Określenie szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 1997 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia.

Na podstawie art. 19 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
wytwarzanie - każdy rodzaj obróbki lub przetworzenia, łącznie z montażem lub operacjami charakterystycznymi dla danego procesu produkcyjnego,
2)
materiał - składnik, surowiec, komponent lub część, użyte do wytworzenia produktu,
3)
produkt - wytworzony, wydobyty lub uzyskany towar, nawet jeśli jest on przeznaczony do użycia w innym procesie wytwarzania,
4)
materiał niepochodzący - materiał pochodzący z kraju innego niż kraj, w którym towar jest wytwarzany, lub materiał, którego pochodzenia nie można ustalić,
5)
cena ex works - cenę zapłaconą producentowi za produkt w kraju, w którym został wytworzony, po odliczeniu wszystkich podatków wewnętrznych, które są lub mogą być zwrócone w wypadku wywozu produktu,
6)
pozycja HS - pierwsze cztery cyfry nomenklatury Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS),
7)
reguły szczegółowe - rodzaje procesów określonych w załącznikach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, stosowane wobec produktów wymienionych w tych załącznikach.
§  2. 
Ustala się:
1)
wykaz procesów wykonywanych na materiałach niepochodzących, nadających materiałom i wyrobom włókienniczym pochodzenie kraju wytwarzania, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwany dalej "Wykazem nr 1",
2)
wykaz procesów wykonywanych na materiałach niepochodzących, nadających produktom innym niż materiały i wyroby włókiennicze pochodzenie kraju wytwarzania, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia, zwany dalej "Wykazem nr 2",
3)
wykaz towarów przywożonych na polski obszar celny, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia, zwany dalej "Wykazem nr 3".

Rozdział  2

Ustalanie pochodzenia materiałów i wyrobów włókienniczych należących do sekcji XI HS

§  3. 
1. 
Z zastrzeżeniem ust. 2, za istotną, ekonomicznie uzasadnioną obróbkę lub przetworzenie, o których mowa w art. 17 Kodeksu celnego, nadające materiałom i wyrobom włókienniczym, z wyjątkiem materiałów, o których mowa w § 4 ust. 1, pochodzenie kraju, gdzie procesy te zostały przeprowadzone, uznaje się obróbkę lub przetworzenie, które powodują, że wytworzony produkt jest klasyfikowany w innej pozycji HS niż pozycje obejmujące każdy z użytych materiałów niepochodzących (wystarczające przetworzenie).
2. 
Następujące obróbki lub przetworzenia wykonane na materiałach niepochodzących nie są uznawane za wystarczające przetworzenie:
1)
zabiegi mające na celu zabezpieczenie produktów w czasie ich transportu i składowania, w szczególności wentylacja, rozkładanie, suszenie i usuwanie uszkodzonych części,
2)
proste operacje usuwania pyłu, przesiewania, sortowania, klasyfikowania, łączenia, w tym także tworzenia zestawów, mycia i wycinania,
3)
zmiana opakowań, rozdzielanie i łączenie paczek,
4)
proste operacje konfekcjonowania, a w szczególności pakowanie w torby, etui lub pudełka,
5)
znakowanie produktów i ich opakowań etykietami i innymi znakami wyróżniającymi,
6)
proste łączenie części produktów w celu złożenia produktu kompletnego,
7)
połączenie dwóch lub więcej operacji wymienionych w pkt 1-6.
§  4. 
1. 
W wypadku produktów wymienionych w kolumnie 2 Wykazu nr 1, za wystarczające przetworzenie uznaje się wykonywanie na materiałach niepochodzących co najmniej obróbki lub przetworzenia określonych w kolumnie 3 tego wykazu.
2. 
Jeżeli zgodnie z regułami szczegółowymi materiał niepochodzący może by użyty na określonym etapie wytwarzania, jest dozwolone użycie takiego materiału na tym lub wcześniejszym etapie wytwarzania.
3. 
Jeżeli produkt wykonany z materiałów niepochodzących nabył pochodzenie kraju wytworzenia i jest następnie użyty jako materiał w procesie wytwarzania nowego produktu, w celu ustalenia pochodzenia nowego produktu reguły szczegółowe nie dotyczą produktu włączonego.
4. 
W wypadku gdy reguły szczegółowe określają, że produkt może być wytwarzany z więcej niż jednego materiału, nie jest konieczne, żeby wszystkie te materiały były użyte.
5. 
Jeżeli zgodnie z regułami szczegółowymi produkt musi być wytwarzany z określonego materiału, warunek ten nie wyklucza użycia materiałów, których z powodu ich właściwości reguła ta nie dotyczy.
6. 
W celu stosowania reguł szczegółowych, wartością użytych materiałów niepochodzących jest ich wartość celna, określona w chwili przywozu tych materiałów do kraju, w którym towar jest wytwarzany, lub jeśli wartość celna materiałów niepochodzących nie została określona - pierwsza możliwa do ustalenia cena zapłacona za te materiały w kraju, w którym towar jest wytwarzany.
7. 
W wypadku produktów otrzymanych z dwóch lub więcej materiałów włókienniczych, reguły szczegółowe mają zastosowanie do każdego z tych materiałów.

