Warunki przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni i amunicji przez straże gminne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 3 marca 1998 r.
w sprawie warunków przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni i amunicji przez straże gminne.

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o broni i amunicji bez bliższego określenia, należy przez to rozumień broń i amunicję w rozumieniu przepisów o broni, amunicji i materiałach wybuchowych.
§  2.
Zarząd gminy występuje o wydanie pozwolenia na broń na okaziciela w celu uzbrojenia pracowników straży gminnej wykonujących zadania przewidziane w art. 11 pkt 5 i 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779), zwanej dalej "ustawą", uwzględniając warunki określone w przepisach dotyczących broni, amunicji i materiałów wybuchowych.
§  3.
1.
Właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Policji przy rozpatrywaniu wniosku może zażądać od zarządu gminy dodatkowych informacji uzasadniających potrzebę uzbrojenia pracowników straży gminnej w proponowany rodzaj i ilość jednostek broni.
2.
W przypadku stwierdzenia przez komendanta wojewódzkiego Policji braku okoliczności uzasadniających uzbrojenie straży gminnej w proponowany rodzaj i ilość broni, ma on prawo odmówić wydania pozwolenia na broń lub określić w zaświadczeniu na jej zakup inny rodzaj i ilość tej broni.
3.
Odmowa wydania pozwolenia na broń lub zmiana rodzaju i ilości sztuk broni, o której mowa w ust. 2, może nastąpić w przypadku stwierdzenia:
1)
braku wykonywania czynności określonych w art. 11 pkt 5 i 9 ustawy,
2)
braku zagrożeń osób lub mienia w stopniu uzasadniającym objęcie ich ochroną z użyciem proponowanego rodzaju i ilości sztuk broni,
3)
niewłaściwego wyboru miejsca i sposobu przechowywania broni i amunicji.
4.
Komendant wojewódzki Policji cofa pozwolenie na broń lub zmienia rodzaj i ilość sztuk broni dla straży:
1)
na wniosek zarządu gminy,
2)
w razie ustania okoliczności, dla których pozwolenie zostało wydane,
3)
w razie stwierdzenia nieprawidłowości wykonywania zadań ochrony przez straż gminną lub w sposobie przechowywania i ewidencjonowania broni i amunicji,
4)
w razie zmiany zakresu ochrony wykonywanej przez straż gminną.
§  4. 1
 
