Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 września 2000 r.
w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 133, poz. 883, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, zwany dalej "równoważnikiem pieniężnym", przyznaje się funkcjonariuszowi Służby Więziennej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", który zajmuje:
1)
lokal mieszkalny przydzielony na podstawie decyzji administracyjnej,
2)
spółdzielczy lokal mieszkalny,
3)
lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, za który jest obowiązany płacić czynsz regulowany,
4)
dom jednorodzinny, dom mieszkalno-pensjonatowy lub lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość,
5)
tymczasową kwaterę.
2.
Równoważnik pieniężny przyznaje się funkcjonariuszowi, który nie otrzymuje równoważnika pieniężnego z tytułu braku lokalu mieszkalnego.
§  2.
1.
Wysokość równoważnika pieniężnego wynosi 100 zł za normę powierzchni mieszkalnej, przysługującej funkcjonariuszowi i każdemu członkowi jego rodziny, określonemu w art. 86 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej.
2.
Kwota, o której mowa w ust. 1, podlega corocznej waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok.
§  3.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu do służby w innej miejscowości, który otrzymał tymczasową kwaterę bez zwolnienia lokalu mieszkalnego w poprzedniej miejscowości pełnienia służby, przysługuje równoważnik pieniężny za remont jednego z zajmowanych lokali mieszkalnych.
§  4.
W razie zbiegu uprawnień do równoważnika pieniężnego z tytułu służby obojga małżonków, przysługuje jeden równoważnik pieniężny za remont wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego, ustalony według zasad określonych w § 2 ust. 1.
§  5.
1.
Wysokość równoważnika pieniężnego ustala się według uprawnień przysługujących funkcjonariuszowi na dzień 1 stycznia danego roku, na podstawie oświadczenia mieszkaniowego składanego przez funkcjonariusza. Wzór oświadczenia mieszkaniowego stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Wypłaty równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, dokonuje w danym roku kalendarzowym jednostka organizacyjna Służby Więziennej, w której funkcjonariusz pobiera uposażenie, w terminie do dnia 30 czerwca za cały rok kalendarzowy.
§  6.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do emeryta i rencisty Służby Więziennej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i z 1998 r. Nr 162, poz. 1118).
2.
Członkowi rodziny uprawnionemu do renty rodzinnej po funkcjonariuszu, który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty Służby Więziennej, oraz po zmarłym emerycie lub renciście Służby Więziennej przyznaje się równoważnik pieniężny na czas posiadania uprawnień do renty rodzinnej po funkcjonariuszu.
3.
Równoważnik pieniężny wypłaca się emerytowi i renciście w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, w której emeryt lub rencista ostatnio pełnił służbę, lub, na jego wniosek, w jednostce organizacyjnej najbliższej miejsca jego zamieszkania. Osobom, o których mowa w ust. 2, równoważnik wypłaca się w jednostce organizacyjnej, w której zmarły funkcjonariusz, emeryt lub rencista ostatnio pełnił służbę.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 1997 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 22).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie do równoważnika pieniężnego należnego od dnia 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

.......................... ..................

(stopień, nazwisko i imię) (data)

..........................

(stopień i stanowisko

według etatu lub w dniu

zwolnienia ze służby)

..........................

(adres zamieszkania)

OŚWIADCZENIE MIESZKANIOWE

W celu ustalenia wysokości należnego mi równoważnika

pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego

oświadczam, że w lokalu .....................................

.............................................................

(zarządzanym przez jednostkę organizacyjną Służby

Więziennej, spółdzielczym, gminnym, własnym, innym)

pod wyżej wskazanym adresem, wspólnie ze mną zamieszkują

następujące osoby, według stanu na dzień 1 stycznia ...... r.:

Lp. Nazwisko i imię Stopień

pokrewieństwa

Rok urodzenia dzieci Uwagi
1 wnioskodawca -
2
3
4
5

Jednocześnie oświadczam, że żadna z wymienionych osób nie

otrzymuje z tytułu pełnienia służby w Służbie Więziennej

równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu

mieszkalnego lub brak mieszkania, a ponadto wymienione pod lp.

........ dzieci (własne, małżonka, przysposobione, przyjęte na

wychowanie w ramach rodziny zastępczej) pozostają na moim

utrzymaniu i:

1) nie osiągnęły pełnoletności*),

2) kształcą się w szkole i nie ukończyły 25 roku życia*),

3) ze względu na inwalidztwo I lub II grupy są niezdolne do

wykonywania pracy*).

Rodzice i teściowie wspólnie ze mną zamieszkujący,

wymienieni pod lp. .......:

1) nie posiadają własnych źródeł utrzymania*),

2) ze względu na inwalidztwo I lub II grupy wymagają mojej

opieki*).

Spośród wyżej wymienionych uprawnienie do dodatkowej normy

posiadają:

1) osoba wymieniona pod lp. ......... - z tytułu zajmowanego

stanowiska lub posiadanego stopnia służbowego Służby

Więziennej,

2) osoba wymieniona pod lp. ......... - jw. lub z innego

tytułu (podać jakiego) .....................

Oświadczam, że powyższe dane są zgodne z istniejącym stanem

faktycznym.

.......................

(podpis)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

USTALENIE UPRAWNIENIA

Łącznie uprawnień ..... x .................. = ................

(kwota równoważnika) (należność w zł)

Obliczenie sporządził: Zatwierdził:

............................. ...................

(imię i nazwisko, stanowisko) (kierownik działu

kwatermistrzowskiego)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024