Rozdział  3

Ustalanie pochodzenia towarów innych niż materiały i wyroby włókiennicze należące do sekcji XI HS

§  5. 
1. 
W wypadku produktów wymienionych w kolumnie 2 Wykazu nr 2, za istotną, ekonomicznie uzasadnioną obróbkę lub przetworzenie, o których mowa w art. 17 Kodeksu celnego, nadające tym produktom pochodzenie kraju, gdzie procesy te zostały przeprowadzone, uznaje się obróbki lub przetworzenia określone w kolumnie 3 tego wykazu (wystarczające przetworzenie).
2. 
Przepisy § 4 ust. 2-6 stosuje się odpowiednio.
3. 
W celu stosowania reguł szczegółowych, za wartość dodaną w wyniku montażu uznaje się sumę kosztów montażu, włącznie z operacjami wykończeniowymi lub sprawdzającymi, wartości włączonych części pochodzących z kraju, w którym montaż został dokonany, oraz zysków i innych kosztów poniesionych w tym kraju w związku z montażem.
§  6. 
W wypadku produktów innych niż materiały i wyroby włókiennicze należące do sekcji XI HS oraz innych niż wymienione w Wykazie nr 2, pochodzenie ustala się na podstawie art. 17 Kodeksu celnego.

Rozdział  4

Ustalanie pochodzenia części zamiennych

§  7. 
Użyte w niniejszym rozdziale określenia oznaczają:
1)
sprzęt, maszyny, aparaty lub pojazdy - towary należące do sekcji XVI, XVII i XVIII HS,
2)
istotne części zamienne - części, które łącznie spełniają następujące warunki
a)
stanowią elementy, bez których nie może być zapewnione właściwe funkcjonowanie sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów wcześniej dopuszczonych do obrotu lub wywiezionych,
b)
są charakterystyczne dla sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów,
c) 1
 są przeznaczone do konserwacji sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów albo do zastąpienia części tego samego rodzaju, uszkodzonych lub nie nadających się do użytku,
d) 2
 (skreślony).
§  8. 
Części zamienne, akcesoria i wyposażenie przywożone na polski obszar celny w tym samym czasie co sprzęt, maszyny, aparaty lub pojazdy i będące częścią ich typowego fabrycznego wyposażenia, są uważane za mające takie samo pochodzenie, jak ten sprzęt, maszyny, aparaty lub pojazdy, o ile te części zamienne, akcesoria i wyposażenie zostały uwzględnione przy ustalaniu pochodzenia sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów.
§  9. 
Istotne części zamienne przeznaczone do sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów wcześniej dopuszczonych do obrotu lub wywiezionych będą uważane za mające takie samo pochodzenie, jak sprzęt, maszyny, aparaty lub pojazdy, pod warunkiem że:
1)
jest to niezbędne do dokonania przywozu do kraju przeznaczenia,
2)
użycie istotnych części zamiennych do produkcji sprzętu, maszyny, aparatu lub pojazdu nie przeszkodziłoby w nadaniu pochodzenia temu sprzętowi, maszynie, aparatowi lub pojazdowi.
§  10. 
W wypadku wątpliwości co do spełnienia przez towar warunków przewidzianych w niniejszym rozdziale, organ celny może żądać przedstawienia odpowiednich dokumentów, a w szczególności:
1)
faktury lub kopii faktury na sprzęt, maszynę, aparat lub pojazd wcześniej dopuszczony do obrotu lub wywozu,
2)
kopii kontraktu albo innego dokumentu potwierdzającego, że dostawa jest dokonywana w ramach konserwacji.

Rozdział  5

Dokumentowanie pochodzenia towarów przywożonych na polski obszar celny

§  11. 
1. 
Pochodzenie towarów wymienionych w Wykazie nr 3 musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia.
2. 
Dowodem pochodzenia towarów innych niż określone w ust. 1 może być:
1)
świadectwo pochodzenia,
2)
faktura, specyfikacja towarów, kontrakt, świadectwo jakości lub inny dokument urzędowy, o ile w dokumentach tych jest umieszczony zapis o kraju pochodzenia towaru,
3)
trwałe oznaczenie kraju pochodzenia na towarze.
3.  3
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się do towarów, których ilość lub rodzaj nie wskazują na przeznaczenie do działalności gospodarczej.
§  12. 
1. 
W razie wątpliwości co do pochodzenia towaru, organ celny może zażądać przedstawienia szczegółowego opisu procesu wytwarzania towaru, z którego będzie wynikać, że spełnione zostały warunki określone w przepisach dotyczących pochodzenia towarów.
2. 
Opis, o którym mowa w ust. 1, musi być potwierdzony przez organ upoważniony w kraju pochodzenia towaru do wystawiania świadectw pochodzenia.

