Zasady i tryb wykupienia należności banków z tytułu skapitalizowania w 1991 r. odsetek od kredytów mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1991 r.
w sprawie zasad i trybu wykupienia należności banków z tytułu skapitalizowania w 1991 r. odsetek od kredytów mieszkaniowych.

Na podstawie art. 19 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb wykupienia ze środków budżetowych należności banków z tytułu skapitalizowania w 1991 r. odsetek od kredytów zaciągniętych do dnia 31 grudnia 1990 r. na:
1)
budowę mieszkań spółdzielczych,
2)
budowę domu jednorodzinnego albo lokalu w domu wielomieszkaniowym na zaspokojenie własnych potrzeb właściciela lokalu lub domu,
3)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
4)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
5)
remont, modernizację i rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań

- zwanych dalej "kredytami".

§  2.
Wykupieniem ze środków budżetowych objęte będą odsetki od kredytów skapitalizowane według następujących zasad:
1)
na wniosek kredytobiorcy wysokość kwoty raty kapitałowej wraz z odsetkami, przypadającej do spłaty w terminach wynikających z umowy z bankiem, może być ustalona, z zastrzeżeniem pkt 5 i 6, w kwocie nie niższej niż obliczona jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej mieszkania oraz normatywnej wielkości spłaty odsetek i rat kapitałowych za 1 m2 mieszkania, zwanej dalej "normatywem", z tym że kwota ta nie może być niższa od miesięcznej raty kapitałowej; jeżeli kredytobiorcą jest spółdzielnia mieszkaniowa, wniosek o ustalenie wysokości kwoty raty kapitałowej wraz z odsetkami, przypadającej do spłaty przez członka spółdzielni, składany jest przez spółdzielnie na żądanie zainteresowanych członków spółdzielni,
2)
kwota, o której mowa w pkt 1, jest zaliczana w pierwszej kolejności na poczet spłaty raty kapitałowej,
3)
kredytobiorcy przysługuje prawo do kapitalizacji odsetek należnych bankom i nie spłaconych w ramach kwoty, o której mowa w pkt 1,
4)
normatyw stanowi iloraz 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sześciu podstawowych działach gospodarki narodowej oraz standardowej powierzchni użytkowej mieszkania, która wynosi 60 m2, i jest ogłaszany co kwartał przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa na podstawie informacji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o wysokości tego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,
5)
w przypadku kredytów na budownictwo indywidualne kwota, o której mowa w pkt 1, jest ustalana w kwocie nie niższej niż 25% miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego kredytobiorcy, jednak nie mniejszej niż iloczyn powierzchni użytkowej budynku oraz normatywu i nie mniejszej niż miesięczna rata kapitałowa; kwotę tę ustala się na podstawie kwartalnego oświadczenia kredytobiorcy o miesięcznych dochodach gospodarstwa domowego, składanego do końca miesiąca poprzedzającego kolejne kwartały roku,
6)
gdy miesięczne obciążenie spłatą odsetek i rat kapitałowych przekracza 25% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej), kwota, o której mowa w pkt 1 i 5, może być ustalona indywidualnie w wysokości 25% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, nie mniejszej jednak niż miesięczna rata kapitałowa; kwotę tę ustala się na podstawie kwartalnego oświadczenia kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej) o miesięcznych dochodach gospodarstwa domowego, składanego do końca miesiąca poprzedzającego kolejne kwartały roku, potwierdzonego przez ośrodek pomocy społecznej właściwy terytorialnie dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej).
§  3.
Wykupienie odsetek skapitalizowanych przez banki na zasadach określonych w § 2 następuje w wysokości:
1)
100% należności banku z tytułu skapitalizowanych odsetek od kredytów przyznanych na inwestycje, których realizacja została zakończona,
2)
40% należności banków z tytułu skapitalizowanych odsetek od kredytów przyznanych na inwestycje w trakcie realizacji, do wysokości przewidzianej w ustawie budżetowej na rok 1991.
§  4.
Sposób rozliczeń wynikających z tytułu wykupienia skapitalizowanych odsetek oraz upoważnienie do przyjmowania od kredytobiorców należności z tytułu wykupienia skapitalizowanych odsetek określa umowa zawarta przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z Prezesem Narodowego Banku Polskiego działającym w imieniu zainteresowanych banków.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1991 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.28.118

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wykupienia należności banków z tytułu skapitalizowania w 1991 r. odsetek od kredytów mieszkaniowych.
Data aktu: 25/03/1991
Data ogłoszenia: 05/04/1991
Data wejścia w życie: 05/04/1991, 01/01/1991