Zm.: rozporządzenie w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 1989 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1989 r. Nr 25, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1987 r. w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 15, poz. 92) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Rady nadzorcze mogą spośród swoich członków powoływać prezydia rad, stałe komisje problemowe oraz komisje doraźne do spraw określonego rodzaju.",

b)
dodaje się ust. 6 i 7 w brzmieniu:

"6. Prezydium rady jest jej organem wykonawczym działającym między posiedzeniami plenarnymi.

7. Zakres działania i skład organów rady nadzorczej, wymienionych w ust. 4, oraz szczegółowy tryb pracy rady określa uchwalony przez nią regulamin.";

2)
w § 5:
a)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Naczelna Rada Nadzorcza:

1) udziela radom nadzorczym oddziałów wytycznych w zakresie realizowania zadań określonych w ustawie,

2) koordynuje działalność rad nadzorczych,

3) ustala szczegółowe zasady współdziałania między radami nadzorczymi,

4) analizuje otrzymane od rad nadzorczych oddziałów wnioski, postulaty i inne wystąpienia i w zależności od uznania ich zasadności nadaje im dalszy bieg,

5) może uchwalać regulamin wzorcowy rad oddziałów.

3. Przewodniczący Naczelnej Rady Nadzorczej może powoływać stałe lub doraźne zespoły doradcze spośród przewodniczących rad nadzorczych oddziałów.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W sprawach wymagających wiedzy specjalistycznej przewodniczący Naczelnej Rady Nadzorczej może zasięgać opinii specjalistów i ekspertów oraz zlecać im opracowywanie niezbędnych ekspertyz, opinii i projektów.";

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Członkom rad nadzorczych w okresie pełnienia funkcji przysługują:

1) diety i inne należności z tytułu podróży służbowych związanych z wykonywaniem zadań członka rady nadzorczej - na zasadach i w wysokości określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.

2) wynagrodzenie za udział w posiedzeniach - na zasadach i w wysokości określonych w ust. 2-5.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, członkowi rady za udział w posiedzeniach plenarnych rady oraz w posiedzeniach jej prezydium, komisji i zespołów.

3. Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach nie przysługuje osobie pełniącej funkcję przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego rady w ramach stosunku pracy.

4. Członek rady otrzymuje wynagrodzenie za każdy dzień, w którym brał udział w posiedzeniach wymienionych w ust. 2. W razie zbiegu posiedzeń w tym samym dniu, członek rady otrzymuje wynagrodzenie za udział tylko w jednym posiedzeniu, bez względu na to, w ilu posiedzeniach uczestniczył.

5. Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach przysługuje w kwocie odpowiadającej:

1) 200% pełnej diety, określonej w przepisach wymienionych w ust. 1 pkt 1 - dla przewodniczącego posiedzenia,

2) 150% takiej diety - dla innych członków rady.";

4)
w § 7:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Rady nadzorcze, kierując się względami sprawnej realizacji zadań określonych w ustawie, w drodze uchwały, ustalają, czy przewodniczący lub jego zastępcy mają pełnić funkcje w radzie w ramach stosunku pracy, oraz określają wymiar ich czasu pracy.",

b)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Członkom rad nadzorczych pełniącym funkcję w radzie nie w ramach stosunku pracy, którzy wyróżniają się szczególną aktywnością, mogą być przyznawane nagrody pieniężne w ramach środków określonych dla poszczególnych rad przez Naczelną Radę Nadzorczą.";

5)
§ 8 skreśla się.
§  2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1987 r. w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024