Rozdział  6

Świadectwa pochodzenia

§  13.  4
1. 
Jeżeli pochodzenie towaru przywożonego na polski obszar celny lub wywożonego z polskiego obszaru celnego musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia, dowodem pochodzenia towaru może być świadectwo pochodzenia, które spełnia łącznie następujące warunki:
1)
zostało sporządzone przez organ upoważniony w danym kraju do wydawania świadectw pochodzenia oraz dający gwarancję rzetelności kontroli pochodzenia towarów,
2)
zawiera dane niezbędne do identyfikacji towaru objętego świadectwem, w szczególności
a)
dane nadawcy lub osoby wywożącej towar,
b)
określenie rodzaju towaru,
c)
masę brutto lub netto towaru; dane te mogą zostać zastąpione innymi, takimi jak ilość lub objętość, w wypadku gdy towar podczas transportu zmienia swoją masę, gdy jego masa nie może być określona lub gdy ilość lub objętość są danymi zwyczajowo identyfikującymi ten towar,
d)
liczbę, rodzaj, znaki i numery opakowań; jeżeli towar jest przewożony luzem, należy umieścić na świadectwie odpowiednią adnotację,
3)
poświadcza, że towar, którego świadectwo dotyczy, pochodzi z określonego kraju.
2. 
Świadectwo pochodzenia prawidłowo wystawione w kraju, z którego dokonano wywozu towaru, jest uznawane przez organ celny za dowód pochodzenia towaru.
3. 
W przypadku kradzieży, utraty lub zniszczenia oryginału świadectwa pochodzenia organ celny uzna duplikat tego świadectwa wystawiony prawidłowo przez upoważniony organ.
§  14. 
Świadectwa pochodzenia na towary wywożone z polskiego obszaru celnego są wydawane przez organy celne na pisemny wniosek nadawcy lub osoby wywożącej towar z polskiego obszaru celnego, chyba że umowy międzynarodowe przewidują wydawanie świadectw pochodzenia przez inne uprawnione podmioty.
§  15. 
1. 
Świadectwa pochodzenia na towary wywożone z polskiego obszaru celnego sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Karta nr 1 formularza, której druga strona nie jest zadrukowana, stanowi oryginał świadectwa pochodzenia i, po potwierdzeniu przez organ celny, jest wydawana wnioskodawcy.
3. 
Karta nr 2 formularza, której druga strona nie jest zadrukowana, stanowi kopię świadectwa pochodzenia. Organ celny po potwierdzeniu świadectwa zatrzymuje kopię, chyba że wnioskodawca umieści we wniosku żądanie wydania kopii świadectwa.
4. 
Karta nr 3 formularza, która jest dwustronnie zadrukowana, stanowi wniosek o wydanie świadectwa.
5. 
Wnioskodawca wypełnia pola 1-7 na kartach nr 1 i 2 oraz pola 1-9 na karcie nr 3 formularza.
6. 
Organ celny może, na żądanie wnioskodawcy, wydać dodatkowe kopie świadectwa pochodzenia, sporządzone na kartach nr 2 formularza.
7.  5
 Świadectwo pochodzenia można również wystawić po dokonaniu wywozu towaru z polskiego obszaru celnego. Świadectwo pochodzenia wystawione po wywozie towaru może dotyczyć także towarów objętych wieloma zgłoszeniami celnymi.
8.  6
 W przypadku kradzieży, utraty lub zniszczenia oryginału świadectwa pochodzenia, na wniosek zainteresowanego organ celny wystawia duplikat świadectwa.
§  16. 
1. 
Wymiary świadectwa pochodzenia na towary wywożone z polskiego obszaru celnego powinny wynosić 210 mm x 297 mm z dopuszczalną tolerancją długości minus 5 mm lub plus 8 mm. Stosowany papier musi być papierem koloru białego, nie zawierającym masy ściernej, nadającym się do pisania i ważyć minimum 64 g/m2 lub, jeżeli jest stosowany papier poczty lotniczej - między 25 g/m2 i 30g/m2. Tło świadectwa powinien pokrywać giloszowany nadruk koloru ciemnobrązowego, pozwalający ujawnić każdego rodzaju fałszerstwo za pomocą środków mechanicznych lub chemicznych.
2. 
Karta nr 3 formularza jest drukowana w języku polskim. Karty nr 1 i 2 formularza świadectwa pochodzenia mogą być drukowane w jednym lub kilku językach: polskim, angielskim lub, jeśli wymagają tego potrzeby handlu, w innym języku.
3. 
Na każdym formularzu świadectwa pochodzenia musi znajdować się nazwa i adres drukarni lub jej znak identyfikacyjny.
§  17. 
1. 
Formularz świadectwa pochodzenia na towary wywożone z polskiego obszaru celnego powinien być wypełniany maszynowo lub ręcznie, na wszystkich kartach w identyczny sposób. Jeżeli formularze są wypełniane pismem odręcznym, powinno to być zrobione tuszem lub atramentem i wielkimi literami.
2. 
Formularz wypełnia się w języku polskim lub, w zależności od stosowanej praktyki bądź wymagań handlu, w innym języku.
3. 
Świadectwo i wniosek nie mogą zawierać skreśleń, poprawek, wymazań ani wyrazów wpisanych w miejscu innych wyrazów. Jednakże w wyjątkowych okolicznościach można dokonać poprawek, pod warunkiem że dokonane zmiany nie uniemożliwią odczytania skreślonego zapisu. Każda zmiana musi być parafowana przez osobę, która wypełnia formularz, i powinna zostać potwierdzona przez organ wystawiający świadectwo pochodzenia.
4. 
Jeżeli świadectwo pochodzenia jest wystawiane na więcej niż jeden towar, każdy towar jest oznaczany liczbą porządkową. Bezpośrednio pod zapisem odnoszącym się do ostatniego towaru umieszcza się poziomą linię.
5. 
Świadectwo powinno być wypełnione w taki sposób, aby uniemożliwić jego późniejsze uzupełnienie.
§  18. 
W wypadku świadectwa pochodzenia wydawanego dla istotnych części zamiennych, o których mowa w § 9, przywożonych na polski obszar celny lub wywożonych z polskiego obszaru celnego, wnioskodawca jest zobowiązany umieścić w polu 6 wszystkich kart formularza oświadczenie, że towary są przeznaczone do konserwacji sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów wcześniej wywiezionych, oraz podać dane pozwalające na identyfikację tego sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów. Wnioskodawca powinien, o ile jest to możliwe, podać dane dotyczące świadectwa pochodzenia, wystawionego dla wywiezionego sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów, do konserwacji którego części są przeznaczone, a w szczególności nazwę organu wydającego świadectwo pochodzenia, numer i datę wydania.
§  19. 
1. 
Każdy formularz świadectwa pochodzenia wystawionego dla towaru wywożonego z polskiego obszaru celnego musi posiadać numer serii w celu jego indywidualizacji. Na każdej karcie formularza numer serii musi być taki sam.
2. 
Organ celny może umieścić na jednej lub kilku kartach formularza świadectwa pochodzenia dodatkowo numer wystawienia. Jeżeli numer wystawienia jest umieszczony na więcej niż jednej karcie, numer ten musi być taki sam.
§  20. 
Organ, który wydał świadectwo pochodzenia, przechowuje wnioski dotyczące wydanych świadectw przez okres 5 lat.
§  20a.  7
1. 
W celu sprawdzenia autentyczności świadectwa pochodzenia towarów lub prawidłowości danych w nim zawartych organ celny może skierować je do weryfikacji do organu wystawiającego świadectwo.
2. 
Jeżeli organ, do którego skierowano świadectwo w celu jego weryfikacji, nie udzieli odpowiedzi w terminie 10 miesięcy od dnia wysłania wniosku o weryfikację lub udzielona odpowiedź nie będzie zawierała informacji pozwalających na stwierdzenie, że weryfikowany dokument jest autentyczny i zawiera prawidłowe dane, dokument uznaje się za nieprawidłowy do potwierdzenia pochodzenia towaru.
§  21. 
W wypadku wydawania świadectwa pochodzenia przez uprawnione podmioty, o których mowa w § 14, przepisy § 15-20 stosuje się odpowiednio, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.

