Warunki i kryteria tworzenia i znoszenia wolnych obszarów celnych i składów wolnocłowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1998 r.
w sprawie warunków i kryteriów tworzenia i znoszenia wolnych obszarów celnych i składów wolnocłowych.

Na podstawie art. 168 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wolne obszary celne mogą być tworzone w celu:
1)
ułatwienia międzynarodowego ruchu tranzytowego towarów, w szczególności w portach morskich, lotniczych, rzecznych lub miejscach przyległych do przejść granicznych,
2)
przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium Polski, w szczególności przez rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.
2.
Wolne obszary celne mogą być tworzone w miejscach niezamieszkanych, których położenie umożliwi sprawowanie skutecznego dozoru celnego towarów wprowadzanych i wyprowadzanych z wolnego obszaru celnego.
§  2.
Osoba zarządzająca wolnym obszarem celnym powinna dawać rękojmię należytego wykonywania swojej działalności.
§  3.
1.
Z wnioskiem o ustanowienie wolnego obszaru celnego może wystąpić osoba, o której mowa w art. 169 Kodeksu celnego, zwana dalej "wnioskodawcą".
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się Ministrowi Finansów.
3.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Do wniosku, o którym mowa w § 3, należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
wypis z księgi wieczystej potwierdzający prawo własności lub użytkowania wieczystego, przysługujące wnioskodawcy w stosunku do gruntu, na którym ma powstać wolny obszar celny,
2)
opis nieruchomości, na których ma być ustanowiony wolny obszar celny:
a)
szczegółowy opis przebiegu granic planowanego wolnego obszaru celnego oraz warunków fizycznego i technicznego ich zabezpieczenia, wraz z oznaczeniem przejść,
b)
warunki przyrodnicze i naturalne nieruchomości oraz wymogi dotyczące ochrony środowiska naturalnego,
c)
opis infrastruktury technicznej, sanitarnej i komunikacyjnej,
d)
mapę planowanego wolnego obszaru celnego w skali 1:5000, z zaznaczeniem przebiegu jego granic,
e)
wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego pod wolny obszar celny,
3)
opinię właściwego miejscowo organu celnego, dotyczącą możliwości prowadzenia w planowanym wolnym obszarze celnym skutecznego dozoru celnego,
4)
opinię właściwej miejscowo rady gminy w sprawie celowości ustanowienia wolnego obszaru celnego,
5)
informację o uwarunkowaniach lokalizacyjnych (usytuowanie szlaków komunikacyjnych, zasoby siły roboczej),
6)
analizę ekonomiczno-finansową przedsięwzięcia (koszt projektowanej inwestycji, źródła finansowania),
7)
informacje dotyczące rodzaju planowanej na terenie wolnego obszaru celnego działalności gospodarczej,
8)
oświadczenie wnioskodawcy zawierające zobowiązanie do zawarcia umów z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie wolnego obszaru celnego w sprawie odpowiedzialności za szkodę spowodowaną zniesieniem wolnego obszaru celnego z przyczyn określonych w § 10 pkt 2 i 3,
9)
inne informacje, które zdaniem wnioskodawcy mogą mieć znaczenie dla ustanowienia wolnego obszaru celnego.
2.
Do wniosku, o którym mowa w § 3, w wypadku wnioskodawców prowadzących działalność gospodarczą, oprócz dokumentów wymienionych w ust.1, należy dołączyć:
1)
odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenia o zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacyjnego REGON i decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
3)
zaświadczenie wydane przez właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy - o niezaleganiu przez wnioskodawcę w uiszczaniu podatków stanowiących dochód budżetu państwa,
b)
oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o niezaleganiu przez wnioskodawcę z wpłatami na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
4)
opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,
5)
zaświadczenie Głównego Urzędu Ceł, że wnioskodawca nie zalega z zapłatą cła,
6)
oświadczenie wnioskodawcy, sporządzone zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie likwidacyjne, układowe, upadłościowe lub egzekucyjne.
3.
W wypadku wniosku o powiększenie dotychczas istniejącego wolnego obszaru celnego, należy dołączyć dokumenty określone w § 4 ust.1 pkt 1-7 i ust. 2 pkt 3 i 5.
§  5.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 4, powinny być dołączone w oryginale lub kopii, której zgodność z oryginałem została poświadczona urzędowo lub notarialnie.
2.
Dokumenty określone w § 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 powinny zawierać aktualne dane.
3.
Jeżeli dokumenty określone w § 4 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 2 zostały wydane wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku, ich zgodność ze stanem faktycznym powinna być potwierdzona przez organ, który je wydał.
§  6.
1.
W wypadku złożenia niekompletnych dokumentów, o których mowa w § 4, Minister Finansów wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w nieprzekraczalnym terminie trzech miesięcy.
2.
W wypadku nieuzupełnienia dokumentów, o których mowa w ust. 1, Minister Finansów pozostawia wniosek bez rozpoznania.
§  7.
1.
Minister Finansów, w terminie do sześciu miesięcy od dnia złożenia przez wnioskodawcę kompletnego wniosku, przedstawia Radzie Ministrów opinię w sprawie utworzenia wolnego obszaru celnego.
2.
W wypadku wydania pozytywnej opinii, o której mowa w ust. 1, Minister Finansów przedstawia projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia wolnego obszaru celnego.
§  8.
Składy wolnocłowe mogą być tworzone w celu ułatwienia działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie składowania i tranzytu towarów w miejscach niezamieszkanych, których położenie umożliwi sprawowanie skutecznego dozoru celnego towarów wprowadzanych i wyprowadzanych ze składu wolnocłowego.
§  9.
Przepisy § 2, § 3, § 4 ust.1 pkt 1 i pkt 2 lit. a), lit. c)-e), pkt 3, pkt 5-9, ust. 2 i 3 oraz § 5-7 rozporządzenia, odnoszące się do wolnych obszarów celnych, stosuje się odpowiednio do składów wolnocłowych.
§  10.
Wolny obszar celny lub skład wolnocłowy mogą być zniesione po przedstawieniu opinii Ministra Finansów, w wypadku gdy:
1)
wymagają tego zobowiązania międzynarodowe Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
zarządzający rażąco naruszył przepisy podatkowe lub celne,
3)
zarządzający złożył Ministrowi Finansów wniosek o zniesienie wolnego obszaru celnego, uzasadniony szczególnymi okolicznościami,
4)
nie została podjęta działalność gospodarcza:
a)
w wolnym obszarze celnym - w terminie 24 miesięcy od dnia jego ustanowienia,
b)
w składzie wolnocłowym - w terminie 12 miesięcy od dnia jego ustanowienia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wniosek o utworzenie/powiększenie*) wolnego obszaru celnego / składu wolnocłowego*)

Minister Finansów

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

1. Imię i nazwisko albo nazwa (firma) wnioskodawcy.

2. Adres miejsca zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy.

3. Miejscowość, w której planowane jest utworzenie wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego.

4. Wykaz załączników, zgodnie z § 4 rozporządzenia.

........................

(data i podpis wnioskodawcy)

______

*) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Oświadczenie

(imię i nazwisko osoby składającej oświadczenie)

..................................

(adres zamieszkania osoby składającej oświadczenie)

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 233 Kodeksu karnego) niniejszym oświadczam, że wobec mnie, jako wnioskodawcy ubiegającego się o utworzenie wolnego obszaru celnego/składu wolnocłowego*), nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, postępowanie upadłościowe, postępowanie likwidacyjne ani postępowanie układowe.

......................... ............................

(miejsce i data złożenia (podpis)

oświadczenia wnioskodawcy

______

*) Niepotrzebne skreślić

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024