Szczegółowe zasady ustalania stopy zwrotu i średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, sposób i termin zawiadamiania Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przez otwarty fundusz emerytalny o wysokości stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, wartość aktywów netto i wartość jednostki rozrachunkowej otwartego funduszu emerytalnego oraz sposób podawania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, a także sposób i termin przekazywania przez otwarty fundusz emerytalny informacji o wysokości stopy zwrotu funduszu do agencji informacyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania stopy zwrotu i średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, sposobu i terminu zawiadamiania Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przez otwarty fundusz emerytalny o wysokości stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, wartości aktywów netto i wartości jednostki rozrachunkowej otwartego funduszu emerytalnego oraz sposobu podawania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, a także sposobu i terminu przekazywania przez otwarty fundusz emerytalny informacji o wysokości stopy zwrotu funduszu do agencji informacyjnej. *

Na podstawie art. 174 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Otwarty fundusz emerytalny, który przyjmował składki co najmniej przez 24 miesiące, licząc od miesiąca, w którym do funduszu wpłynęła pierwsza składka, ustala w ostatnim dniu roboczym miesiąca kończącego kwartał, do godziny szesnastej, wysokość stopy zwrotu za ostatnie 24 miesiące.
2.
Otwarty fundusz emerytalny niezwłocznie po ustaleniu wysokości stopy zwrotu, nie później jednak niż do godziny dziesiątej następnego dnia roboczego, powiadamia pisemnie Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, zwany dalej "Urzędem Nadzoru", o wysokości stopy zwrotu. Powiadomienie jest dokonywane według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Powiadomienie może być dokonane, w zależności od wyboru otwartego funduszu emerytalnego, przez:
1)
dostarczenie do siedziby Urzędu Nadzoru,
2)
przekazanie faksem na numer wskazany przez Urząd Nadzoru,
3)
przekazanie, za zgodą i na warunkach określonych przez Urząd Nadzoru, przez transmisję elektroniczną.
4.
Otwarty fundusz emerytalny zawiadamia jedną z agencji informacyjnych, wskazanych przez Urząd Nadzoru, o wysokości stopy zwrotu w sposób i w terminie, o których mowa w ust. 2.
§  2.
Wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych jest podawana do publicznej wiadomości przez Prezesa Urzędu Nadzoru, niezwłocznie po jej ustaleniu, przez:
1)
przekazanie jej do wiadomości wszystkich agencji informacyjnych, o których mowa w art. 169 i 170 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934),
2)
umieszczenie odpowiedniego ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Urzędu Nadzoru.
§  3.
Wartość jednostki rozrachunkowej, na potrzeby ustalenia stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, oblicza się z dokładnością do jednego grosza, z uwzględnieniem § 5.
§  4.
Wartość stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego ustala się do trzech miejsc po przecinku, z uwzględnieniem § 5.
§  5.
Przy obliczaniu wartości jednostki rozrachunkowej, na potrzeby ustalenia stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, i ustalaniu stopy zwrotu oraz średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych zaokrągla się otrzymane wartości w następujący sposób:
1)
jeśli następna cyfra po ostatniej cyfrze, do której oblicza się lub ustala wartość, mieści się w przedziale 0-4, zaokrągla się otrzymaną wartość w dół,
2)
jeśli następna cyfra po ostatniej cyfrze, do której oblicza się lub ustala wartość, mieści się w przedziale 5-9, zaokrągla się wartość jednostki rozrachunkowej w górę.
§  6.
Otwarty fundusz emerytalny powiadamia Urząd Nadzoru o wartości aktywów netto i wartości jednostki rozrachunkowej tego funduszu do godziny dziesiątej dnia roboczego następującego po dniu, w którym zostały ustalone te wartości. Powiadomienie jest dokonywane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia. Przepisy § 1 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

POWIADOMIENIE O STOPIE ZWROTU OTWARTEGO FUNDUSZU EMERYTALNEGO

Nazwa otwartego funduszu emerytalnego
Siedziba i adres funduszu
Numer powszechnego towarzystwa emerytalnego z rejestru handlowego
Zaokrąglona wartość jednostki rozrachunkowej w ostatnim dniu roboczym miesiąca kończącego kwartał
Zaokrąglona wartość jednostki rozrachunkowej w ostatnim dniu roboczym miesiąca przypadającego przed 24 miesiącami
Zaokrąglona stopa zwrotu
Data i podpis upoważnionej osoby:

ZAŁĄCZNIK Nr  2

POWIADOMIENIE O WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO I WARTOŚCI JEDNOSTKI ROZRACHUNKOWEJ Z DNIA .........................

Nazwa otwartego funduszu emerytalnego
Siedziba i adres funduszu
Numer powszechnego towarzystwa emerytalnego z rejestru handlowego
Wartość aktywów netto
Wartość jednostki rozrachunkowej
Data i podpis upoważnionej osoby:
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.97.139.934), w brzmieniu ustalonym przez art. 50 pkt 15 i 16 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.63.404

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania stopy zwrotu i średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, sposób i termin zawiadamiania Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przez otwarty fundusz emerytalny o wysokości stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, wartość aktywów netto i wartość jednostki rozrachunkowej otwartego funduszu emerytalnego oraz sposób podawania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, a także sposób i termin przekazywania przez otwarty fundusz emerytalny informacji o wysokości stopy zwrotu funduszu do agencji informacyjnej.
Data aktu: 12/05/1998
Data ogłoszenia: 26/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999