Zasady i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lipca 1991 r.
w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą dokonuje rada jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki w zakresie danej dyscypliny naukowej lub artystycznej, zwana dalej "radą".
2.
Jeżeli stopień naukowy uzyskany za granicą nie ma odpowiednika w stopniu naukowym nadawanym w kraju albo jeżeli w kraju brak jednostki organizacyjnej właściwej do dokonania nostryfikacji stopnia naukowego w określonej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, nostryfikacji dokonuje rada wyznaczona przez Centralną Komisję do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, zwaną dalej "Centralną Komisją".
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego, zwana dalej "kandydatem" wnosi do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
1)
życiorysem,
2)
oryginałem dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego za granicą,
3)
kopią rozprawy stanowiącej podstawę przyznania kandydatowi stopnia naukowego,
4)
oświadczeniem, że stopień naukowy, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowił dotychczas przedmiotu czynności nostryfikacyjnych w żadnej jednostce organizacyjnej w kraju
2.
Rada może zażądać dodatkowych dokumentów stwierdzających przebieg studiów kandydata (indeks, arkusz ocen, dyplom ukończenia studiów itp.).
3.
W przypadku, o którym mowa w § 1 ust. 2, kandydat wnosi podanie wraz z załącznikami do Centralnej Komisji, która przekazuje je wyznaczonej przez siebie radzie.
4.
Rada może zażądać legalizacji dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne; rada może także żądać przedstawienia dokumentu w tłumaczeniu na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
5.
W przypadku gdy rozprawa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest napisana w języku innym niż angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski, rada może żądać przedstawienia rozprawy albo jej skrótu w tłumaczeniu na język polski.
§  3.
1.
Czynności nostryfikacyjne kończą się uchwałami rady naukowej w przedmiocie:
1)
wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego,
2)
przebiegu postępowania nostryfikacyjnego albo zwolnienia kandydata z tego postępowania lub jego części,
3)
uznania stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju.
2.
Postępowanie nostryfikacyjne obejmuje:
1)
wyznaczenie recenzentów rozprawy, zgodnie z przepisami określającymi tryb przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych,
2)
odpowiednio:
a)
złożenie przez kandydata egzaminów doktorskich,
b)
złożenie przez kandydata kolokwium habilitacyjnego lub wygłoszenie wykładu habilitacyjnego,
3.
Przy podejmowaniu uchwał, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
4.
Do prawomocności uchwał, o których mowa w ust. 1 pkt 3, stosuje się odpowiednio przepisy regulujące prawomocność uchwał o nadaniu stopnia naukowego doktora albo doktora habilitowanego.
§  4.
Od odmownych uchwał rady, o których mowa w § 3 ust. 1, kandydatowi przysługuje odwołanie do Centralnej Komisji, na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotyczących stopni naukowych.
§  5.
Po uprawomocnieniu się uchwały rady o uznaniu stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju jednostka organizacyjna wydaje zainteresowanemu zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Nostryfikacje stopni naukowych uzyskanych za granicą nie zakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzi się dalej zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIK

....................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej) (miejscowość) (data)

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lipca 1991 r. w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 69, poz. 296) uznaje się stopień naukowy ............................................

..............................................................

(pełna nazwa stopnia naukowego)

nadany przez ......................................................

(pełna nazwa i siedziba jednostki, która nadała stopień)

............ panu/pani ...........................................

(imię i nazwisko)

urodzonemu/ej w dniu ....... za równorzędny ze stopniem naukowym .............

(data) (nazwa stopnia naukowego)

........................ w Rzeczypospolitej Polskiej.

......................... ..........................

podpis rektora podpis dziekana

(dyrektora placówki naukowej) (przewodniczącego rady naukowej)

Okrągła pieczęć

Zaświadczenie ważne jest łącznie z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego za granicą.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.69.296

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.
Data aktu: 22/07/1991
Data ogłoszenia: 08/08/1991
Data wejścia w życie: 08/08/1991, 01/04/1991