Sposób dystrybucji komórek, tkanek i narządów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 października 1997 r.
w sprawie sposobu dystrybucji komórek, tkanek i narządów.

Na podstawie art. 16 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682 oraz z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 104, poz. 661) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje sposób dystrybucji pobranych ze zwłok ludzkich w celu przeszczepienia innej osobie komórek, tkanek i narządów oraz szpiku i innych regenerujących się komórek i tkanek pobranych od żywego człowieka.
§  2.
1.
Jednostka organizacyjna służby zdrowia, która pobrała narząd ze zwłok ludzkich w celu przeszczepienia, jest obowiązana niezwłocznie powiadomić telefonicznie, faxem lub w inny sposób o pobraniu narządu Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant", zwane dalej Poltransplantem, i jednostkę organizacyjną prowadzącą krajową listę osób oczekujących na przeszczepienie pobranego narządu.
2.
Powiadomienie powinno zawierać dane medyczne dotyczące dawcy oraz pobranego narządu, umożliwiające ocenę przydatności narządu do przeszczepienia i ocenę zgodności immunologicznej.
3.
Jednostka organizacyjna prowadząca krajową listę osób oczekujących na przeszczepienie pobranego narządu dokonuje w oparciu o kryteria medyczne wyboru biorcy i po upewnieniu się o możliwości dokonania przeszczepienia powiadamia niezwłocznie, po uprzednim porozumieniu z Poltransplantem, jednostkę organizacyjną służby zdrowia, która pobrała narząd, o nazwie, adresie i numerze telefonu (faxu) zakładu opieki zdrowotnej, do którego należy dostarczyć pobrany narząd.
4.
O powiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, jednostka organizacyjna prowadząca krajową listę osób oczekujących na przeszczepienie informuje niezwłocznie zakład opieki zdrowotnej, który ma dokonać przeszczepienia, ze wskazaniem nazwy, adresu i numeru telefonu (faxu) jednostki organizacyjnej służby zdrowia, która dokonała pobrania narządu, w celu ustalenia sposobu i terminu jego dostarczenia.
§  3.
Przepisy § 2 stosuje się odpowiednio w przypadku pobrania ze zwłok ludzkich tkanek oka.
§  4.
1.
Dystrybucja komórek i tkanek przechowywanych do przeszczepienia w banku komórek i tkanek jest dokonywana na podstawie zbiorczego lub jednostkowego zmówienia zakładu opieki zdrowotnej dokonującego ich przeszczepienia.
2.
Zamówienie powinno zawierać dane dotyczące rodzaju komórek, tkanek i ich liczby oraz sposobu i miejsca ich dostarczenia.
§  5.
1.
Bank komórek i tkanek powiadamia o złożonym zamówieniu jednostkę organizacyjną prowadzącą krajową listę oczekujących na przeszczepienie określonych komórek, objętych zamówieniem.
2.
Jednostka organizacyjna prowadząca krajową listę osób oczekujących na przeszczepienie określonych komórek i tkanek, kierując się kolejnością na liście i względami medycznymi, wskazuje bankowi komórek i tkanek zakład opieki zdrowotnej, do którego należy dostarczyć komórki i tkanki w pierwszej kolejności.
§  6.
Jednostka organizacyjna służby zdrowia, bank komórek i tkanek do przesyłki zawierającej komórki i tkanki załącza:
1)
informacje o sterylności przeszczepu, o sposobie konserwowania i postępowania przed użyciem przeszczepu oraz zaopatruje przeszczep w numer kodowy pozwalający na identyfikację dawcy i zastosowaną procedurę medyczną,
2)
zestawienie rzeczywiście poniesionych kosztów pobrania komórek i tkanek, ich przechowywania i transportu ustalonych zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682 oraz z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 104, poz. 661) oraz wysokość należności z tego tytułu i sposób zapłaty.
§  7.
1.
Zakład opieki zdrowotnej dokonujący przeszczepienia komórek i tkanek może zawierać porozumienia na okres wieloletni z bankami komórek i tkanek na dostarczanie określonych komórek i tkanek.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, nie zwalnia banku komórek i tkanek od dostarczenia w pierwszej kolejności komórek i tkanek zakładowi opieki zdrowotnej, który ma dokonać ich przeszczepienia osobie objętej krajową listą osób oczekujących na przeszczepienie określonych komórek i tkanek.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024