Zm.: ustawa o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.

USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o zmianie ustawy o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.

Art.  1.

W ustawie z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 7:
a)
w ust. 4 kropkę zastępuje się przecinkiem i na końcu dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem art. 21.",
b)
po ust. 4 dodaje się nowe ust. 4a i 4b w brzmieniu:

"4a. Postępowanie w sprawie upoważnienia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową odbywa się za wiedzą i zgodą zainteresowanej osoby.

4b. Upoważnienia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową udziela się po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który przeprowadza przy pomocy właściwych organów stosowne postępowania sprawdzające.",

c)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Szefem Urzędu Ochrony Państwa, określa, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb postępowania sprawdzającego i upoważniania osób do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową oraz cofania upoważnień.";

2)
art. 13 otrzymuje brzmienie:

"Art. 13. 1. Jeżeli z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, wynika konieczność wymiany wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, dokumenty otrzymywane z zagranicy oraz wysyłane za granicę w wykonaniu tych umów oznacza się odpowiednią do ich treści klauzulą określoną w art. 12, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Jeżeli z umów międzynarodowych, o których mowa w ust. 1, wynikają inne niż określone w art. 12 zasady oznaczania klauzulami wymienianych dokumentów, stosuje się zasady wynikające z tych umów.

3. Jeżeli z umów międzynarodowych, o których mowa w ust. 1, wynikają inne niż określone w ustawie zasady postępowania z przekazywanymi i otrzymywanymi wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową lub służbową, a w szczególności zasady ich ewidencjonowania, ochrony udostępniania i przesyłania, stosuje się zasady wynikające z tych umów.";

3)
po art. 17 dodaje się nowy art. 17a w brzmieniu:

"Art. 17a. 1. Organ lub podmiot gospodarczy zlecający innym podmiotom gospodarczym, jednostkom badawczo-rozwojowym oraz innym jednostkom organizacyjnym realizację zadań, z którymi związany jest dostęp do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, określa w umowie warunki, jakie powinny być spełnione w zakresie ochrony tajemnicy.

2. Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, w porozumieniu z Szefem Urzędu Ochrony Państwa, określą, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki ochrony wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, jakie spełniać powinny podmioty gospodarcze i jednostki, o których mowa w ust. 1, oraz sposób sprawowania nadzoru i kontroli spełniania tych warunków.";

4)
art. 21 otrzymuje brzmienie:

"Art. 21. 1. Minister Obrony Narodowej lub upoważniony przez niego organ wojskowy:

1) upoważnia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową o szczególnie ważnym znaczeniu dla obronności państwa lub Sił Zbrojnych,

2) upoważnia żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i pracowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową ze względu na obronność państwa, wymienianych w ramach umów międzynarodowych z innymi państwami lub organizacjami międzynarodowymi.

2. Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową o szczególnie ważnym znaczeniu dla obronności państwa, będących w posiadaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz szefowi Urzędu Ochrony Państwa.

3. Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz osoby ubiegające się o powołanie do zawodowej służby wojskowej lub o podjęcie zatrudnienia w w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i pracownicy tych jednostek podlegają postępowaniu sprawdzającemu do celów związanych z upoważnieniem do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową.

4. Postępowaniu sprawdzającemu podlegają także osoby spoza jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, które mają być upoważnione do dostępu do wiadomości określonych w ust. 1 pkt 1.

5. Minister Obrony Narodowej, w drodze rozporządzenia, określa:

1) szczegółowe zasady i tryb upoważniania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i pracowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową oraz cofania udzielonych upoważnień, a także wzory dokumentów w tym zakresie,

2) w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Szefem Urzędu Ochrony Państwa szczegółowe zasady i tryb upoważniania osób spoza jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej do dostępu do wiadomości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, i cofania upoważnień oraz wzory dokumentów w tym zakresie,

3) sposób i tryb postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ust. 3 i 4,

4) dla podległych mu jednostek organizacyjnych, szczegółowe zasady ochrony tajemnicy państwowej i służbowej, jej organizację i kontrolę oraz sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę, a w szczególności ich przekazywania, przyjmowania, doręczania i przechowywania oraz sposób ochrony nośników wiadomości.

6. Przepisów art. 7 ust. 4b i 5, art. 11 ust. 2, art. 15 ust. 2 i 4-6 oraz art. 19 nie stosuje się w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej."

Art.  2.

Do czasu wydania przepisów przewidzianych w art. 7 ust. 5 i art. 21 ust. 5 pkt 1 i 4 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu ustalonym niniejszą ustawą, zachowują moc przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie, o ile nie są sprzeczne z ustawą.

Art.  3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024