Zasady wynagradzania pracowników urzędów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1989 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych.

Na podstawie art. 21 ust. 3, art. 22, art. 24 ust. 2 oraz w związku z art. 43 ust. 1-3, art. 44, 46 i 53 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214, z 1984 r. Nr 35, poz. 187 i z 1988 r. Nr 19, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do:
1)
pracowników zatrudnionych w:
a)
urzędach naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji państwowej,
b)
urzędach podległych naczelnym i centralnym organom administracji państwowej,
2)
pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych i na stanowiskach określonych przez Ministra Obrony Narodowej lub przez Ministra Spraw Wewnętrznych w odniesieniu do podległych mu jednostek wojskowych,
3)
pracowników administracyjnych, pomocniczych, technicznych i obsługi sądów powszechnych, państwowych biur notarialnych, Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz kuratorów zawodowych i komorników

- zwanych dalej "pracownikami".

2.
Rozporządzenia nie stosuje się do zatrudnionych lub pełniących służbę w urzędach państwowych:
1)
funkcjonariuszy pożarnictwa, z wyjątkiem przepisu § 8,
2)
pracowników straży przemysłowej, z wyjątkiem przepisów § 7 i 8,
3)
strażników Państwowej Straży Rybackiej, z wyjątkiem przepisów § 3, 7, 13 i 15.
§  2. 1
 
1.
Ustala się:
1)
tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
tabelę stawek dodatku funkcyjnego, określonych w relacji procentowej do najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalonej w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
tabelę stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Tabelę stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 3, ustala Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych). Tabele stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, ustala odpowiednio Minister Obrony Narodowej lub Minister Spraw Wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
3.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej, na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), może uzupełniać tabele stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia nowymi stanowiskami i określać dla tych stanowisk kategorie zaszeregowań i stawki dodatku funkcyjnego, w ramach kategorii i stawek przewidzianych tabelami stanowiącymi załącznik nr 1 i 2 do rozporządzenia, a także określać wymagane kwalifikacje.
4.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem-Szefem Urzędu Rady Ministrów może dokonywać zmian wysokości stawek wynagrodzenia zasadniczego w stopniu proporcjonalnym do wzrostu środków na wynagrodzenia.
§  3.
1.
Kierownik urzędu dokonuje przeszeregowania pracownika w ramach wynagrodzenia przewidzianego dla danego stanowiska oraz awansowania pracownika na stanowisko wyższe od zajmowanego.
2.
Kierownik urzędu państwowego może w uzasadnionych wypadkach skrócić pracownikowi wymagany okres pracy zawodowej na danym stanowisku.
§  4.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny. Dodatek ten przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z tym że maksymalną stawkę tego dodatku przewidzianą dla danego stanowiska obniża się o jedną stawkę.
§  5.
1.
Kierownik urzędu państwowego może w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia przyznać pracownikowi dodatek służbowy w wysokości do 40% łącznie od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Wysokość dodatku służbowego uzależnia się od charakteru, złożoności i efektów pracy.
2.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa w odniesieniu do pracowników urzędów naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz pracowników urzędów podległych naczelnym i centralnym organom administracji państwowej właściwy minister (kierownik urzędu centralnego), a w odniesieniu do pracowników terenowych organów administracji państwowej - właściwy wojewoda oraz prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi.
3. 2
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższany w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
§  6. 3
 
1.
Pracownikowi przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia:
1)
przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - w wysokości do 5%,
2)
przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - w wysokości do 10%,
3)
przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - w wysokości do 15%,

miesięcznego najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalonego w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.

