Szczegółowe zasady i tryb dokonywania wpisów do prowadzonego przez Komendanta Głównego Policji rejestru prawomocnych orzeczeń o ukaraniu karą dodatkową zakazu wstępu na imprezę masową i prawomocnych orzeczeń zobowiązujących do powstrzymywania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych oraz sposób prowadzenia rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 kwietnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu dokonywania wpisów do prowadzonego przez Komendanta Głównego Policji rejestru prawomocnych orzeczeń o ukaraniu karą dodatkową zakazu wstępu na imprezę masową i prawomocnych orzeczeń zobowiązujących do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych oraz sposobu prowadzenia rejestru.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dane o prawomocnych orzeczeniach sądu zobowiązujących do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych, wydawanych wobec skazanych w związku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności albo wobec nieletnich na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101 i z 1995 r. Nr 89, poz. 443), zwanej dalej "ustawą", oraz dane dotyczące prawomocnych orzeczeń o ukaraniu za wykroczenia, wymierzających karę dodatkową zakazu wstępu na imprezę masową, zwanych dalej "zakazem wstępu na imprezę masową", gromadzone są w Centralnym Rejestrze Zakazów Wstępu na Imprezy Masowe, zwanym dalej "rejestrem", prowadzonym przez Komendanta Głównego Policji.
§  2.
Rejestracja zakazów wstępu na imprezę masową następuje na podstawie "Zawiadomienia o zakazie wstępu na imprezę masową", sporządzonego przez sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, lub przez kolegium do spraw wykroczeń.
§  3.
1.
Zawiadomienie, o którym mowa w § 2, zawiera:
1)
nazwisko, imiona, nazwisko przybrane, datę urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, miejsce zamieszkania, numer ewidencyjny (PESEL) i obywatelstwo osoby, której orzeczenie dotyczy,
2)
nazwę sądu lub kolegium do spraw wykroczeń, sygnaturę akt, datę uprawomocnienia się orzeczenia oraz informację o terminie, na jaki został orzeczony zakaz wstępu na imprezę masową.
2.
Wzór zawiadomienia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
Zawiadomienie sporządza się niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu lub kolegium do spraw wykroczeń i przesyła do rejestru.
§  5.
1.
Zawiadomienie usuwa się z rejestru niezwłocznie:
1)
po upływie terminu, na jaki został orzeczony zakaz wstępu na imprezę masową,
2)
w razie orzeczenia wydanego wobec nieletniego:
a)
po ukończeniu przez niego 18 roku życia, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w lit. b) i c),
b)
z chwilą ukończenia przez sprawcę 21 lat, jeżeli środek wychowawczy, o którym mowa w art. 6 pkt 2 ustawy, zastosowano na podstawie art. 9 § 3 Kodeksu karnego,
c)
w terminach określonych w art. 11 § 2 i art. 87 § 1 ustawy.
2.
Zawiadomienie usuwa się z rejestru również, w razie:
1)
zatarcia skazania w drodze łaski lub na podstawie amnestii,
2)
przywrócenia terminu do zaskarżenia orzeczenia stanowiącego podstawę rejestracji albo uchylenia takiego orzeczenia w trybie kasacji lub na skutek wznowienia postępowania,
3)
uznania za nieważne orzeczenia stanowiącego podstawę rejestracji,
4)
śmierci osoby, której orzeczenie dotyczy,
5)
uchylenia środka wychowawczego, o którym mowa w art. 6 pkt 2 ustawy, przed upływem terminu określonego w ust. 1 pkt 2.
§  6.
Rejestr udziela podmiotom, o których mowa w § 7 ust. 1 i w § 8 ust. 1, informacji o zakazach wstępu na imprezę masową.
§  7.
1.
Zapytanie o zakaz wstępu na imprezę masową jest kierowane do rejestru przez organizatora imprezy masowej za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce przeprowadzania imprezy masowej.
2.
Zapytanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać oznaczenie i podpis organizatora oraz określenie województwa (województw), których mieszkańców zapytanie dotyczy.
3.
Organizator imprezy masowej otrzymuje informacje z rejestru w formie zbiorczego wydruku komputerowego; informacji tych udziela się niezwłocznie.
4.
Informacje, o których mowa w ust. 3, powinny zawierać symbol województwa, nazwisko, imiona, numer ewidencyjny (PESEL) oraz imiona rodziców.
§  8.
1.
Zapytanie o zakaz wstępu na imprezę masową, kierowane do rejestru przez sąd, kolegium do spraw wykroczeń, prokuraturę lub inny organ powołany do ścigania przestępstw i wykroczeń, powinno zawierać dane, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, oraz nazwisko, imię i stanowisko służbowe osoby uprawnionej do podpisania tego zapytania.
2.
Zapytanie, o którym mowa w ust. 1, sporządza się co do każdej osoby na oddzielnym formularzu "Zapytanie o zakaz wstępu na imprezę masową", według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Informacji z rejestru udziela się niezwłocznie na formularzu, o którym mowa w ust. 2.
4.
Informacja, o której mowa w ust. 3, powinna zawierać nazwisko, imię oraz stanowisko służbowe osoby sprawdzającej tę informację w rejestrze.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

Zawiadomienie o zakazie wstępu na imprezę masową

(pieczęć organu zawiadamiającego)

Do Centralnego Rejestru

Zakazów Wstępu na Imprezy Masowe

Data sporządzenia zawiadomienia ...............................

Oznaczenie organu zawiadamiającego ............................

zawiadamia o orzeczeniu obowiązku powstrzymania się od

przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych/kary

dodatkowej zakazu wstępu na imprezę masową*) wobec:

Nazwisko (u kobiet nazwisko panieńskie) .......................

Nazwisko przybrane (męża) .....................................

Imiona .............................. Data urodzenia ..........

Imię ojca .......... Imię matki .......... Nazwisko panieńskie

matki ......................

Numer PESEL ...................... Obywatelstwo ...............

Miejsce zamieszkania ..........................................

(miejscowość) (gmina) (województwo)

...............................................................

(ulica) (nr domu) (nr mieszkania)

Sygnatura akt sprawy ..........................................

Data uprawomocnienia się orzeczenia ...........................

Termin zakończenia obowiązywania zakazu .......................

Podpis ....................

______

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

Zapytanie o zakaz wstępu na imprezę masową

(pieczęć organu zwracającego się

z zapytaniem)

Do Centralnego Rejestru

Zakazów Wstępu na Imprezy Masowe

Data sporządzenia zapytania ...................................

Nazwisko (u kobiet nazwisko panieńskie) .......................

Nazwisko przybrane (męża) .....................................

Imiona .............................. Data urodzenia ..........

Imię ojca .......... Imię matki .......... Nazwisko panieńskie

matki ......................

Numer PESEL ...................... Obywatelstwo ...............

Miejsce zamieszkania ..........................................

(miejscowość) (gmina) (województwo)

Podpis .........................

Odpowiedź z dnia: ..............

Nr Nazwa organu orzekającego Sygnatura akt sprawy Data uprawomocnienia się orzeczenia Termin zakończenia obowiązywania zakazu

Podpis .........................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.62.397

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb dokonywania wpisów do prowadzonego przez Komendanta Głównego Policji rejestru prawomocnych orzeczeń o ukaraniu karą dodatkową zakazu wstępu na imprezę masową i prawomocnych orzeczeń zobowiązujących do powstrzymywania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych oraz sposób prowadzenia rejestru.
Data aktu: 29/04/1998
Data ogłoszenia: 20/05/1998
Data wejścia w życie: 20/05/1998