1.
Decyzję o przydzieleniu strażnikowi broni palnej krótkiej, w przypadkach określonych w art. 11 pkt 5 i 9 ustawy, podejmuje właściwy komendant straży gminnej.
2.
Przydział broni może nastąpić po przedłożeniu pozwolenia na broń oraz po ukończeniu z wynikiem pozytywnym przeszkolenia z zakresu posługiwania się bronią.
§  5.
Strażnik gminny, któremu wydano broń w związku z wykonywanymi zadaniami, obowiązany jest, po zakończeniu tych zadań, do bezzwłocznego jej zdania do miejsca przechowywania.
§  6.
1.
Broń i amunicję będące w posiadaniu straży gminnej przechowuje się w pomieszczeniu zwanym magazynem broni.
2.
Magazyn broni może być umiejscowiony w siedzibie straży, jak również w obiekcie chronionym przez straż.
§  7.
Spełnienie wymogów określonych w § 8 dla magazynu broni stwierdza protokołem komisja powołana przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, w której skład wchodzą przedstawiciele:
1)
właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji,
2)
komendanta straży gminnej.
§  8.
1.
Magazyn broni, o którym mowa w § 6, powinien:
1)
stanowić oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, usytuowane w miarę możliwości na piętrze,
2)
posiadać specjalne zabezpieczenia, w tym:
a)
drzwi obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową lub założoną od strony zewnętrznej kratę ruchomą wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej od 12 mm lub z płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm (odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać wymiarów 120 x 120 mm, a płaskowników w poziomie 80 mm i w pionie 240 mm) oraz zamknięcie co najmniej na dwa zamki patentowe i żelazną sztabę zamykaną na kłódkę patentową,
b)
okna osłonięte siatką metalową o średnicy drutu nie mniejszej od 1,5 mm i wymiarach oczek maks. 10 x 10 mm oraz na stałe zamocowanymi w murze kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych lub płaskowników stalowych o wymiarach określonych dla krat drzwiowych, umocowanych na zewnątrz od krat i szyb,
c)
wyposażenie w sygnalizację alarmową przeciwwłamaniową podłączoną do stanowiska pełniącego całodobowy dyżur lub objętego całodobową uzbrojoną ochroną,
d)
drzwi do pomieszczenia, o którym mowa w pkt 1, na czas nieobecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie gospodarki uzbrojenia powinny być zamknięte i zaplombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik nieuprawnionego wejścia.
2.
Dopuszcza się stosowanie w otworach okiennych zamiennie z kratami i siatkami szyb specjalnych o odpowiedniej klasie.
§  9.
1.
Komendant straży gminnej wyznacza spośród pracowników straży osobę odpowiedzialną za prowadzenie gospodarki uzbrojenia straży.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna posiadać przeszkolenie podstawowe, o którym mowa w art. 25 ust. 4 ustawy, lub szkolenie specjalistyczne, potwierdzone stosownym zaświadczeniem wydanym przez komendanta wojewódzkiego Policji z zakresu posługiwania się bronią oraz warunków jej przechowywania i ewidencji.
§  10.
1.
Broń i amunicję, które nie są wykorzystywane do zadań ochrony, należy przechowywać w szafach stalowych, znajdujących się w magazynie broni, o parametrach technicznych, które muszą spełniać szafy przeznaczone do przechowywania znacznych wartości pieniężnych.
2.
Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, ze zwolnionym kurkiem i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawna, kompletna, czysta i zakonserwowana.
3.
Amunicja do broni powinna znajdować się w opakowaniach fabrycznych lub pojemnikach przystosowanych do tego celu, ułożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych.
§  11.
1.
Broń i amunicja będące w posiadaniu straży podlegają rejestracji w "Książce stanu uzbrojenia", według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Książkę stanu uzbrojenia wraz z potwierdzonymi przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji kopiami zakupu broni i amunicji przechowuje się w siedzibie straży.
§  12.
Wydawanie na czas wykonywania zadań ochronnych i zdawanie broni i amunicji po ich zakończeniu podlega rejestracji w "Książce wydania - przyjęcia broni i amunicji", według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  13.
Amunicję wykorzystaną do celów szkolenia strzeleckiego rozlicza się w "Karcie rozchodu amunicji", według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  14.
Straże gminne posiadające broń na podstawie dotychczasowych przepisów obowiązane są dostosować warunki przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni i amunicji do wymogów niniejszego rozporządzenia w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KSIĄŻKA STANU UZBROJENIA

Lp. Nazwa broni Kaliber Numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji i jej rodzaj Dodatkowe wyposażenie Podstawa zakupu broni lub jej przejęcia Nazwa jednostki organizacyjnej, do której przekazano broń Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KSIĄŻKA WYDANIA-PRZYJĘCIA BRONI I AMUNICJI

Strona 1
Lp. Kaliber, Seria Numer Seria i Ilość Wydanie broni z magazynu
rodzaj broni broni numer świadectwa broni amunicji data godzina imię i nazwisko pobierającego podpis pobierającego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Strona 2

Zdanie broni do magazynu
data godzina uwagi o stanie technicznym broni imię i nazwisko przyjmującego podpis przyjmującego
11 12 13 14 15

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA ROZCHODU AMUNICJI

a) zapotrzebowanie

Proszę o wydanie niżej wymienionej amunicji

strzeleckiej dla

odbycia .......................................................

(rodzaj zajęć)

Nazwa strzelającej formacji ...................................

Lp. Rodzaj strzelania (zajęć) Nazwa amunicji Ilość Uwagi

Do odbioru amunicji upoważniam ................................

.............................. .........................

(data) (kierownik jednostki)

b) sprawozdanie

o zużyciu i działaniu amunicji strzeleckiej

Nazwa strzelającej formacji ...........................

Lp. Data strzelania Rodzaj strzelania i rodzaj broni Liczba strzelających Rodzaj amunicji Nr partii, rok wyrobu Ilość amunicji Łuski Inne wadliwe
amunicji i wytwórnia. Marka prochu, partia, rok wyrobu i wytwórnia. Z jakiego materiału łuski zezwolono do zużycia zużyto pozostało niewypały oderwanie się kryzy lub pęknięcie zagubione (ilość) działania amunicji
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Rozdzielczy amunicji Prowadzący strzelanie

............................ ...........................

(podpis) (podpis)

1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 września 1998 r. (Dz.U.98.123.808) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 października 1998 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024