2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, oraz zasady przyznawania dodatku za te prace określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Pracownikom mogą być przyznane:
1)
premie i nagrody związane z rodzajem wykonywanej pracy,
2)
wynagrodzenie prowizyjne za czynności egzekucyjne.
4.
Szczegółowe warunki przyznawania nagród i premii oraz wynagrodzenia prowizyjnego, o których mowa w ust. 3, oraz ich wysokość określa Minister Pracy i Polityki Socjalnej.
5.
Pracownikom administracyjnym zatrudnionym w państwowych biurach notarialnych, w których wprowadzono dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne, wynagrodzenie to przysługuje na warunkach określonych w przepisach dotyczących wynagrodzenia notariuszy oraz asesorów i aplikantów notarialnych.
§  7.
1.
Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe oraz dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych, zwany dalej "dodatkiem za wysługę lat".
2.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy zatrudnienia w urzędach państwowych oraz w innych uspołecznionych zakładach pracy, z wyłączeniem okresów zatrudnienia w tych urzędach i zakładach pracy, w których stosunek pracy wygasł wskutek porzucenia pracy przez pracownika lub został rozwiązany przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
3.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.
5.
Dodatek za wysługę lat przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
6.
Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku w danym urzędzie, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
7.
Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasady jej obliczania i wypłacania określają ogólnie obowiązujące przepisy.
§  8.
1.
Tworzy się fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, w wysokości 3% planowanego funduszu wynagrodzeń osobowych, pozostający w dyspozycji kierowników urzędów.
2.
Z funduszu nagród, o którym mowa w ust. 1, utworzonego w urzędach terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, wydziela się do dyspozycji właściwych wojewodów 15% tego funduszu na nagrody dla prezydentów, naczelników i ich zastępców oraz sekretarzy urzędów.
3.
Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższany przez kierowników urzędów, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
§  9.
1.
Zasady rozliczania czasu pracy i zasady wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu regulują przepisy dotyczące tej grupy pracowników, wydane na podstawie Kodeksu pracy, z uwzględnieniem ust. 2.
2.
Za każdą godzinę przepracowaną nieprzerwanie ponad 8 godzin do 12 godzin na dobę pracownikom, o których mowa w ust. 1, przysługuje dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, z tym że w miesięcznym okresie rozliczeniowym czas ten nie może przekroczyć liczby godzin wynikającej z pomnożenia 8 godzin przez liczbę roboczych dni kalendarzowych.
§  10.
1.
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika ustala się w wysokości 1/170 miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Za pracę w porze nocnej przysługuje pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§  11.
1.
Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i obsługi tworzy się fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
2.
Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, oraz zasady przyznawania premii określa kierownik urzędu.
3. 4
Kierownik urzędu może ustalić dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i obsługi godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego na podstawie tabeli, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, stosując odpowiednio przepis § 10 ust. 1.
§  12.
1.
Kierowcom samochodów osobowych może być przyznane, za ich zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe, ustalone zgodnie z obowiązującymi w danym urzędzie stawkami osobistego zaszeregowania kierowców samochodów osobowych.
2. 5
Kierowcom, z wyjątkiem kierowców samochodów osobowych, za powierzone im dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% miesięcznego najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalonego w tabeli, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
3.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala kierownik urzędu, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwości, stosując odpowiednio zasady określone w przepisach dotyczących kierowców pojazdów samochodowych, wydanych na podstawie Kodeksu pracy.
§  13.
Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiadają wymaganych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, mogą być przeszeregowani tylko w ramach zajmowanego stanowiska.
§  14.
Do pracowników, którym ustalono wynagrodzenie na podstawie rozporządzenia, nie stosuje się odrębnych przepisów dotyczących dodatków, wydanych na podstawie art. 79 Kodeksu pracy, w tym dodatków: za specjalizację zawodową inżynierów, techników, ekonomistów, za szczególne właściwości pracy dla pracowników cywilnych jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej i resortu spraw wewnętrznych, za pracę na rzecz obronności kraju.
§  15.
Wynagrodzenie pracowników jest wolne od podatku od wynagrodzeń.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1986 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 48, poz. 245, z 1987 r. Nr 42, poz. 249 oraz z 1988 r. Nr 29, poz. 204 i Nr 32, poz. 236).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  6 TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania Miesięczna kwota w złotych
I 200.000-210.000
II 210.000-230.000
III 220.000-250.000
IV 230.000-280.000
V 240.000-320.000
VI 250.000-360.000
VII 270.000-400.000
VIII 290.000-440.000
IX 310.000-480.000
X 330.000-520.000
XI 350.000-560.000
XII 370.000-400.000
XIII 400.000-640.000
XIV 440.000-680.000
XV 480.000-720.000
XVI 520.000-760.000
XVII 560.000-800.000
XVIII 600.000-840.000
XIX 650.000-880.000
XX 700.000-930.000
XXI 750.000-980.000

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  7 TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego Procent najniższego wynagrodzenia*)
1 do 35
2 do 50
3 do 65
4 do 80
5 do 95
6 do 110
7 do 125
8 do 150
9 do 175
10 do 200
*) Przez najniższe wynagrodzenie rozumie się najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  8

I.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW MINISTERSTW I URZĘDÓW CENTRALNYCH

