Wzór i sposób prowadzenia ewidencji partii politycznych oraz szczegółowe zasady wydawania odpisów i wyciągów z ewidencji i statutów tych partii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 6 października 1997 r.
w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia ewidencji partii politycznych oraz szczegółowych zasad wydawania odpisów i wyciągów z ewidencji i statutów tych partii.

Na podstawie art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. Nr 98, poz. 604) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla każdej partii politycznej prowadzi się oddzielne akta ewidencyjne, które obejmują akta postępowania w sprawie wpisu partii politycznej do ewidencji, dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu oraz inne dokumenty, składane przez partię wpisaną do ewidencji partii politycznych.
§  2.
Dokumenty dotyczące zgłoszenia partii do ewidencji oraz ewentualnych zmian w ewidencji wpisuje się do wykazu ewidencji partii politycznych. Numer kolejny wpisu w wykazie odpowiada sygnaturze akt ewidencyjnych.
§  3.
1.
Ewidencję partii politycznych prowadzi się w księdze ewidencji partii, która składa się z następujących rubryk:
-
rubryka pierwsza - liczba porządkowa wpisu,
-
rubryka druga - data zgłoszenia partii do ewidencji,
-
rubryka trzecia - nazwa, skrót nazwy oraz siedziba partii wraz z dokładnym

adresem,

-
rubryka czwarta - wzorzec symbolu graficznego partii,
-
rubryka piąta - imiona, nazwiska i adresy osób wchodzących w skład

organów uprawnionych w statucie do reprezentowania

partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań

majątkowych,

-
rubryka szósta - imiona, nazwiska i adresy osób zgłaszających partię do

ewidencji,

-
rubryka siódma - data wydania orzeczenia w przedmiocie wpisu partii do

ewidencji,

-
rubryka ósma - data, sygnatura i sentencja orzeczenia Trybunału

Konstytucyjnego dotyczącego partii,

-
rubryka dziewiąta - wzmianka o podjęciu przez partię uchwały

o samorozwiązaniu oraz imię i nazwisko wyznaczonego

likwidatora,

-
rubryka dziesiąta - data wykreślenia partii z ewidencji,
-
rubryka jedenasta - uwagi.
2.
Księga ewidencji partii powinna być oprawiona, a karty w niej ponumerowane. Liczbę kart poświadcza się na ostatniej stronie. Wykreślenie partii z ewidencji zaznacza się znakiem "L".
§  4.
1.
Podstawę postanowienia zarządzającego wpis do ewidencji partii politycznych stanowią, z zastrzeżeniem ust. 4, wyłącznie dokumenty złożone do akt ewidencyjnych. W postanowieniu zarządzającym wpis do ewidencji określa się dosłowną treść wpisu oraz rubrykę księgi ewidencji, w której wpis ma być dokonany.
2.
W treści wpisu można powołać się na dokument złożony do akt ewidencyjnych. Dokument ten uważa się wówczas za objęty treścią wpisu.
3.
Przepisy dotyczące wpisu stosuje się odpowiednio do zmiany lub wykreślenia wpisu.
4.
Wpisów określonych w § 3 ust. 1, w rubrykach siódmej, ósmej, dziesiątej i jedenastej - dokonuje się z urzędu.
§  5.
Dla księgi ewidencji partii oraz wykazu, o którym mowa w § 2, prowadzi się jeden skorowidz alfabetyczny, w którym zamieszcza się nazwę partii politycznej, numer ewidencyjny partii według pierwszej rubryki księgi ewidencji i sygnaturę akt ewidencyjnych.
§  6.
1.
Sąd wydaje uwierzytelniony odpis lub wyciąg z ewidencji bądź statutu partii na pisemny wniosek, wskazujący partię oraz dokument, którego odpis lub wyciąg ma być wydany.
2.
Odpis lub wyciąg, o których mowa w ust. 1, wydaje się po uiszczeniu przez wnioskodawcę należnej opłaty, chyba że został on zwolniony z ponoszenia takiej opłaty.
3.
Wysokość opłat za wydanie uwierzytelnionego odpisu i wyciągu z ewidencji i statutów partii politycznych oraz warunki zwolnienia z tych opłat określają odrębne przepisy.
4.
O wydaniu odpisu lub wyciągu z ewidencji bądź statutu partii czyni się odpowiednią wzmiankę w aktach ewidencyjnych partii, której te dokumenty dotyczyły.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.124.793

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór i sposób prowadzenia ewidencji partii politycznych oraz szczegółowe zasady wydawania odpisów i wyciągów z ewidencji i statutów tych partii.
Data aktu: 06/10/1997
Data ogłoszenia: 13/10/1997
Data wejścia w życie: 13/10/1997