Szczegółowe zasady przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej następujących wyróżnień:
1)
pochwały,
2)
nagrody pieniężnej lub rzeczowej,
3)
krótkoterminowego urlopu,
4)
przedterminowego nadania wyższego stopnia pożarniczego.
§  2.
1.
Wyróżnienia, o których mowa w § 1, mogą być przyznane strażakom spełniającym warunki określone odpowiednio w § 5-8.
2.
Wyróżnienia, o których mowa w § 1 pkt 1-3, przyznają przełożeni uprawnieni do mianowania (powołania) strażaków na stanowiska służbowe, zwani dalej "przełożonymi", z zastrzeżeniem ust. 3-5. Wyróżnienie, o którym mowa w § 1 pkt 4, jest przyznawane przez przełożonego uprawnionego do nadania danego stopnia.
3.
Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej wyróżnienie przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4.
Komendantowi i zastępcom komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, dyrektorowi i zastępcom dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantom wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej wyróżnienia przyznaje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
5.
Przełożeni mogą upoważnić kierowników podległych jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej do przyznawania wyróżnień w swoim imieniu strażakom tych jednostek.
§  3.
1.
Wyróżnień udziela się strażakom w sposób uroczysty.
2.
Udzielenie wyróżnienia ogłasza się w decyzji personalnej.
3.
Decyzja personalna powinna zawierać rodzaj wyróżnienia oraz uzasadnienie jego przyznania.
4.
Kopia decyzji personalnej powinna być umieszczona w aktach osobowych wyróżnionego.
§  4.
Strażakowi nie przyznaje się wyróżnienia:
1)
w czasie prowadzenia przeciwko niemu postępowania karnego lub dyscyplinarnego,
2)
przed zatarciem nałożonej kary dyscyplinarnej,
3)
w okresie próby, przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego lub warunkowym zawieszeniu wykonania kary.
§  5.
Pochwałę przyznaje się w formie pisemnej strażakowi, który wyróżnił się w wykonywaniu zadań służbowych.
§  6.
1.
Nagrodę pieniężną lub rzeczową przyznaje się strażakowi, który wykazał się szczególnymi osiągnięciami w służbie albo wykonał zadania w szczególnie trudnych warunkach lub wymagające znacznego nakładu pracy, albo dokonał czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze.
2.
Nagrody, o których mowa w ust. 1, są przyznawane przez przełożonych z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka po uprzednim zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej działającej w danej jednostce organizacyjnej.
3.
Nagrody, o których mowa w ust. 1, są przyznawane w granicach środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
4.
Wykaz nagród pieniężnych i rzeczowych przyznanych strażakom pełniącym służbę w danej jednostce organizacyjnej podaje się do wiadomości działającej w tej jednostce zakładowej organizacji związkowej.
§  7.
Krótkoterminowy urlop jest przyznawany w wymiarze do 7 dni w ciągu roku kalendarzowego w wypadkach, o których mowa w § 6 ust. 1, z własnej inicjatywy przełożonego lub na wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka.
§  8.
Przedterminowe nadanie wyższego stopnia pożarniczego jest przyznawane przez przełożonego uprawnionego do nadania tego stopnia z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego, skierowany drogą służbową, strażakowi, który wykazał się wybitnymi osiągnięciami w służbie lub dokonał czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze.
§  9.
Wnioski o przyznanie wyróżnień określonych w § 6 ust. 2, § 7 i 8 powinny zawierać uzasadnienie wskazujące na wzorowe wykonywanie obowiązków przez strażaków, dzięki któremu zasługują na otrzymanie wyróżnienia.
§  10.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają uprawnień do przyznawania strażakom nagród w trybie i na zasadach wynikających z przepisów szczególnych.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 kwietnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 41, poz. 183).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024