Rozdział  7

Przepis końcowy

§  22. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ PROCESÓW WYKONYWANYCH NA MATERIAŁACH NIEPOCHODZĄCYCH, NADAJĄCYCH MATERIAŁOM I WYROBOM WŁÓKIENNICZYM POCHODZENIE KRAJU WYTWARZANIA

Pozycja HS Opis produktu Rodzaje procesów
(1) (2) (3)
ex 5101 Wełna, z wyjątkiem

zgrzeblonej lub czesanej:

- odtłuszczona,

nie karbonizowana

Wytwarzanie z nie odtłuszczonej wełny, włączając odpadową, której wartość nie przekracza 50% ceny ex works produktu
- karbonizowana Wytwarzanie z odtłuszczonej wełny, nie karbonizowanej, której wartość nie przekracza 50% ceny ex works produktu
ex 5103 Odpady z wełny lub cienkiej albo grubej sierści zwierzęcej, karbonizowane Wytwarzanie z nie karbonizowanych odpadów, których wartość nie przekracza 50% ceny ex works produktu
ex 5201 Bawełna, z wyjątkiem zgrzeblonej lub czesanej, bielona Wytwarzanie z surowej bawełny, której wartość nie przekracza 50% ceny ex works produktu
5501 do 5507 Włókna chemiczne cięte:

- nie zgrzeblone lub

nie czesane, ani nie

przerobione w inny

sposób do przędzenia

Wytwarzanie z materiałów chemicznych lub pulpy włókienniczej
- zgrzeblone lub

czesane, lub inne

Wytwarzanie z materiałów chemicznych lub pulpy włókienniczej, lub odpadów z pozycji 5505
ex Działy 50 do 55 Przędza, włókna pojedyncze i nici, inne niż przędza papierowa:

- drukowane lub

barwione

Wytwarzanie z:

- naturalnych włókien nie

zgrzeblonych lub nie czesanych lub

inaczej przygotowanych

do przędzenia (1),

- jedwabiu surowego lub odpadów

jedwabiu,

- materiałów chemicznych lub pulpy

włókienniczej (2), lub

- włókien chemicznych ciętych, kabli

lub odpadów włókien, nie

zgrzeblonych, nie czesanych lub

inaczej przygotowanych

do przędzenia (3)

albo

drukowanie lub barwienie przędzy lub włókien pojedynczych, nie bielonych lub wstępnie bielonych (4), któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające, skręcanie lub teksturowanie nie będące uważanymi za takie, wartość niepochodzących materiałów (włączając przędzę) nie przekracza 48% ceny ex works produktu

- pozostałe Wytwarzanie z:
- naturalnych włókien

nie zgrzeblonych lub nie czesanych

lub inaczej przygotowanych

do przędzenia (1),

- jedwabiu surowego lub odpadów

jedwabiu,

- materiałów chemicznych lub pulpy

włókienniczej (2), lub

- włókien chemicznych ciętych, kabli

lub odpadów włókien,

nie zgrzeblonych, nie czesanych

lub inaczej przygotowanych

do przędzenia (3)

Tkaniny inne niż tkaniny z przędzy papierowej:

- drukowane lub barwione

Wytwarzanie z przędzy

albo

drukowanie lub barwienie nie bielonych lub wstępnie bielonych tkanin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4) (5)

- pozostałe Wytwarzanie z przędzy
5601 Wata z materiałów włókienniczych i artykuły z waty; włókna tekstylne o długości nie przekraczającej 5 mm (kosmyki), proszek oraz rozdrobnione resztki włókien Wytwarzanie z włókien (6)
5602 Filc impregnowany, powlekany, pokryty lub laminowany, lub nie poddany tego rodzaju obróbce:
- drukowany lub

barwiony

Wytwarzanie z włókien (6)

albo

drukowanie lub barwienie nie bielonego filcu, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4) (5)

- impregnowany,

powlekany, pokryty

lub laminowany

Impregnacja, powlekanie, pokrywanie lub laminowanie nie bielonych włóknin (7)
- pozostały Wytwarzanie z włókien (6)
5603 Włókniny nawet impregnowane, powlekane, pokrywane lub laminowane:
- drukowane lub

barwione

Wytwarzanie z włókien (6)

albo

drukowanie lub barwienie nie bielonych włóknin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4) (5)

