Dokumenty oraz tryb i szczegółowe zasady udzielania wiz szefom i członkom personelu misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych i członkom personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz organy właściwe do ich udzielania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 17 czerwca 1998 r.
w sprawie dokumentów oraz trybu i szczegółowych zasad udzielania wiz szefom i członkom personelu misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych i członkom personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz organów właściwych do ich udzielania.

Na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dokumentami, o których mowa w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739), zwanej dalej "ustawą", są legitymacje wydawane przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wzory legitymacji określają załączniki nr 1-4 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Legitymacje, których wzór określa załącznik nr 1, wydaje się szefom i członkom personelu dyplomatycznego misji dyplomatycznych państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Legitymacje, których wzór określa załącznik nr 2, wydaje się członkom personelu administracyjnego i technicznego oraz członkom personelu służby misji dyplomatycznych państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Legitymacje, których wzór określa załącznik nr 3, wydaje się kierownikom urzędów konsularnych oraz członkom personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
Legitymacje, których wzór określa załącznik nr 4, wydaje się honorowym urzędnikom konsularnym.
§  3.
Legitymacje mogą być wydane także innym osobom zrównanym z szefami i członkami personelu misji dyplomatycznych, kierownikami urzędów konsularnych lub z członkami personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustaw, umów i powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych.
§  4.
Legitymacja ważna jest 2 lata od daty wystawienia i podlega zwrotowi Ministrowi Spraw Zagranicznych po jej wygaśnięciu lub przed upływem terminu jej ważności po zakończeniu pełnienia funkcji przez jej posiadacza.
§  5.
Szefom i członkom personelu misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych i członkom personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów i powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz członkom ich rodzin udziela się wiz pobytowych lub tranzytowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy, zwanych dalej "wizami".
§  6.
1.
Wizę zamieszcza się poprzez wklejenie wypełnionej przez organ wydający odpowiednio zabezpieczonej naklejki samoprzylepnej na wolnej, przeznaczonej na ten cel stronie w dokumencie paszportowym. W treści wizy nie dokonuje się poprawek.
2.
Rodzaje wiz oznacza się następująco:
1)
"S" - wiza pobytowa,
2)
"T" - wiza tranzytowa.
3.
Wizę pobytową oznacza się, w zależności od charakteru podróży, celu wjazdu i pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, następującymi symbolami:
1)
"19A" - wjazd i pobyt szefów i członków personelu dyplomatycznego misji dyplomatycznych, kierowników urzędów konsularnych i urzędników konsularnych państw obcych, innych osób skierowanych do pracy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyjeżdżających służbowo i zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów i powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz członków ich rodzin,
2)
"19B" - wjazd i pobyt członków personelu administracyjnego i technicznego oraz członków personelu służby misji dyplomatycznych, pracowników konsularnych, członków personelu służby urzędów konsularnych państw obcych, innych osób skierowanych do pracy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyjeżdżających służbowo i zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów i powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz członków ich rodzin,
3)
"19C" - wjazd i pobyt kurierów dyplomatycznych i konsularnych.
4.
Wizę tranzytową oznacza się symbolem "01".
§  7.
Wiz udziela się na podstawie noty ministerstwa spraw zagranicznych państwa obcego lub jego misji dyplomatycznej, a w przypadku wiz wydawanych za granicą - dodatkowo na podstawie wypełnionego kwestionariusza wizowego, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 grudnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu postępowania oraz wzorów dokumentów w sprawach cudzoziemców (Dz. U. z 1998 r. Nr 1, poz. 1).
§  8.
Wiz udzielają:
1)
Minister Spraw Zagranicznych,
2)
szefowie polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, kierownicy polskich urzędów konsularnych oraz osoby wyznaczone przez Ministra Spraw Zagranicznych do wykonywania funkcji konsularnych,
3)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach - komendanci granicznych placówek kontrolnych Straży Granicznej.
§  9.
1.
Wiza pobytowa uprawnia do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu 6 miesięcy od daty jej wystawienia oraz do pobytu i wyjazdu w okresie w niej wskazanym. Wizę pobytową wydaje się na czas pobytu do 90 dni, a w przypadku kurierów dyplomatycznych i konsularnych do 10 dni, chyba że umowa lub powszechnie ustalony zwyczaj międzynarodowy stanowi inaczej.
2.
Wizę tranzytową wystawia się na okres 2 dni.
§  10.
Minister Spraw Zagranicznych wydaje szefom i członkom personelu misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych i członkom personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów i powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych, uprawnionym do otrzymania legitymacji, wizy pobytowe ważne na okres pełnienia funkcji, jeśli umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.
§  11.
Wizy wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność do czasu zakończenia pełnienia funkcji przez ich posiadaczy.
§  12.
Legitymacje wystawione na podstawie przepisów rozporządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych z dnia 12 grudnia 1994 r. w sprawie legitymacji wydawanych członkom misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych państw obcych w Polsce oraz innym osobom z nimi zrównanym na podstawie ustaw, umów i powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych (Dz. U. Nr 138, poz. 743) w 1994 r. zachowują ważność do dnia 30 października 1998 r., wydane w latach 1995 i 1996 zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1998 r., a legitymacje wydane w latach 1997 i 1998 zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1999 r.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych z dnia 12 grudnia 1994 r. w sprawie legitymacji wydawanych członkom misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych państw obcych w Polsce oraz innym osobom z nimi zrównanym na podstawie ustaw, umów i powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych (Dz. U. Nr 138, poz. 743).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

LEGITYMACJA DYPLOMATYCZNA

Rys.

Legitymacja ofoliowana

ZAŁĄCZNIK Nr  2

LEGITYMACJA SŁUŻBOWA

Rys.

Legitymacja ofoliowana

ZAŁĄCZNIK Nr  3

LEGITYMACJA KONSULARNA

Rys.

Legitymacja ofoliowana

ZAŁĄCZNIK Nr  4

LEGITYMACJA KONSULARNA

Rys.

Legitymacja ofoliowana

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.78.512

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty oraz tryb i szczegółowe zasady udzielania wiz szefom i członkom personelu misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych i członkom personelu konsularnego państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz organy właściwe do ich udzielania.
Data aktu: 17/06/1998
Data ogłoszenia: 26/06/1998
Data wejścia w życie: 26/06/1998