Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli oraz określenie szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 8 maja 1989 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i z 1989 r. Nr 4, poz. 24) oraz art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i Nr 41, poz. 324 i z 1989 r. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, o których mowa w art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i z 1989 r. Nr 4, poz. 24), z uwzględnieniem § 2-12, posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku zbliżonym do tego przedmiotu lub zajęć, dającym wiedzę merytoryczną z ich zakresu, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2.
Przez przygotowanie pedagogiczne rozumie się:
1) 2
ukończenie studiów wyższych na kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli, lub na kierunku psychologia
2)
ukończenie studiów wyższych na innych kierunkach i specjalnościach oraz jednej z niżej wymienionych form przygotowania pedagogicznego:
a)
studium pedagogiczne,
b)
międzywydziałowe studium pedagogiczne,
c)
Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla nauczycieli akademickich,
d)
studium podyplomowe dla nauczycieli,
e)
inna forma przygotowania do pracy w zawodzie nauczyciela, organizowana w systemie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli i nauczycieli akademickich.
3. 3
(skreślony).
4. 4
(skreślony).
§  2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i innych placówkach przedszkolnych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o dowolnym kierunku oraz posiada przygotowanie pedagogiczne określone w § 1 ust. 2 pkt 2, a ponadto ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne z zakresu wychowania przedszkolnego.
§  3. 5
Kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o dowolnym kierunku oraz posiada przygotowanie pedagogiczne określone w § 1 ust. 2 pkt 2.
§  4. 6
Kwalifikacje do nauczania w liceach ogólnokształcących oraz przedmiotów ogólnokształcących w szkołach zawodowych i policealnych posiada osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne określone w § 1, a ponadto uzyskała stopień naukowy lub tytuł zawodowy magistra.
§  5.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów artystycznych lub prowadzenia zajęć o tym charakterze posiada również osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne do nauczania tych przedmiotów lub prowadzenia zajęć w szkołach artystycznych, określone w odrębnych przepisach.
§  6. 7
 
1.
Kwalifikacje do nauczania języków obcych, z zastrzeżeniem ust. 2, posiada również osoba, która:
1)
ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych lub
2)
posiada co najmniej świadectwo dojrzałości i zdała egzamin państwowy z języka obcego stopnia I lub II w trybie określonym odrębnymi przepisami przez Ministra Edukacji Narodowej.
2.
Kwalifikacje do nauczania języków obcych i innych przedmiotów wykładanych w języku obcym w nauczycielskich kolegiach języków obcych posiadają absolwenci:
1)
wyższych studiów magisterskich:
a)
odpowiednich kierunków filologicznych,
b)
lingwistyki stosowanej,
2)
wyższych studiów zawodowych odpowiednich kierunków, ukończonych w kraju, w którym językiem urzędowym jest język wykładany w kolegium.
§  7.
1. 8
Kwalifikacje do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz prowadzenia praktycznej nauki zawodu w szkołach zawodowych (w tym również w pedagogicznych studiach technicznych) posiada osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne określone w § 1, uzyskała stopień naukowy lub tytuł zawodowy magistra lub inżyniera oraz ukończyła kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Kwalifikacje do nauczania metodyki praktycznej nauki zawodu w pedagogicznych studiach technicznych posiada osoba wymieniona w ust. 1, która posiada ponadto co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu.
§  8.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów pedagogicznych w szkołach kształcących nauczycieli, nie będących szkołami wyższymi, posiada osoba, która uzyskała stopień naukowy lub tytuł zawodowy magistra w zakresie pedagogiki lub psychologii, a ponadto posiada co najmniej trzyletni staż pracy nauczycielskiej.
§  9.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w placówkach opiekuńczo-wychowawczych posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku pedagogika, psychologia lub profilaktyka i resocjalizacja ze specjalizacją wychowawczą.
2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w domach dziecka dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku wychowanie przedszkolne, a ponadto ukończyła studium pedagogiczne z zakresu opieki nad dzieckiem.
3.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w świetlicach szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych dowolnego kierunku i ponadto ukończyła studium pedagogiczne w zakresie opieki nad dzieckiem.
§  10.
1.
Kwalifikacje do nauczania lub prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w placówkach kształcenia specjalnego posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku pedagogika specjalna i specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w określonym typie placówki kształcenia i wychowania specjalnego.