- impregnowane,

powlekane, pokrywane

lub laminowane

Impregnacja, powlekanie, pokrywanie lub laminowanie nie bielonych włóknin (7)
- pozostałe Wytwarzanie z włókien (6)
5604 Nić gumowa lub sznurek, pokryte materiałem włókienniczym; przędza włókiennicza oraz taśma i podobne materiały z pozycji nr 5404 lub 5405, impregnowane, powlekane, pokryte lub otulane gumą, lub tworzywem sztucznym:
- nić gumowa lub

sznurek, pokryte

materiałem

włókienniczym

Wytwarzanie z nici gumowej lub sznurka, nie pokrytych materiałem włókienniczym
- pozostałe Impregnacja, powlekanie, pokrywanie lub otulanie przędzy włókienniczej oraz taśmy i podobnych materiałów, nie bielonych
5607 Szpagat, powróz, linki i liny, nawet plecione, oplatane, impregnowane, powlekane, pokrywane lub otulane gumą, lub tworzywem Wytwarzanie z włókien, przędzy kokosowej, przędzy z włókna ciągłego syntetycznego lub przetworzonego albo włókna pojedynczego syntetycznego lub przetworzonego (6)
5609 Wyroby z przędzy, taśmy lub podobnych materiałów z pozycji nr 5404 lub 5405, szpagatu, powroza, linki lub liny, gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone Wytwarzanie z włókien, przędzy kokosowej, przędzy z włókna ciągłego syntetycznego lub przetworzonego albo włókna pojedynczego syntetycznego lub przetworzonego (6)
5704 Dywany i inne włókiennicze wykładziny podłogowe, z filcu, gładkie, nieflokowane, nawet konfekcjonowane Wytwarzanie z włókien (6)
Dział 58 Tkaniny specjalne; tkaniny

pluszowe; koronki; tkaniny

obicie; pasmanteria; hafty:

- hafty w sztukach,

taśmach lub motywach

(z pozycji 5810)

Wytwarzanie, w którym wartość użytych materiałów nie przekracza 50% ceny ex works produktu
- drukowane lub

barwione

Wytwarzanie z przędzy

lub

drukowanie lub barwienie nie bielonych lub wstępnie bielonych tkanin, filcu lub włóknin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4) (5)

- impregnowane,

powlekane lub pokrywane

Wytwarzanie z nie bielonych tkanin, filcu lub włóknin
- pozostałe Wytwarzanie z przędzy
5901 Materiały włókiennicze płaskie powlekane gumą lub substancją skrobiową, używane do opraw książek itp.: techniczna kalka płócienna; płótna zagruntowane dla celów malarskich; płótno klejone i podobne materiały włókiennicze płaskie usztywniane do formowania stożków kapeluszy Wytwarzanie z nie bielonych tkanin
5902 Tkaniny kordowe z przędzy o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, z nylonu lub innych poliamidów, poliestrów lub jedwabiu wiskozowego Wytwarzanie z przędzy
5903 Materiały włókiennicze płaskie impregnowane, powlekane, pokrywane lub laminowane tworzywem sztucznym, z wyłączeniem tkanin z pozycji nr 5902 Wytwarzanie z nie bielonych tkanin

lub

drukowanie lub barwienie nie bielonych lub wstępnie bielonych tkanin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4)(5)

5904 Linoleum, także wycinane według kształtu; wykładziny podłogowe składające się z powłoki lub pokrycia nałożonego na podkładzie włókienniczym, również wykrojone według kształtu Wytwarzanie z nie bielonych tkanin, filcu lub włóknin
5905 Włókiennicze wykładziny ścienne Wytwarzanie z nie bielonych tkanin

lub

drukowanie lub barwienie nie bielonych lub wstępnie bielonych tkanin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4)(5)

5906 Materiały włókiennicze płaskie gumowane, z wyłączeniem tkanin z pozycji nr 5902 Wytwarzanie z bielonych dzianych lub szydełkowanych tkanin, lub z innych nie bielonych tkanin
5907 Materiały włókiennicze płaskie impregnowane lub powlekane i pokrywane w inny sposób, płótna malowane jako dekoracje teatralne, tła atelier i podobne Wytwarzanie z nie bielonych tkanin

lub

drukowanie lub barwienie nie bielonych lub wstępnie bielonych tkanin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4)(5)

5908 Knoty tkane, plecione lub dziane z materiałów włókienniczych, do lamp, kuchenek, zapalniczek, świec i wyrobów podobnych; koszulki żarowe oraz dzianiny cylindryczne do ich wyrobu, nawet impregnowane Wytwarzanie z przędzy
5909 Przewody rurowe do pomp i podobne przewody, z materiałów włókienniczych, nawet z wykładziną, ze zbrojeniem, z osprzętem z innych materiałów Wytwarzanie z przędzy lub włóknin
5910 Pasy transmisyjne lub taśmy przenośnikowe lub materiały na nie z materiałów włókienniczych, impregnowane, pokrywane, powlekane, laminowane tworzywami sztucznymi lub nie, lub wzmacniane metalem lub innym materiałem Wytwarzanie z przędzy lub włóknin
5911 Wyroby z materiałów włókienniczych do zastosowań technicznych, wyszczególnione w uwadze 7 do niniejszego działu:
- tarcze lub

pierścienie polerskie

inne niż z

filcu

Wytwarzanie z przędzy lub tkaniny odpadowej lub ze szmat z pozycji nr 6310
- pozostałe Wytwarzane z przędzy lub włókien (6)
Dział 60 Dzianiny i wyroby szydełkowane:
- drukowane lub

barwione

Wytwarzanie z przędzy

lub

drukowanie lub barwienie nie bielonych lub wstępnie bielonych tkanin, któremu towarzyszą operacje przygotowujące lub wykańczające (4) (5)

- pozostałe Wytwarzanie z przędzy
Dział 61 Odzież i dodatki odzieżowe dziane lub szydełkowane:
- otrzymywane przez

zszycie lub

połączenie w inny

sposób dwóch lub

więcej kawałków

dzianin lub

materiałów

szydełkowanych które

zostały albo

przycięte na wymiar,

albo wykonane

bezpośrednio do

postaci

Całkowite wykańczanie (8)
- pozostałe Wytwarzanie z przędzy
ex Dział 62 Odzież i dodatki odzieżowe, bez dzianych i szydełkowanych, z wyjątkiem pozycji nr 6213 i 6214, dla których reguły są podane poniżej:
- wykończone lub

kompletne

Całkowite wykańczanie (8)
- niewykończone lub

niekompletne

Wytwarzanie z przędzy
6213 i 6214 Chusteczki do nosa, szale, chusty, szaliki, mantyle, welony i podobne artykuły:
- haftowane Wytwarzanie z przędzy

lub

wytwarzanie z tkaniny niehaftowanej, pod warunkiem, że wartość użytej tkaniny niehaftowanej nie przekracza 40% ceny ex works produktu

