnienia;
5)
wzór wniosku o udzielenie zwolnienia;
6)
wzór zaświadczenia o zwolnieniu statku z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów.
§  2. 3
 Z obowiązku zdawania odpadów i pozostałości ładunkowych do portowych urządzeń odbiorczych przed opuszczeniem portu są zwolnione statki, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
1)
kapitan statku przed zawinięciem do portu poinformował port o odpadach znajdujących się na statku, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 maja 2003 r. w sprawie przekazywania informacji o odpadach znajdujących się na statku (Dz. U. Nr 101, poz. 936 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 80);
2)
z informacji, o której mowa w pkt 1, wynika, że statek ma pojemność zbiorników wystarczającą do składowania odpadów znajdujących się na statku i odpadów, które zostaną wytworzone do czasu zawinięcia statku do następnego portu;
3)
następny port zawinięcia statku jest znany;
4)
nie ma informacji o braku dostępnych odpowiednich urządzeń do odbioru odpadów ze statków w następnym porcie zawinięcia statku.
§  3.
O zwolnienie z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przed opuszczeniem portu położonego w polskim obszarze morskim może ubiegać się armator statku, niezależnie od jego przynależności państwowej, odbywającego podróże morskie na stałych liniach żeglugowych bez zawijania do innych portów pomiędzy:
1)
portem położonym w polskich obszarach morskich a innym portem położonym w obszarze Morza Bałtyckiego lub Morza Północnego;
2)
dwoma portami położonymi w polskich obszarach morskich;
3)
jednym portem.
§  4.
1.
Wniosek o udzielenie zwolnienia, o którym mowa w § 3, armator składa do dyrektora właściwego urzędu morskiego.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
prośbę o udzielenie zwolnienia;
2)
podstawowe dane o statku i armatorze, takie jak: nazwa, znak rozpoznawczy, bandera, nr IMO, nazwa armatora i jego adres, telefon, faks, e-mail;
3)
informację o linii żeglugowej albo sezonowej żegludze wycieczkowej, zawierającą w szczególności: nazwy portów oraz dane o częstotliwości rejsów;
4)
informację o miejscu, czasie i sposobie odbioru oraz zagospodarowania odpadów, nazwy przedsiębiorstw, z którymi zawarto umowy o świadczenie usług, oraz rodzaje odpadów, których dotyczą te umowy;
5)
miejsce, datę i podpis upoważnionej osoby.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
kopię umowy lub umów o świadczenie usług odbioru i gospodarowania odpadami odbieranymi ze statku, zawartych w porcie, do którego zawija statek podczas rejsów na stałej linii żeglugowej;
2)
kopię zezwolenia na prowadzenie działalności polegającej na odbiorze i gospodarowaniu odpadami ze statków, wydanego przez właściwe organy administracji publicznej podmiotowi, z którym armator zawarł umowę, o której mowa w pkt 1;
3)
potwierdzenie przez podmiot zarządzający portem, w którym są zdawane odpady, że umowa, o której mowa w pkt 1, jest zgodna z zasadami ustalonymi w zatwierdzonym portowym planie gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków.
4.
Do dokumentów, o których mowa w ust. 3, sporządzonych w języku obcym, załącza się tłumaczenia na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego.
5.
Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Dyrektor urzędu morskiego po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, udziela lub odmawia udzielenia, w drodze decyzji administracyjnej, zwolnienia z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przez statek przed opuszczeniem portu. Decyzja jest ważna przez okres dwóch lat od dnia jej wydania.
2.
Dyrektor urzędu morskiego przedłuża ważność decyzji, o której mowa w ust. 1, na jeden rok, jeżeli armator złoży nie później niż na 14 dni przed upływem terminu ważności zwolnienia oświadczenie, że informacje podane we wniosku od dnia wydania decyzji nie uległy zmianie i są aktualne.
3.
Armator statku jest obowiązany niezwłocznie poinformować dyrektora właściwego urzędu morskiego o wszelkich zmianach, jakie zaszły w odniesieniu do informacji, o których mowa w ust. 2.
4.
Kopie decyzji, o której mowa w ust. 1 i 2, dyrektor właściwego urzędu morskiego przekazuje właściwemu podmiotowi zarządzającemu portem, którego dotyczy zwolnienie z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów.
5.
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej przekazuje Komisji Europejskiej, do dnia 31 marca każdego roku, zbiorcze zestawienie udzielonych zwolnień, o których mowa w ust. 1, na podstawie danych przekazanych przez dyrektorów urzędów morskich do dnia 31 grudnia poprzedniego roku.
§  6.
1.
Dyrektor właściwego urzędu morskiego na wniosek armatora, który uzyskał decyzję o zwolnieniu z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przed opuszczeniem portu, wydaje zaświadczenie zawierające w szczególności:
1)
podstawowe dane o statku i armatorze;
2)
informacje o linii żeglugowej z podaniem portów zawinięcia;
3)
nazwę i adres odbiorcy odpadów na podstawie umów;
4)
treść zwolnienia oraz termin ważności;
5)
miejsce, datę, pieczęć i podpis dyrektora urzędu morskiego.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, traci swą ważność, jeżeli informacje podane we wniosku o zwolnienie, o których mowa w § 4 ust. 2, utraciły aktualność.
3.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu § 5 ust. 5, który stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O UDZIELENIE ZWOLNIENIA Z OBOWIĄZKU KAŻDORAZOWEGO ZDAWANIA ODPADÓW PRZED OPUSZCZENIEM PORTU PRZEZ STATEK

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O ZWOLNIENIU STATKU Z OBOWIĄZKU KAŻDORAZOWEGO ZDAWANIA ODPADÓW DO PORTOWYCH URZĄDZEŃ ODBIORCZYCH PRZED OPUSZCZENIEM PORTU

1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 109, poz. 1156, z 2001 r. Nr 111, poz. 1197 i Nr 125, poz. 1368 oraz z 2002 r. Nr 166, poz. 1361.
3 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 13 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.81) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024