2.
Kwalifikacje do nauczania lub prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w placówkach kształcenia specjalnego posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o dowolnym kierunku i specjalności nauczycielskiej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe bądź inne dające kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.
§  11.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku pedagogika i specjalności pedagogika kulturalno-oświatowa.
§  12.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w bibliotekach szkolnych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych i spełnia wymagania kwalifikacyjne w zakresie dowolnego przedmiotu nauczania oraz ukończyła pedagogiczne studium bibliotekarskie.
2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w bibliotekach pedagogicznych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych dowolnego kierunku i specjalności nauczycielskiej oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.
§  13. 9
W szkołach i placówkach, o których mowa w § 2, 3, 7 i 11, stanowisko nauczyciela może zajmować osoba nie mająca wyższego wykształcenia, która posiada kwalifikacje określone w § 14-18.
§  14.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i innych placówkach przedszkolnych posiada osoba, która ukończyła studium wychowania przedszkolnego, studium nauczycielskie o kierunku wychowanie przedszkolne lub inną szkołę kształcącą nauczycieli przedszkoli, nie będącą szkołą wyższą.
§  15.
1.
Kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkół podstawowych posiada osoba, która ukończyła studium nauczycielskie lub inną szkołę kształcącą nauczycieli, nie będącą szkołą wyższą, o kierunku nauczanie początkowe.
2. 10
Kwalifikacje do nauczania określonego przedmiotu w klasach IV-VIII szkół podstawowych posiada osoba, która ukończyła studium nauczycielskie lub inną szkołę kształcącą nauczycieli, nie będącą szkołą wyższą, o kierunku zgodnym (lub zbliżonym) z nauczanym przedmiotem.
3. 11
(skreślony).
§  16. 12
Kwalifikacje do prowadzenia praktycznej nauki zawodu posiada osoba, która:
1)
ukończyła pedagogiczne studium techniczne odpowiedniego kierunku lub studium nauczycielskie średnich szkół medycznych albo
2)
posiada świadectwo dojrzałości technikum odpowiedniego kierunku i przygotowanie pedagogiczne uzyskane w systemie dokształcania i doskonalenia nauczycieli oraz ukończyła kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a ponadto odbyła co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku robotniczym w zawodzie, którego będzie nauczać, bądź posiada tytuł robotnika wykwalifikowanego lub mistrza, albo
3)
posiada tytuł mistrza w zawadzie, którego będzie nauczać, przygotowanie pedagogiczne, uzyskane w systemie dokształcania i doskonalenia nauczycieli, i co najmniej ośmioletni staż pracy w określonym zawodzie.
§  17. 13
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w bibliotekach szkół podstawowych i zasadniczych szkół zawodowych posiada osoba, która uzyskała świadectwo dojrzałości liceum bibliotekarskiego lub dyplom policealnego studium bibliotekarskiego, a ponadto ukończyła bibliotekarskie studium pedagogiczne.
§  18. 14
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w przedszkolach, szkołach podstawowych i placówkach wychowania pozaszkolnego posiada osoba, która uzyskała świadectwo dojrzałości i stopień instruktora sportu, uzyskany według zasad określonych odrębnymi przepisami, a ponadto ukończyła odpowiednią formę przygotowania pedagogicznego, organizowaną w systemie dokształcania i doskonalenia nauczycieli.
§  19. 15
Nauczycieli, którzy do dnia wejścia w życie rozporządzenia spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów oraz uzyskali mianowanie, uznaje się za posiadających kwalifikacje w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  20. 16
Warunki fizyczne i zdrowotne, niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela, spełnia osoba, która przed nawiązaniem stosunku pracy przedstawiła - według zasad określonych w odrębnych przepisach - zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia, stwierdzające posiadanie tych warunków.
§  21. 17
Traci moc rozporządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 sierpnia 1982 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudniać nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 29, poz. 206).
§  22. 18
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
3 § 1 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
4 § 1 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
6 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
8 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
9 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
10 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
11 § 15 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
12 § 16 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
13 § 17 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
14 § 18 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
15 § 19 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
16 § 20 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
17 § 21 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
18 § 22 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.34.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli oraz określenie szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.
Data aktu: 08/05/1989
Data ogłoszenia: 06/06/1989
Data wejścia w życie: 06/06/1989