- pozostałe Wytwarzanie z przędzy
6301 do ex 6306 Koce i pledy; bielizna pościelowa, bielizna stołowa, bielizna do celów toaletowych i kuchennych; firanki, zasłony i rolety; lambrekiny okienny i łóżkowe; inne artykuły wyposażenia wnętrz, z wyjątkiem z pozycji nr 9404; worki i torby stosowane do pakowania towarów; wyroby z brezentu impregnowanego, markizy i zasłony przeciwsłoneczne; wyposażenie kempingowe:
- z filcu lub włóknin:
- - nie impregnowane,

nie powlekane, nie

pokrywane lub nie

laminowane

Wytwarzanie z włókien (6)
- - impregnowane,

powlekane,

pokrywane lub

laminowane

Impregnowanie, powlekanie, pokrywanie lub laminowanie filcu lub włóknin, nie bielonych (7)
- pozostałe:
- - dziane lub

szydełkowane:

- - - niehaftowane Całkowite wykańczanie (8)
- - - haftowane Całkowite wykańczanie (8)

lub

wytwarzanie z nie haftowanej dzianej lub szydełkowanej tkaniny, pod warunkiem, że wartość użytej nie haftowanej dzianej lub szydełkowanej tkaniny nie przekracza 40% ceny ex works produktu

- - nie dziane lub

nie szydełkowane:

- - - nie haftowane Wytwarzanie z przędzy
- - - haftowane Wytwarzanie z przędzy

lub

wytwarzanie z nie haftowanej tkaniny, pod warunkiem, że wartość użytej nie haftowanej tkaniny nie przekracza 40% ceny ex works produktu

6307 Pozostałe artykuły konfekcjonowane, łącznie z wykrojami odzieży:
- ścierki do podłogi,

ścierki do naczyń,

ścierki do kurzu i

podobne

Wytwarzanie z przędzy
- pozostałe Wytwarzanie, z którym wartość użytych materiałów nie przekracza 40% ceny ex works produktu
6308 Zestawy tkanin i przędzy, z dodatkami lub bez, do wykonywania kilimów, obić, haftowanej bielizny stołowej i serwetek lub podobnych artykułów włókienniczych, w opakowaniach, przeznaczone do sprzedaży detalicznej Włączanie do zestawu, w którym ogólna wartość wszystkich niepochodzących artykułów nie przekracza 25% ceny ex works zestawu
(1) Określenie "włókna naturalne" odnosi się do włókien innych niż włókna sztuczne lub syntetyczne i jest ograniczone do etapów poprzedzających przędzenie, włącznie z odpadami, i o ile nie jest wyszczególnione inaczej, określenie "włókna naturalne" obejmuje włókna, które były gręplowane, czesane lub inaczej przetwarzane, ale nie przędzione. Określenie "włókna naturalne" obejmuje włosie końskie z pozycji HS 0503, jedwab z pozycji HS 5002 i 5003 jak również włókna wełniane, cienką lub grubą sierść zwierzęcą z pozycji HS 5101 do 5105, włókna bawełniane z pozycji HS 5201 do 5203 i inne roślinne włókna z pozycji HS 5301 do 5305.

(2) Określenia "pulpa włókiennicza" i "materiały chemiczne" dotyczą materiałów niewłókienniczych (nie klasyfikowanych w działach 50 do 63), które mogą być używane do wytwarzania sztucznych lub syntetycznych włókien albo przędz lub włókien w rodzaju używanych do wytwarzania papieru.

(3) Określenie "włókna chemiczne cięte" odnosi się do syntetycznych lub sztucznych kabli włókien ciętych lub odpadów objętych pozycjami HS 5501 do 5507.

(4) Określenie "wstępnie bielona" użyte w wykazie w załączniku nr 2 charakteryzuje poziom wytworzenia wymagany, gdy użyte są pewne materiały niepochodzące i ma zastosowanie do pewnych przędz, tkanin oraz dzianin lub materiałów szydełkowanych, które były tylko wyprane po operacji przędzenia lub tkania. Wstępne bielenie jest wcześniejszym etapem wytwarzania niż bielenie polegające na kilku kąpielach w środkach bielących (środki utleniające takie jak nadtlenek wodoru i środki redukujące).

(5) Jednakże, aby można było uważać, że obróbka lub przetworzenie nadały pochodzenie, to drukowaniu cieplnemu musi towarzyszyć drukowanie kalkomanii.

(6) Określenie "włókna" obejmuje "włókna naturalne" i "włókna chemiczne cięte" objęte pozycjami HS 5501 do 5507 oraz włókna w rodzaju używanych do wytwarzania papieru.

(7) Określenie "impregnacja, powlekanie, pokrywanie lub laminowanie" nie obejmuje takich operacji wykonywanych w celu połączenia tkanin.

(8) Określenie "całkowite wykańczanie" użyte w wykazie w załączniku nr 2 oznacza, że wszystkie operacje, które nadają kształt, następujące bezpośrednio po cięciu tkanin lub dzianin lub tkanin szydełkowanych, muszą być wykonane.

Jednakże wykończenie, w którym nie są wykonane jedna lub więcej operacji wykończeniowych, niekoniecznie będzie uważane za niecałkowite.