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowań Stawka dodatku funkcyjnego Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor: departamentu, biura, zespołu, gabinetu, doradca Prezesa Rady Ministrów, doradca wiceprezesa Rady Ministrów XIX - XXI do 10 wyższe 7
2 Wicedyrektor: departamentu, biura, zespołu, gabinetu, doradca ministra (przewodniczącego, prezesa), główny księgowy budżetu państwa (resortu), główny specjalista do spraw legislacji XVIII - XX do 9 wyższe 7
3 Główny księgowy XVII - XVIII do 8 wyższe 7
4 Rzecznik prasowy XVI - XVII do 7 wyższe 7
5 Naczelnik wydziału, główny specjalista XV - XVII do 6 wyższe 7
główny wizytator, starszy radca prawny, radca prawny według odrębnych przepisów
6 Starszy wizytator XIV - XVI do 5 według odrębnych przepisów
7 Wizytator XIII - XV do 4 według odrębnych przepisów
starszy komisarz skarbowy wyższe 6
8 Starszy specjalista XIII - XV - wyższe 6
starszy projektant,

starszy programista

XII - XIV
9 Komisarz skarbowy,

specjalista,

projektant,

programista

XII - XIV - wyższe 4
10 Starszy inspektor,

starszy statystyk,

straszy radca

XI - XIII - wyższe 3
11 Inspektor,

statystyk,

radca,

starszy księgowy,

sekretarz wiceprezesa Rady Ministrów,

sekretarz ministra, sekretarza stanu (przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, prezesa, wiceprezesa, podsekretarza stanu)

IX - XII - średnie 2
referent prawny wyższe prawnicze -
12 Księgowy,

sekretarz dyrektora generalnego, dyrektora departamentu (gabinetu, biura, zespołu)

VIII - XI - średnie -
13 Starszy referent: księgowy, administracyjny itp. VII - IX - średnie 2
14 Referent VI - VIII - średnie 1

II.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW URZĘDÓW TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowań Stawka dodatku funkcyjnego Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1. Urzędy wojewódzkie wyższe 6
1 Dyrektor urzędu XIX - XXI do 9
2 Dyrektor wydziału (jednostki równorzędnej), dyrektor międzywojewódzkiego ośrodka doskonalenia kadr, architekt wojewódzki, lekarz wojewódzki XVII - XIX do 8 wyższe 5
kurator oświaty i wychowania według odrębnych przepisów
3 Zastępca dyrektora wydziału (jednostki równorzędnej), zastępca dyrektora międzywojewódzkiego ośrodka doskonalenia kadr, wojewódzki konserwator zabytków, wojewódzki konserwator przyrody, wojewódzki lekarz weterynarii, główny geolog wojewódzki, dyrektor wojewódzkiego ośrodka doskonalenia kadr, główny księgowy województwa, informatyk wojewódzki, rzecznik prasowy wojewody XV - XVIII do 6 wyższe 5
wicekurator oświaty i wychowania według odrębnych przepisów
3a kierownik rejonowego biura pracy XIV-XVII do 6 wyższe 5
4 Starszy inspektor wojewódzki, kierownik oddziału, główny księgowy, zastępca dyrektora wojewódzkiego ośrodka doskonalenia kadr, kierownik terenowego banku danych XIV - XVI do 5 wyższe 4
pielęgniarka wojewódzka, starszy radca prawny, radca prawny według odrębnych przepisów
5 Inspektor wojewódzki XIII-XV do 4 wyższe 4
starszy wizytator według odrębnych przepisów
komendant państwowej straży rybackiej średnie 6
6 Radca kolegium do spraw wykroczeń wyższe prawnicze lub administra-

cyjne

3
wizytator X-XIV do 3 według odrębnych przepisów
zastępca komendanta państwowej straży rybackiej średnie 5
6a starszy inspektor rejonowy XI-XIV do 3 szkoła pomaturalna 4
6b inspektor rejonowy X-XIII do 3 średnie 5
7 Starszy inspektor IX - XIII - średnie 6
8 Inspektor, VII - XII - średnie 4
starszy księgowy średnie 2
9 Referent prawny, referent prawnoadministracyjny VII - XI - wyższe prawnicze, wyższe administra-

cyjne

10 Starszy referent, księgowy VII - IX - średnie 2
11 Referent V - VIII - średnie -
1 2. Urzędy terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego XVIII - XXI do 10 - -
Prezydent miasta1), naczelnik dzielnicy1)
2 Naczelnik miasta1), naczelnik miasta i gminy1), wiceprezydent miasta, zastępca naczelnika dzielnicy XVII - XIX do 8 wyższe 5
3 Naczelnik gminy1) XVI - XVIII do 8 - -
4 Zastępca naczelnika miasta,

zastępca naczelnika miasta i gminy

XV - XVIII do 7 średnie 5
5 Zastępca naczelnika gminy, sekretarz urzędu XIV - XVII do 6 średnie 5
6 Architekt miejski XIV - XVII do 5 wyższe 3
kierownik wydziału, główny księgowy budżetu, kierownik urzędu stanu cywilnego średnie 5
inspektor oświaty i wychowania według odrębnych przepisów
6a Starszy radca prawny, radca prawny XIV-XVI do 5 według odrębnych przepisów
7 Miejski lekarz weterynarii, miejski konserwator zabytków, XII - XV do 4 wyższe 3
zastępca inspektora oświaty i wychowania, według odrębnych przepisów
zastępca kierownika wydziału, zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego, kierownik referatu średnie 5
8 Kierownik oddziału, starszy inspektor miejski, starszy inspektor gminny do 3 średnie oraz szkoła pomaturalna 5
starszy geodeta XI - XIV - średnie
starszy wizytator według odrębnych przepisów
9 Geodeta - 4
inspektor miejski, inspektor gminny, starszy inspektor miejskiej służby porządkowej X - XIII do 3 średnie 5
radca kolegium do spraw wykroczeń wyższe prawnicze lub administra-

