Zm.: rozporządzenie w sprawie stosowania ograniczeń w zakresie wypłaty emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1989 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie stosowania ograniczeń w zakresie wypłaty emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich.

Na podstawie art. 13 ust. 4 i art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 29, poz. 139, z 1984 r. Nr 52, poz. 270 i z 1985 r. Nr 20, poz. 85) oraz art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134, z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i Nr 47, poz. 282, z 1979 r. Nr 15, poz. 97 oraz z 1983 r. Nr 16, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 maja 1983 r. w sprawie stosowania ograniczeń w zakresie wypłaty emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich (Dz. U. Nr 29, poz. 140) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł rozporządzenia otrzymuje brzmienie: "w sprawie stosowania ograniczeń oraz zmniejszeń emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich.",
2)
w § 3 w pkt 3 dodaje się na końcu wyrazy "albo w razie wykonywania zajęcia zarobkowego lub spełniania funkcji nie wymienionych w § 1 i 2",
3)
§ 4-6 otrzymują brzmienie:

"§ 4. Zmniejszenie emerytury przewidziane w art. 14 ust. 1 ustawy nie następuje w razie uzyskiwania przez emeryta wynagrodzenia, dochodu lub przychodu nie powodujących zawieszenia prawa do emerytury lub renty ani zmniejszenia ich wysokości - określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, z tym że:

1) w razie zatrudnienia na stanowisku związanym z obronnością kraju, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134, z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i Nr 47, poz. 282, z 1979 r. Nr 15, poz. 97 oraz z 1983 r. Nr 16, poz. 78) - dopuszczalną kwotę wynagrodzenia nie powodującą zmniejszenia wysokości świadczenia, obliczoną w stosunku miesięcznym, podwyższa się o 30%,

2) uprawnienie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do przyznania w indywidualnych wypadkach emerytowi prawa do osiągania wynagrodzenia bez zmniejszenia emerytury - przysługuje wojskowemu organowi emerytalnemu,

3) nie ma zastosowania warunek zatrudnienia emeryta w niepełnym wymiarze czasu pracy.

§ 5. 1. Przy stosowaniu zmniejszenia emerytury, przewidzianego w art. 14 ust. 1 ustawy, bierze się pod uwagę:

1) w razie osiągania zarobku z tytułu zatrudnienia - składniki wynagrodzenia emeryta przyjmowane do obliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, z tym że:

a) do tego zarobku dolicza się kwoty wypłaconego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego,

b) w razie osiągania dochodu, który jest przyjmowany do podstawy wymiaru w kwotach zryczałtowanych, uwzględnia się część tej kwoty proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy,

2) w razie osiągania dochodu z innych źródeł podlegającego podatkom:

a) obrotowemu i dochodowemu lub tylko dochodowemu - dochód ustalony dla wymiaru podatku dochodowego, niezależnie od zwolnień podatkowych, obliczony w stosunku miesięcznym,

b) rolnemu - dochód w wysokości przyjmowanej do celów ustalania uprawnień do świadczeń socjalnych rolników i członków ich rodzin, podzielony przez 12.

2. Jeżeli emeryt osiąga zarobki lub dochody z kilku źródeł określonych w ust. 1, zarobki te i dochody zlicza się.

3. Wysokość zarobków lub dochodów osiąganych za granicą ustala się w złotych według zasad stosowanych przy wypłacie rent z zagranicy.

4. Przy stosowaniu zmniejszenia emerytury nie uwzględnia się kwot wynagrodzenia przekazanych przez emeryta na rzecz funduszy przeznaczonych na cele społeczne lub kulturalne, a pozostających w dyspozycji państwowych jednostek organizacyjnych lub stowarzyszeń wyższej użyteczności albo innych organizacji społecznych służących podobnym celom.

§ 6. 1. Jeżeli emeryt osiąga zarobek z tytułu zatrudnienia (§ 5 ust. 1 pkt 1), za podstawę zmniejszenia emerytury przyjmuje się przeciętny miesięczny zarobek z 3 pierwszych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia.

2. Podstawę zmniejszenia emerytury, ustaloną w sposób określony w ust. 1, stosuje się do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym emeryt podjął zatrudnienie, oraz przez dalsze 2 miesiące.

3. Za podstawę zmniejszenia emerytury za okres każdych dalszych 12 miesięcy przyjmuje się przeciętny zarobek z poprzedniego roku kalendarzowego.

4. Jeżeli emeryt uzyskał dochód określony w § 5 ust. 1 pkt 2 pod lit. a) lub b), za podstawę zmniejszenia emerytury przyjmuje się przeciętny miesięczny dochód z roku kalendarzowego, w którym emeryt uzyskał ten dochód. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.";

4)
w § 7 w ust. 2 wyraz "stycznia" zastępuje się wyrazem "marca".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wynagrodzeń, dochodów oraz przychodów uzyskiwanych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.6.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie stosowania ograniczeń w zakresie wypłaty emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich.
Data aktu: 28/01/1989
Data ogłoszenia: 21/02/1989
Data wejścia w życie: 21/02/1989