Korea Płd.-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1993.06.09.

UMOWA KULTURALNA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Korei,
sporządzona w Warszawie dnia 9 czerwca 1993 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 czerwca 1993 r. została sporządzona w Warszawie Umowa kulturalna między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Korei w następującym brzmieniu:

UMOWA KULTURALNA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Korei

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Korei, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

pragnąc umacniać przyjazne stosunki istniejące między obu krajami oraz popierać i rozwijać ich współpracę w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, oświaty, ochrony zdrowia i sportu,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać lepsze zrozumienie i bliższe kontakty między obu narodami i rozwijać wzajemne stosunki kulturalne, artystyczne, naukowe, oświatowe i sportowe, a także w dziedzinie ochrony zdrowia i środków masowego przekazu poprzez:

a)
wymianę dziennikarzy i korespondentów prasowych oraz popieranie współpracy między organami i agencjami prasowymi,
b)
wzajemne wizyty pisarzy, malarzy, muzyków, tancerzy i innych artystów oraz wspieranie ich działalności i występów,
c)
wymianę i rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, filmów, książek, periodyków i innych wydawnictw,
d)
popieranie wszelkich wystaw i imprez artystycznych drugiego kraju,
e)
popieranie przekładów i publikacji we własnym kraju dzieł literackich i artystycznych drugiego kraju,
f)
wymianę naukowców, nauczycieli, studentów i personelu medycznego,
g)
wymianę sportowców, zespołów sportowych oraz udział w igrzyskach,
h)
wymianę młodzieży i współpracę między organizacjami młodzieżowymi,
i)
inne kierunki i sposoby możliwe do przyjęcia przez Umawiające się Strony.
Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać organizowanie zajęć i prelekcji o literaturze i historii drugiego kraju w uniwersytetach i w innych instytucjach szkolnictwa wyższego własnego kraju.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą ułatwiać tworzenie we własnym kraju instytucji kulturalnych drugiego kraju w oparciu o prawo i przepisy obowiązujące odpowiednio w każdym kraju. Pojęcie "instytucje kulturalne" obejmować będzie ośrodki kulturalne, szkoły, biblioteki i inne związki, w których założenia odpowiadają celowi niniejszej umowy.

Artykuł  4

Umawiające się Strony dążyć będą do opracowania zasad i warunków uznawania przez każdy z krajów, w celach akademickich lub zawodowych, stopni naukowych, dyplomów i innych świadectw uzyskanych w drugim kraju.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą rzetelnie oceniać historyczne i geograficzne prawdy i stereotypy, dotyczące drugiego kraju, we wszystkich oficjalnych publikacjach, włącznie z podręcznikami szkolnymi, dokumentami, prasowymi i innymi doniesieniami, przekazującymi dane o drugim kraju, tak aby jego naród mógł dojść do prawdziwego i wiarygodnego poglądu o drugim kraju.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą, w razie potrzeby, konsultować się w celu przedłożenia bardziej szczegółowych spraw lub przygotowania wspólnych dodatkowych porozumień niezbędnych do wykonania niniejszej umowy.

Dodatkowe porozumienia zawierane będą w formie wymiany not.

Artykuł  7

Umawiające się Strony poinformują się w drodze wymiany not, że spełnione zostały ich wymogi prawne niezbędne do wejścia w życie niniejszej umowy. Niniejsza umowa wejdzie w życie w dniu otrzymania drugiej noty.

Artykuł  8
1.
Niniejsza umowa zawarta jest na okres 5 lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze 5-letnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na 6 miesięcy przed upływem danego okresu.
2.
Wszelkie programy wymiany, ustalenia, projekty i przedsięwzięcia, rozpoczęte w okresie obowiązywania niniejszej umowy i nie zakończone przed upływem jej ważności, zachowują ważność.

Na dowód czego niżej podpisani, należycie w tym celu upoważnieni przez swe odpowiednie rządy, podpisali niniejszą umowę.

Sporządzono w Warszawie dnia 9 czerwca 1993 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, koreańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych;
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona;
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 12 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.50.268

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Korea Płd.-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1993.06.09.
Data aktu: 09/06/1993
Data ogłoszenia: 17/05/1995
Data wejścia w życie: 06/10/1994