Wprowadzenie ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 lutego 1996 r.
w sprawie wprowadzania ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci. *

Na podstawie art. 26 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ograniczeniach w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych - należy przez to rozumieć ograniczenia w poborze mocy elektrycznej i dobowego poboru gazu ziemnego ze wspólnej sieci,
2)
odbiorcach przemysłowych - należy przez to rozumieć podmioty gospodarcze produkcyjne,
3)
stopniach zasilania - należy przez to rozumieć stopnie ograniczeń, w których określono maksymalne wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru gazu ziemnego przez odbiorców ze wspólnej sieci.
§  2.
Wprowadza się ograniczenia:
1)
dostawy mocy elektrycznej - w odniesieniu do energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom ze wspólnej sieci elektroenergetycznej,
2)
dobowego zużycia gazu ziemnego - w odniesieniu do paliw gazowych dostarczanych odbiorcom ze wspólnej sieci gazowej.
§  3.
Ograniczeniami, o których mowa w § 2, obejmuje się:
1)
w zakresie dostawy mocy elektrycznej - odbiorców przemysłowych zasilanych z sieci wysokiego i średniego napięcia, zamawiających moc umowną 700 kW i wyższą, z wyjątkiem:
a)
elektrowni i elektrociepłowni zawodowych,
b)
zakładów wydobywczych gazu i obiektów technologicznych sieci gazowej oraz koksowni,
c)
działu transportu przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",
d)
zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych i ciepłowniczych,
e)
stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz obiektów telekomunikacyjnych,
f)
trakcji komunikacji miejskiej,
g)
przedsiębiorstwa eksploatacji rurociągów naftowych,
h)
zakładów związanych z przechowywaniem i przetwórstwem żywności,
i)
niektórych zakładów przemysłu obronnego i lotniczego, określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa,
j)
lotnisk udostępnionych na potrzeby lotnictwa cywilnego;
2)
w zakresie dobowego zużycia gazu ziemnego - odbiorców przemysłowych pobierających gaz w ilościach 10.000 m3/dobę i więcej, z wyjątkiem:
a)
obiektów technologicznych sieci gazowej,
b)
niektórych zakładów przemysłu obronnego i lotniczego, określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
§  4.
Ograniczenia, o których mowa w § 2, mogą być wprowadzone jedynie w przypadku niedoboru energii elektrycznej i paliw gazowych, po wykazaniu przez dostawców najwyższej staranności w zakresie zapewnienia maksymalnych dostaw z dostępnych źródeł.
§  5.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej określają wielkości dopuszczalnego poboru mocy elektrycznej przez odbiorców, określone w poszczególnych stopniach zasilania.
§  6.
Plany ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych określają wielkości dopuszczalnego dobowego poboru paliw gazowych w poszczególnych stopniach zasilania.
§  7.
1.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych sporządza się na wypadek zaistnienia niedoboru energii elektrycznej i paliw gazowych, a także awarii we wspólnej sieci, uwzględniając przewidywane wielkości deficytu mocy elektrycznej i paliw gazowych, określone przez Krajową Dyspozycję Mocy i Krajową Dyspozycję Gazu, upoważnione do dysponowania tymi nośnikami.
2.
Odbiorcy objęci ograniczeniami są zobowiązani do przekazywania upoważnionej jednostce ustalającej plan ograniczeń niezbędne dane w zakresie technicznych warunków ograniczenia poboru mocy elektrycznej i zużycia paliw gazowych.
§  8.
1.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej dla poszczególnych odbiorców ustalane są na okres od dnia 1 października danego roku do dnia 30 września roku następnego.
2.
Plany ograniczeń, o których mowa w ust. 1, ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w porozumieniu z obszarowymi dyspozycjami mocy, do wielkości przewidywanego deficytu, tj. w stopniach zasilania od 03 do 20, i zawiadamiają odbiorców oraz Krajową Dyspozycję Mocy o ustalanych wielkościach ograniczeń.