Poniżej podano wykaz takich operacji wykończeniowych:

- mocowanie guzików lub innych rodzajów zapięć,

- wykonywanie dziurek na guziki,

- wykańczanie nogawek spodni i rękawów oraz brzegów spódnic i sukienek,

- umieszczanie przybrań i dodatków takich jak kieszenie, etykietki, symbole itp.,

- prasowanie i inne przygotowywanie odzieży do sprzedaży jako wyrób gotowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8

WYKAZ PROCESÓW WYKONYWANYCH NA MATERIAŁACH NIEPOCHODZĄCYCH, NADAJĄCYCH PRODUKTOM INNYM NIŻ MATERIAŁY I WYROBY WŁÓKIENNICZE POCHODZENIE KRAJU WYTWARZANIA

Pozycja HS Opis produktu Rodzaje procesów
1 2 3
0201 Mięso wołowe świeże lub chłodzone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcyl), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0202 Mięso wołowe mrożone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcyl), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0203 Mięso wieprzowe świeże, chłodzone lub mrożone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcy1), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0204 Mięso baranie i kozie - świeże, chłodzone lub mrożone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcyl), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0205 Mięso końskie, z osłów, mułów i osło-mułów - świeże, chłodzone lub mrożone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcy1), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0206 Jadalne podroby wołowe, wieprzowe, baranie, kozie, końskie, z osłów, mułów i osłomułów - świeże, chłodzone lub mrożone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcy lub dwóch miesięcy w przypadku świń, owiec lub kóz1), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0207 Mięso i jadalne podroby z drobiu z pozycji nr 0105, świeże, chłodzone lub mrożone Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej 5 tygodni1), a w przypadku ptaków mających mniej niż 5 tygodni - od urodzenia
0210 Mięso i podroby jadalne, solone, w solance, suszone lub wędzone; jadalne mączki i grysiki z mięsa i podrobów Ubój poprzedzony tuczeniem przez okres co najmniej trzech miesięcy1), a w przypadku zwierząt mających mniej niż 3 miesiące - od urodzenia
0302 do 0305 Ryby inne niż żywe Wytwarzanie, w którym wszystkie użyte uprzednio materiały z działu 3 muszą być pochodzące
ex 0408 Jaja ptasie bez skorupek i żółtka jaj, suszone Suszenie (po stłuczeniu i oddzieleniu, gdzie jest to konieczne):
- jaj ptasich, w skorupkach, świeżych lub

konserwowanych, z pozycji ex 0407,

- jaj ptasich, bez skorupek, innych niż

suszone, z pozycji ex 0408 lub

- białka jaj, innego niż suszonego, z

pozycji ex 3502

0506 Kości i rdzenie rogów, nie obrobione, odtłuszczone, wstępnie przygotowane (ale nie przycięte dla nadania kształtu), poddane działaniu kwasu lub odżelatynowane; proszek i odpadki tych produktów Wytwarzanie, w którym wszystkie użyte materiały z działu 2 muszą być przedtem pochodzące
1603 Ekstrakty i soki z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub innych bezkręgowców wodnych Wytwarzanie ze zwierząt objętych działem 1. Jednakże wszystkie użyte ryby, skorupiaki, mięczaki lub inne bezkręgowce wodne muszą być przedtem pochodzące
1604 Przetworzone i konserwowane ryby; kawior i namiastki kawioru przygotowane z ikry rybiej Wytwarzanie, w którym wszystkie użyte ryby lub ikra rybia muszą być przedtem pochodzące
1605 Skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne, przetworzone lub konserwowane Wytwarzanie, w którym wszystkie użyte skorupiaki, mięczaki lub inne bezkręgowce wodne muszą być przedtem pochodzące
ex 2701 Węgiel Całkowicie uzyskane2)
ex 3502 Albumina jaja, suszona Suszenie (po stłuczeniu i oddzieleniu, gdzie jest to konieczne):
- jaj ptasich, w skorupkach, świeżych lub

konserwowanych, z pozycji ex 0407,

- jaj ptasich, bez skorupek, innych niż

suszone, z pozycji ex 0408 lub

- białka jaj, innego niż suszonego, z

pozycji ex 3502

3503 Żelatyna (łącznie z żelatyną w arkuszach prostokątnych /nawet kwadratowych/, barwionych lub nie i obrobionych powierzchniowo lub nie) oraz pochodne żelatyny; karuk; inne kleje pochodzenia zwierzęcego, wyłączając kleje kazeinowe z pozycji nr 3501 Wytwarzanie, w którym wszystkie użyte materiały z pozycji nr 0506 muszą być przedtem pochodzące
6401 do 6405 Obuwie Wytwarzanie z materiałów wymienionych w jakiejkolwiek pozycji, z wyjątkiem połączeń wierzchów z wewnętrznymi podeszwami lub innymi częściami podeszwy objętych pozycją nr 6406
ex 8520 Magnetofony, wyposażone lub nie w urządzenia do odtwarzania dźwięku Wytwarzanie, podczas którego wartość dodana w wyniku montażu i, jeśli ma to miejsce, włączenie części pochodzących z kraju montażu stanowi co najmniej 45% ceny ex works produktu.

Kiedy powyższa reguła nie jest spełniona, produkt powinien być traktowany jako pochodzący z kraju, z którego pochodzą części stanowiące więcej niż 35% ceny ex works produktu.

Kiedy reguła 35% jest spełniona przez dwa kraje, produkt powinien być traktowany jako pochodzący z kraju, z którego pochodzą części reprezentujące większy udział procentowy

ex 8527 Urządzenia odbiorcze dla radiotelefonii, posiadające lub nie, w tej samej obudowie, aparaturę do zapisu lub odtwarzania dźwięku, lub posiadające zegar Wytwarzanie, podczas którego wartość dodana w wyniku montażu i, jeśli ma to miejsce, włączenie części pochodzących z kraju montażu stanowi co najmniej 45% ceny ex works produktu.

