Szczegółowe zasady prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminy i tryb wydawania wypisów z rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 11 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminów i trybu wydawania wypisów z rejestru. *

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rejestr pracowniczych programów emerytalnych składa się z ksiąg rejestrowych.
2.
Dla każdego pracowniczego programu emerytalnego prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§  2.
1.
Księga rejestrowa składa się z rubryk, do których wpisuje się:
1)
numer kolejny wpisu,
2)
nazwę (firmę), siedzibę i adres pracodawcy oraz adres do korespondencji,
3)
numer REGON pracodawcy,
4)
informację, czy pracowniczy program emerytalny jest wspólny, czy też nie,
5)
formę pracowniczego programu emerytalnego,
6)
nazwę (firmę) zakładu ubezpieczeń na życie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na życie, funduszu inwestycyjnego lub pracowniczego funduszu emerytalnego, który będzie zarządzać gromadzonymi środkami,
7)
warunki uczestnictwa w programie zawarte w zakładowej umowie emerytalnej,
8) 1
informację o zmianie zakładowej umowy emerytalnej, ze wskazaniem paragrafów objętych zmianą, wraz z datą wejścia w życie tej zmiany,
9) 2
numer akt, datę dokonania wpisu, podpis kierownika komórki organizacyjnej, która dokonuje wpisu,
10)
uwagi o toczącym się postępowaniu administracyjnym lub sądowym w sprawie dotyczącej postępowania rejestrowego pracowniczego programu emerytalnego.
2.
Wzór księgi rejestrowej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Księgi rejestrowe nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowywania.
§  4.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdego pracowniczego programu emerytalnego prowadzi się odrębne akta rejestrowe, obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz dotyczące postępowania rejestrowego.
§  5.
Dokumenty źródłowe, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932), załączone do wniosku o wpis pracowniczego programu emerytalnego do rejestru, powinny być dołączone w oryginałach albo w uwierzytelnionych urzędowo odpisach lub wyciągach.
§  6.
1.
Wpisu do rejestru dokonuje się na podstawie decyzji Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Numer kolejny wpisu w księdze rejestrowej odnotowuje się na wniosku o wpis i na dokumentach stanowiących podstawę wpisu.
2.
Wykreślenie wpisu jest również wpisem.
§  7.
Wypisy z rejestru wydaje się osobie mającej interes prawny w ich uzyskaniu, w terminie 14 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku do Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIK  3

WZÓR KSIĘGI REJESTROWEJ

Numer kolejny wpisu Nazwa (firma), siedziba i adres pracodawcy oraz adres do korespondencji Numer REGON pracodawcy Informacja, czy pracowniczy program emerytalny jest wspólny, czy też nie Forma pracowniczego programu emerytalnego Nazwa (firma) zakładu ubezpieczeń na życie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na życie, funduszu inwestycyjnego lub pracowniczego funduszu emerytalnego, który będzie zarządzać gromadzonymi środkami Warunki uczestnictwa w programie zawarte w zakładowej umowie emerytalnej Wzmianki o zmianie zakładowej umowy emerytalnej, ze wskazaniem paragrafów objętych zmianą, wraz z datą wejścia w życie tej zmiany Numer akt, data dokonania wpisu, podpis kierownika komórki organizacyjnej, która dokonuje wpisu Uwagi o toczącym się postępowaniu administracyjnym lub sądowym w sprawie dotyczącej postępowania rejestrowego pracowniczego programu emerytalnego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U.01.60.623), w brzmieniu ustalonym przez art. 47 pkt 2 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253).
1 § 2 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2000 r. (Dz.U.00.62.731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2000 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2000 r. (Dz.U.00.62.731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2000 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2000 r. (Dz.U.00.62.731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2000 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.62.396

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminy i tryb wydawania wypisów z rejestru.
Data aktu: 11/05/1998
Data ogłoszenia: 20/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999