3.
Plany ograniczeń, na wypadek awarii we wspólnej sieci, ustala Krajowa Dyspozycja Mocy, która zawiadamia odbiorców o ustalonych wielkościach ograniczeń.
§  9.
1.
Plany ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych dla poszczególnych odbiorców ustalane są na okresy kwartalne.
2.
Plany ograniczeń, o których mowa w ust. 1, ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w porozumieniu z Krajową Dyspozycją Gazu, do wielkości przewidywanego deficytu, tj. w stopniach zasilania od 2 do 10, i zawiadamiają odbiorców oraz Krajową Dyspozycję Gazu o ustalonych wielkościach ograniczeń.
3.
Plany ograniczeń, na wypadek awarii we wspólnej sieci, ustala Krajowa Dyspozycja Gazu, która zawiadamia odbiorców oraz okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej o ustalonych wielkościach ograniczeń.
§  10.
1.
Ograniczenia dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych są operatywnie wprowadzane przez dostawców, przez polecenia dyspozytorskie o obowiązujących stopniach zasilania:
1)
w zakresie dostawy mocy elektrycznej - przez Krajową Dyspozycję Mocy,
2)
w zakresie dobowego zużycia paliw gazowych - przez Krajową Dyspozycję Gazu.
2.
Polecenia dyspozytorskie dla odbiorców objętych planem ograniczeń o obowiązujących stopniach zasilania przekazywane są w radiowych komunikatach energetycznych i obowiązują w czasie określonym w tych poleceniach.
3.
Radiowe komunikaty energetyczne, o których mowa w ust. 2, zawierają także informacje podawane, co najmniej z 12-godzinnym wyprzedzeniem, o przewidywanych stopniach zasilania.
4.
W razie konieczności wprowadzenia zróżnicowanych ograniczeń, służby dyspozytorskie powiadamiają odbiorców w formie pisemnej.
5.
Polecenia dotyczące ograniczeń, przekazane w formie pisemnej, są dla odbiorcy nadrzędne w stosunku do poleceń zawartych w komunikatach radiowych.
§  11.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o wprowadzonym stopniu zasilania może pobierać moc elektryczną:
1)
w stopniu zasilania 03 - do wysokości mocy umownej,
2)
w stopniu zasilania 10 - w taryfowych strefach szczytowych do wysokości ustalonej w planie ograniczeń, a w strefach pozaszczytowych - do wysokości mocy umownej,
3)
w stopniach zasilania od 11 wzwyż - do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.
§  12.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o wprowadzonym stopniu zasilania, może zużywać dobowe ilości paliw gazowych:
1)
w stopniu zasilania 1 - do wysokości wynikającej z umownego godzinowego poboru paliwa gazowego,
2)
w stopniu zasilania od 2 wzwyż - do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.
§  13.
Odbiorcy objęci ograniczeniami dostawy mocy elektrycznej oraz zużycia paliw gazowych są obowiązani realizować polecenia dyspozytorskie w zakresie obowiązujących stopni zasilania, wynikające z planów ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych.
§  14.
Odbiorcy nie posiadający aparatury kontrolno-rejestrującej są zobowiązani do prowadzenia bieżących cogodzinnych zapisów wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowych zapisów zużycia paliw gazowych stosownie do ustaleń dostawców tych nośników energetycznych.
§  15.
Od ustalonych w planie ograniczeń wielkości ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych przysługuje odwołanie w trybie określonym w Kodeksie postępowania administracyjnego do Ministra Przemysłu i Handlu za pośrednictwem jednostki ustalającej plan ograniczeń.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 5 grudnia 1997 r. przepisy rozporządzenia stosuje się, o ile nie są sprzeczne z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348), zgodnie z art. 70 ust. 1 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.20.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci.
Data aktu: 06/02/1996
Data ogłoszenia: 22/02/1996
Data wejścia w życie: 22/02/1996