Kiedy powyższa reguła nie jest spełniona, produkt powinien być traktowany jako pochodzący z kraju, z którego pochodzą części stanowiące więcej niż 35% ceny ex works produktu.

Kiedy reguła 35% jest spełniona przez dwa kraje, produkt powinien być traktowany jako pochodzący z kraju, z którego pochodzą części reprezentujące większy udział procentowy

ex 8528 Urządzenia odbiorcze dla telewizji (z wyłączeniem odtwarzaczy wideo, projektorów wideo i monitorów wideo) nawet zawierające odbiorniki radiowe lub aparaturę do zapisu lub odtwarzania dźwięku, ale nie z magnetowidem lub odtwarzaczami dźwięku Wytwarzanie, podczas którego wartość dodana w wyniku montażu i, jeśli ma to miejsce, włączenie części pochodzących z kraju montażu stanowi co najmniej 45% ceny ex works produktu.

Kiedy powyższa reguła nie jest spełniona, produkt powinien być traktowany jako pochodzący z kraju, z którego pochodzą części stanowiące więcej niż 35% ceny ex works produktu.

Kiedy reguła 35% jest spełniona przez dwa kraje, produkt powinien być traktowany jako pochodzący z kraju, z którego pochodzą części reprezentujące większy udział procentowy

ex 8542 Elektroniczne układy scalone Dyfuzja, w czasie której układy scalone są formowane na półprzewodniku poprzez selektywne wprowadzanie właściwych domieszek
8712 Rowery dwukołowe i inne rowery (także trzykołowe wózki - rowery dostawcze), bezsilnikowe Wytwarzanie, w którym wartość wszystkich użytych materiałów nie przekracza 30% ceny ex works produktu
ex 9613 Zapalniczki kieszonkowe gazowe jednorazowe Wytwarzanie, w którym wartość wszystkich użytych materiałów z pozycji 9613 nie przekracza 30% ceny ex works produktu
1) Gdy te warunki nie są spełnione, mięso (odpadki) powinno być uważane za pochodzące z kraju, gdzie zwierzęta lub ptaki, z których zostało uzyskane, były tuczone lub hodowane przez najdłuższy okres.

2) Określenie "całkowicie uzyskane" oznacza produkty mineralne tam wydobyte (w danym kraju), zgodnie z przepisem art. 16 § 2 pkt 1 Kodeksu celnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  3  9

WYKAZ TOWARÓW PRZYWOŻONYCH NA POLSKI OBSZAR CELNY, KTÓRYCH POCHODZENIE MUSI BYĆ UDOKUMENTOWANE ŚWIADECTWEM POCHODZENIA

Pozycja HS Opis produktu
1 2
0201 Mięso wołowe świeże lub chłodzone
0202 Mięso wołowe mrożone
0203 Mięso wieprzowe świeże, chłodzone lub mrożone
0204 Mięso baranie i kozie - świeże, chłodzone lub mrożone
0205 Mięso końskie, z osłów, mułów i osłomułów - świeże, chłodzone lub mrożone
0206 Jadalne podroby wołowe, wieprzowe, baranie, kozie, końskie, z osłów, mułów i osłomułów - świeże, chłodzone lub mrożone
0207 Mięso i jadalne podroby z drobiu z pozycji nr 0105, świeże, chłodzone lub mrożone
0210 Mięso i podroby jadalne, solone, w solance, suszone lub wędzone; jadalne mączki i grysiki z mięsa i podrobów
0302 do 0305 Ryby inne niż żywe
ex 0408 Jaja ptasie bez skorupek i żółtka jaj, suszone
0506 Kości i rdzenie rogów, nie obrobione, odtłuszczone, wstępnie przygotowane (ale nie przycięte dla nadania kształtu), poddane działaniu kwasu lub odżelatynowane; proszek i odpadki tych produktów
1603 Ekstrakty i soki z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub innych bezkręgowców wodnych
1604 Przetworzone i konserwowane ryby; kawior i namiastki kawioru przygotowane z ikry rybiej
1605 Skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne, przetworzone lub konserwowane
ex 2701 Węgiel
ex 3502 Albumina jaja, suszona
3503 Żelatyna (łącznie z żelatyną w arkuszach prostokątnych /nawet kwadratowych/, barwionych lub nie i obrobionych powierzchniowo lub nie) oraz pochodne żelatyny; karuk; inne kleje pochodzenia zwierzęcego, wyłączając kleje kazeinowe z pozycji nr 3501
sekcja XI Materiały i wyroby włókiennicze
6401 do 6405 Obuwie
ex 8520 Magnetofony, wyposażone lub nie w urządzenia do odtwarzania dźwięku
ex 8527 Urządzenia odbiorcze dla radiotelefonii, posiadające lub nie, w tej samej obudowie, aparaturę do zapisu lub odtwarzania dźwięku, lub posiadające zegar
ex 8528 Urządzenia odbiorcze dla telewizji (z wyłączeniem odtwarzaczy wideo, projektorów wideo i monitorów wideo) nawet zawierające odbiorniki radiowe lub aparaturę do zapisu lub odtwarzania dźwięku, ale nie z magnetowidem lub odtwarzaczami dźwięku
8712 Rowery dwukołowe i inne rowery (także trzykołowe wózki - rowery dostawcze), bezsilnikowe
ex 9613 Zapalniczki kieszonkowe gazowe jednorazowe

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ŚWIADECTWO POCHODZENIA

(pominięte)
1 § 7 pkt 2 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
2 § 7 pkt 2 lit. d) skreślona przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
3 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
4 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
5 § 15 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
6 § 15 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
7 § 20a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
8 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.
9 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U.98.138.890) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1998 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.130.851

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia.
Data aktu: 15/10/1997
Data ogłoszenia: 24/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998