cyjne

2
wizytator - według odrębnych przepisów
10 Inspektor, inspektor miejskiej służby porządkowej VII - XI - średnie 4
11 Referent prawny wyższe prawnicze -
referent prawno-administracyjny VI - XI - wyższe administra-

cyjne

-
starszy księgowy średnie 2
12 Starszy referent, księgowy V - IX - średnie 2
13 Referent IV - VIII - średnie -
1) Wymagane kwalifikacje określone w rubrykach 5 i 6 nie mają zastosowania do stanowisk z wyboru.

III.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowań Stawka dodatku funkcyjnego Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Kierownik gospodarstwa pomocniczego XVII - XVIII do 8 średnie 6
2 Kierownik warsztatu, kierownik stacji obsługi, kierownik biblioteki X - XII do 3 średnie 4
3 Zastępca kierownika warsztatu, zastępca kierownika stacji obsługi, kierownik garażu IX - XI do 2 średnie 3
starszy bibliotekarz -
4 Maszynistka klasy mistrzowskiej - średnie 3
kierownik magazynu, kierownik hali maszyn do 2
dyspozytor taboru samochodowego, kontroler techniczny IX - X -
sekretarka -
5 Kierownik kancelarii głównej, kierownik archiwum, kierownik centrali telefonicznej VIII - IX do 2 średnie 3
starszy magazynier, kasjer, bibliotekarz, intendent, starsza maszynistka -
6 Archiwista, magazynier, starsza telefonistka, maszynistka, teletypistka VII - VIII - średnie -
7 Telefonistka V - VI - podstawowe umiejętność wykonywania czynności
8 Stażysta V - VI - wyższe -
IV - średnie -

IV.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW OBSŁUGI

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowań Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 Kierowca autobusu X - XI według odrębnych przepisów
2 Kierowca samochodu ciężarowego IX - X według odrębnych przepisów
3 Konserwator, ślusarz-spawacz, elektryk, stolarz, tapicer, szklarz, introligator, palacz co. VIII - IX zasadnicze -
4 Kierowca samochodu osobowego VII - VIII według odrębnych przepisów
5 Operator urządzeń powielających VI - VIII podstawowe -
6 Robotnik gospodarczy V - VII podstawowe -
7 Portier, szatniarz, dozorca, dźwigowy, woźny IV - V podstawowe -
8 Sprzątaczka III - IV podstawowe -
9 Goniec II - IV podstawowe -

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  9 WYKAZ PRAC WYKONYWANYCH W WARUNKACH SZKODLIWYCH LUB UCIĄŻLIWYCH DLA ZDROWIA ORAZ ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACE WYKONYWANE W TYCH WARUNKACH

1. Do pierwszego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w pomieszczeniach, których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

2) przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych,

3) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,

4) w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 25o lub poniżej 10oC,

5) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

6) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

7) w warunkach narażenia na wibrację ogólną.

2. Do drugiego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych i obwałowanych w warunkach niewłaściwej wentylacji i sztucznego oświetlenia,

2) w warunkach narażenia na hałas,

3) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2000 kcal dla mężczyzny i 1200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

4) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

5) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie.

3. Do trzeciego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

2) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia,

3) w warunkach narażenia na działanie benzydyny alfa i beta, naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, o ile zostanie to stwierdzone przez instytut medycyny pracy,

4) pod ziemią.

4. Prace określone w ust. 1 pkt 5 i 6 oraz w ust. 2 pkt 2, 4 i 5 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia, określone w odrębnych przepisach lub innych obowiązujących normach higienicznosanitarnych, stwierdzone przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

5. Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w ust. 1, 2 i 3 pkt 1, 3 i 4, przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace wymienione w ust. 3 pkt 2 - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.

6. Jeżeli pracownik w danym miesiącu wykonuje pracę o różnym stopniu szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości, przysługuje mu jeden dodatek według najwyższego stopnia.

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r., z tym że ust. 1 pkt 2 obowiązuje od 1 kwietnia 1990 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 października 1990 r. (Dz.U.90.73.433) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r., z tym że ust. 1 i 2 obowiązują od 1 kwietnia 1990 r.
4 § 11 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
5 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.
6 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
7 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.
8 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
9 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024