Szczegółowe zasady okresowego opiniowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 czerwca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad okresowego opiniowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz trybu wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych.

Na podstawie art. 36a ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723, oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Strażak Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej "strażakiem", podlega okresowemu opiniowaniu służbowemu, zwanemu dalej "opiniowaniem".
2.
Opiniowanie ma na celu:
1)
ustalenie przydatności do służby w okresie służby przygotowawczej, ocenę wywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej oraz przydatności na zajmowanym stanowisku,
2)
stworzenie podstawy do naboru kandydatów na poszczególne stanowiska, a zwłaszcza na wyższe stanowiska służbowe,
3)
stworzenie podstawy doboru kandydatów do awansów w stopniu służbowym oraz do wyróżnień.
3.
Opiniowaniu podlegają przede wszystkim:
1)
jakość i efektywność wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym,
2)
kwalifikacje i przygotowanie zawodowe,
3)
możliwości zawodowe i predyspozycje,
4)
sprawność fizyczna.
4.
Przy opiniowaniu bierze się również pod uwagę przestrzeganie zasad wynikających ze złożonego ślubowania.
§  2.
1.
Opiniowanie strażaka przeprowadza się:
1)
w 2 i 3 roku służby przygotowawczej,
2)
w służbie stałej:
a)
co 2 lata służby do osiągnięcia 15 lat służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b)
co 4 lata służby po przekroczeniu 15 lat służby w Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Terminy określone w ust. 1 pkt 1 i 2 liczy się od dnia:
1)
przyjęcia do służby przygotowawczej,
2)
ostatniego opiniowania w służbie stałej.
§  3.
Opiniowania dokonuje się przed upływem okresów podanych w § 2 w następujących przypadkach:
1)
stwierdzenia w okresie służby przygotowawczej nieprzydatności strażaka do służby, a w okresie służby stałej niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub nieprzydatności na zajmowanym stanowisku,
2)
przed wystąpieniem z wnioskiem o mianowanie (powołanie) strażaka na wyższe stanowisko lub o nadanie kolejnego wyższego stopnia, jeżeli od ostatniego opiniowania upłynął co najmniej 1 rok,
3)
po upływie 6 miesięcy od wydania opinii stwierdzającej niewywiązywanie się z obowiązków służbowych w służbie stałej,
4)
na wniosek sądu, prokuratury, policji lub organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
§  4.
1.
Opinię wydaje przełożony uprawniony do mianowania (powołania) strażaka, na podstawie pisemnej oceny bezpośredniego przełożonego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Opinię wydają:
1)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - dla komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, komendanta Szkoły Głównej Służy Pożarniczej, dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej,
2) 1
komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - dla zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, komendanta ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,
3)
komendant szkoły Państwowej Straży Pożarnej, dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - odpowiednio dla zastępcy komendanta szkoły Państwowej Straży Pożarnej, zastępcy dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej,
4) 2
komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej - dla zastępcy komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej,
5) 3
(skreślony).
3.
Wzór druku opinii stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  5.
1.
Wydający opinię doręcza strażakowi opinię w terminie 14 dni od dnia jej wydania.
2.
Zapoznanie się z treścią opinii strażak potwierdza własnoręcznym podpisem. W razie odmowy złożenia podpisu, zapoznający z opinią czyni stosowną adnotację.
§  6.
1.
Strażak, który nie zgadza się z treścią opinii, może wnieść, za pośrednictwem wydającego opinię, odwołanie do wyższego przełożonego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, z zastrzeżeniem ust. 2. W zakresie rozpatrywania odwołań od opinii wniesionych po terminie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.
Jeżeli opinia została wydana przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, odwołanie nie przysługuje. Jednakże strażak może zwrócić się do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o zmianę opinii.
§  7.
1.
Wydający opinię może uwzględnić odwołanie i zmienić treść opinii. Odwołanie, które uzna za nieuzasadnione, przesyła w terminie 7 dni przełożonemu, o którym mowa w § 6, wraz z opinią i własnym stanowiskiem w sprawie.
2.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania powołuje komisję w celu wyrażenia opinii co do zasadności odwołania. W skład komisji nie może wchodzić strażak, który uczestniczył przy wydawaniu zaskarżonej opinii.
3.
O powołaniu komisji zawiadamia się organizację związkową strażaków, działającą w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, w przypadku gdy strażak jest jej członkiem lub gdy organizacja związkowa wyraziła zgodę na obronę praw strażaka nie zrzeszonego w związku. Organizacja związkowa może komisji, o której mowa w ust. 2, przedstawić swoje stanowisko w sprawie.
4.
Komisja, o której mowa w ust. 2, sporządza protokół, w którym przedstawia wnioski w sprawie uwzględnienia lub odrzucenia odwołania.
5.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania, po zapoznaniu się z wnioskami komisji, może:
1)
utrzymać w mocy zaskarżoną opinię,
2)
uchylić opinię w całości lub części i w tym zakresie wydać inną opinię,
3)
uchylić opinię w całości i polecić ponowne wydanie opinii z uwzględnieniem wskazanych okoliczności,
4)
umorzyć postępowanie odwoławcze.
6.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania jest obowiązany wydać decyzję, o której mowa w ust. 5, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania.
7.
Opinia wydana w trybie odwoławczym jest ostateczna. Ostateczną opinię włącza się do akt osobowych strażaka.
§  8.
1.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w trybie nadzoru może zmienić lub uchylić opinię, w szczególności w następujących przypadkach:
1)
ujawnienia nowych istotnych okoliczności, które nie były znane w toku opiniowania,
2)
istotnego naruszenia prawa.
2.
Zmiana lub uchylenie opinii w trybie nadzoru może nastąpić:
1)
na niekorzyść strażaka - w terminie do 30 dni od dnia, gdy opinia stała się ostateczna,
2)
na korzyść strażaka - w każdym czasie.
§  9.
Zasady opiniowania ustalone niniejszym rozporządzeniem stosuje się odpowiednio do strażaków wyznaczonych do pełnienia służby poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej.
§  10.
W odniesieniu do strażaków, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostali mianowani na stałe, opinię służbową wydaje się po raz pierwszy w okresie do 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  4

OKRESOWA OPINIA SŁUŻBOWA STRAŻAKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

1 § 4 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.
2 § 4 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.
3 § 4 ust. 2 pkt 5 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.
4 Załącznik część 3 zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.63.402

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady okresowego opiniowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych.
Data aktu: 06/06/1997
Data ogłoszenia: 20/06/1997
Data wejścia w życie: 05/07/1997