Nakładanie, uiszczanie i ściąganie grzywien w postępowaniu mandatowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 marca 1991 r.
w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym.

Na podstawie art. 68 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. Nr 12, poz. 116, z 1972 r. Nr 49, poz. 312, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr 16, poz. 125 i Nr 45, poz. 291, z 1983 r. Nr 6, poz. 35 i Nr 44, poz. 203, z 1985 r. Nr 23, poz. 100, z 1986 r. Nr 39, poz. 193, z 1988 r. Nr 20, poz. 135, z 1989 r. Nr 34, poz. 180, z 1990 r. Nr 20, poz. 121, Nr 43, poz. 251 i Nr 72, poz. 422, z 1991 r. Nr 32, poz. 131 i Nr 94, poz. 419, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1995 r. Nr 95, poz. 475 oraz z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 102, poz. 643 i Nr 123, poz. 779) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenie funkcjonariusz oznacza policjanta lub upoważnionego do nakładania i przyjmowania grzywien w drodze mandatu karnego funkcjonariusza innego organu.
§  2.
W drodze mandatu karnego nie nakłada się grzywny:
1)
za wykroczenia, za które należałoby orzec karę dodatkową, nawiązkę, obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego, obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody, zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu, ukradzionego, przywłaszczonego lub wyłudzonego mienia, albo
2)
gdy sprawca wykroczenia znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, albo
3)
gdy sprawca dopuścił się wykroczenia o charakterze chuligańskim.
§  3.
1.
Nakładając grzywnę w drodze mandatu karnego, funkcjonariusz obowiązany jest określić wykroczenie zarzucane obwinionemu.
2.
Warunkiem nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu.
§  4.
1.
W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywny w drodze mandatu karnego:
1)
kredytowanego, wydawanego ukaranemu za pokwitowaniem odbioru,
2)
gotówkowego, wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył, jeżeli wysokość grzywny nie przekroczy 100 zł.
2.
Mandatem karnym kredytowanym można również nałożyć grzywnę zaocznie, w razie stwierdzenia pod nieobecność sprawcy - naocznie lub za pomocą urządzenia pomiarowo-kontrolnego - popełnienia wykroczenia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy.
§  5.
1.
Funkcjonariusz, wydając za pokwitowaniem odbioru mandat karny kredytowany, poucza ukaranego o obowiązku uiszczenia nałożonej grzywny w terminie siedmiu dni oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w tym terminie.
2.
Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego przekazuje się niezwłocznie do właściwego urzędu wojewódzkiego albo urzędu gminy (miasta), z uwzględnieniem przepisów § 7 ust. 1 i 2.
§  6.
1.
Mandat karny staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył, lub z chwilą pokwitowania odbioru mandatu karnego kredytowanego przez ukaranego, a jeżeli był nałożony pod nieobecność sprawcy - z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym terminie.
2.
W razie ukarania grzywną w drodze mandatu karnego za czyn nie będący wykroczeniem, należy zwrócić uiszczoną grzywnę.
§  7.
1.
Grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego ukarany wpłaca do kasy właściwego urzędu wojewódzkiego lub na rachunek bankowy tego urzędu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W razie nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza straży gminnej (miejskiej), ukarany wpłaca ją do kasy urzędu gminy (miasta) lub na rachunek bankowy tego urzędu.
3.
W razie dokonania wpłaty grzywny, o której mowa w ust. 1 i 2, na rachunek bankowy, koszty z tym związane ponosi ukarany.
§  8.
W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w oznaczonym terminie grzywny nałożonej pod nieobecność sprawcy mandatem karnym kredytowanym, organ uprawniony do jej nałożenia występuje do kolegium do spraw wykroczeń z wnioskiem o ukaranie sprawcy. We wniosku o ukaranie należy przytoczyć fakt odmowy przyjęcia mandatu lub nieuiszczenia w określonym terminie grzywny nałożonej pod nieobecność sprawcy.
§  9.
W razie nieuiszczenia w terminie grzywny nałożonej mandatem karnym kredytowanym, przyjętym przez ukaranego za pokwitowaniem odbioru, ściąga się ją w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  10.
Grzywny w drodze mandatu karnego nakłada się wykorzystując formularze stanowiące załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  11.
1.
Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy właściwego urzędu wojewódzkiego albo do kasy lub na rachunek bankowy urzędu gminy, z uwzględnieniem przepisów § 7 ust. 1 i 2. Opłaty pocztowe i bankowe związane z dokonaniem wpłaty obciążają rachunki bankowe tych urzędów.
2.
Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego przez policjantów wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy właściwego urzędu wojewódzkiego, za pośrednictwem właściwej jednostki Policji.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 1 grudnia 1971 r. w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym (Dz. U. Nr 34, poz. 302, z 1972 r. Nr 38, poz. 250, z 1975 r. Nr 46, poz. 252, z 1985 r. Nr 35, poz. 166 i z 1988 r. Nr 25, poz. 181).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

BLOCZEK MANDATÓW KARNYCH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

BLOCZEK MANDATÓW KARNYCH KREDYTOWANYCH

(pominięty)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024