Tryb przeprowadzania konkursu w celu wyłonienia osoby, której będzie zlecone sprawowanie zarządu w spółce.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 września 1997 r.
w sprawie trybu przeprowadzania konkursu w celu wyłonienia osoby, której będzie zlecone sprawowanie zarządu w spółce.

Na podstawie art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 32, poz. 184, Nr 98, poz. 603 i Nr 106, poz. 673) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Konkurs w celu wyłonienia osoby, której zostanie zlecone sprawowanie zarządu w spółce, zwany dalej "konkursem", przeprowadza rada nadzorcza spółki.
2.
Rada nadzorcza określa, w drodze uchwały, o ile uchwała walnego zgromadzenia nie stanowi inaczej:
1)
kryteria, jakim powinna odpowiadać osoba ubiegająca się o sprawowanie zarządu,
2) 1
termin zamieszczenia ogłoszenia o konkursie,
3)
termin, miejsce i sposób, w jaki osoby ubiegające się o sprawowanie zarządu mogą uzyskiwać informacje o spółce,
4)
terminy i miejsce, w jakich będą przyjmowane oferty osób ubiegających się o sprawowanie zarządu,
5)
datę otwarcia ofert,
6)
okres, w jakim osoby, które złożyły oferty, będą nimi związane.
§  2.
1.
Ogłoszenie o konkursie powinno zawierać:
1)
oznaczenie spółki,
2)
dane, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 oraz 3-6,
3)
warunki, jakim powinna odpowiadać oferta,
4)
pouczenie o treści § 9 ust. 1.
2. 2
Ogłoszenie o konkursie jest zamieszczane na stronie internetowej spółki oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej podmiotu wykonującego w spółce uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa.
3. 3
Podmiot wykonujący w spółce uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa, inny niż minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, przekazuje niezwłocznie informację o zamieszczeniu ogłoszenia o konkursie ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa. Przekazana informacja podlega zamieszczeniu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
§  3.
Termin przyjmowania ofert nie może być krótszy niż 7 dni i nie może rozpoczynać się wcześniej niż po upływie trzech tygodni od ostatniego dnia terminu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 3.
§  4.
Oferta powinna składać się z części ogólnej, technicznej oraz cenowej.
§  5.
1.
W części ogólnej oferty należy zamieścić informacje o osobie ubiegającej się o sprawowanie zarządu, w tym informacje dotyczące spełnienia kryteriów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1.
2.
Do oferty powinny być dołączone odpisy dokumentów potwierdzających informacje zawarte w części ogólnej.
§  6.
1.
W części technicznej oferty należy określić proponowane zmiany i usprawnienia w przedsiębiorstwie spółki (restrukturyzacja spółki) oraz harmonogram ich wprowadzania, jak również wskazać proponowane źródła ich finansowania.
2.
Część techniczna oferty może również zawierać propozycje dotyczące prywatyzacji spółki.
3.
Jeżeli oferta zawiera propozycję objęcia przez osobę ubiegającą się o sprawowanie zarządu akcji spółki w podwyższonym kapitale akcyjnym, część techniczna powinna określać propozycje dotyczące terminu i wartości podwyższenia kapitału, sposobu określenia ceny emisyjnej, sposobu pokrycia kapitału oraz wykorzystania środków z podwyższonego kapitału.
§  7.
1.
Część cenowa oferty powinna zawierać propozycję wynagrodzenia za sprawowanie zarządu, uwzględniającą związek wynagrodzenia z wynikiem finansowym spółki oraz realizacją zobowiązań osoby sprawującej zarząd.
2.
W wypadku gdy oferta zawiera propozycje wypłaty części wynagrodzenia w akcjach spółki, część cenowa powinna określać:
1)
proporcje wynagrodzenia płatnego w gotówce i w akcjach spółki,
2)
sposób wyliczenia wartości akcji spółki, który będzie stanowić podstawę do określenia liczby akcji należnych tytułem wynagrodzenia.
§  8.
Oferty nie spełniające wymagań określonych w rozporządzeniu i ogłoszeniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, oraz oferty złożone po upływie terminu będą odrzucone bez ich rozpatrzenia.
§  9.
1.
Rada nadzorcza może postanowić o prowadzeniu konkursu w dwóch etapach.
2.
W pierwszym etapie dokonuje się oceny części ogólnej i technicznej ofert.
3.
W drugim etapie ocenia się propozycje zawarte w ofertach zakwalifikowanych do tego etapu. Ocena może być dokonana po przeprowadzeniu negocjacji cenowych.
§  10.
Uchwała rady nadzorczej w sprawie wyniku konkursu powinna zawierać uzasadnienie.
§  11.
Rada nadzorcza jest obowiązana zawiadomić listem poleconym osoby, które złożyły oferty, o wyniku konkursu w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały, o której mowa w § 10.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 2016 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 2016 r.
3 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024