Zm.: ustawa o szkolnictwie wyższym i o kulturze fizycznej.

USTAWA
z dnia 29 maja 1989 r.
zmieniająca ustawy o szkolnictwie wyższym i o kulturze fizycznej.

Art.  1.

W ustawie z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 24, Nr 6, poz. 33, Nr 20, poz. 104 i Nr 29, poz. 154) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 5 w ust. 3 wyrazy "Rada Państwa" zastępuje się wyrazami "Rada Ministrów";
2)
w art. 10:
a)
po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Szkoły wyższe, za zgodą i na zasadach określonych przez Ministra Edukacji Narodowej, mogą prowadzić nauczanie także na poziomie podstawowym lub ponadpodstawowym.";

b)
w ust. 5 wyrazy "za zgodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego" skreśla się;
3)
w art. 37:
a)
w ust. 1:
po pkt 5 dodaje się pkt 5a i 5b w brzmieniu:

"5a) od dwóch do czterech przedstawicieli pracowników szkoły nie będących nauczycielami akademickimi,

5b) od dwóch do czterech studentów,",

pkt 9 otrzymuje brzmienie:

"9) po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających na terenie szkoły,",

b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Tryb wyboru i odwoływania przedstawicieli wymienionych w ust. 1 pkt 5-5b określa statut szkoły.",

c)
w ust. 3 wyrazy "co najmniej w 70%" zastępuje się wyrazami "w 65-66%",
d)
w ust. 4 wyrazy "70%" zastępuje się wyrazami "65-66%";
4)
w art. 44:
a)
w ust. 1:
po pkt 5 dodaje się pkt 5a i 5b w brzmieniu:

"5a) jeden lub dwaj przedstawiciele zatrudnionych w wydziale pracowników nie będących nauczycielami akademickimi, wybrani przez nich na ogólnym zebraniu,

5b) dwaj przedstawiciele studentów wydziału,

- w pkt 6 wyrazy "związku zawodowego" zastępuje się wyrazami "związków zawodowych",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:

"1a. Liczbę przedstawicieli pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 5a, oraz tryb wyboru i odwoływania przedstawicieli studentów wymienionych w ust. 1 pkt 5b określa statut szkoły.

1b. W sprawach dotyczących wniosków o nadanie stopni naukowych w skład rady wydziału wchodzą także doktorzy habilitowani zatrudnieni w wydziale.";

5)
w art. 58:
a)
w ust. 2 pkt 11 otrzymuje brzmienie:

"11) zatwierdza plany studiów oraz programy nauczania i wychowania,"

b)
w ust. 3 i w ust. 4 pkt 3 wyrazy "związku zawodowego" zastępuje się wyrazami "związków zawodowych";
6)
art. 109 otrzymuje brzmienie:

"Art. 109. W razie wymierzenia studentowi prawomocnym orzeczeniem kary za określony czyn w postępowaniu karnym lub w postępowaniu przed kolegium do spraw wykroczeń, student ponosi także odpowiedzialność przed komisjami dyscyplinarnymi.";

7)
art. 119 skreśla się;
8)
w art. 132 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) w swojej działalności w pełni przestrzega konstytucyjnych zasad ustrojowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.";

9)
w art. 133 w ust. 1 wyrazy "oraz ich postawę obywatelską" skreśla się;
10)
w art. 167 w ust. 3 po wyrazach "w innej szkole" dodaje się wyrazy "(także w szkole nie będącej szkołą wyższą)";
11)
w art. 170:
a)
w ust. 2 wyrazy "starszym asystentem i asystentem" zastępuje się wyrazami "i starszym asystentem",
b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Pracowników naukowo-dydaktycznych, o których mowa w ust. 2, zawiadamia się pisemnie o zamiarze nieodnowienia stosunku pracy na sześć miesięcy przed upływem okresu mianowania.";

12)
w art. 180 powołanie "art. 170 ust. 1 pkt 1-4, 6 i 7 oraz ust. 2 i 3" zastępuje się powołaniem "art. 170 ust. 1 pkt 1-4, 6 i 7 oraz ust. 2-3";
13)
użyte w przepisach ustawy w różnych przypadkach wyrazy "Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego" zastępuje się użytymi w tych samych przypadkach wyrazami "Minister Edukacji Narodowej".
Art.  2.

W uzasadnionych wypadkach stosunek pracy z adiunktem, któremu dziewięcioletni okres zatrudnienia na tym stanowisku, liczony od dnia wejścia w życie ustawy o szkolnictwie wyższym, upływa przed dniem 30 września 1993 r., może być odnowiony na okres do dnia 30 września 1993 r. po uzyskaniu pozytywnej oceny w trybie określonym w art. 133 ustawy o szkolnictwie wyższym.

Art.  3.
1.
Senaty szkół wyższych dostosują postanowienia statutów szkół do przepisów niniejszej ustawy.
2.
Rektorzy szkół wyższych, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przedstawią właściwym ministrom wnioski o zatwierdzenie zmian statutów szkół.
Art.  4.

Organy kolegialne szkół wyższych działają w dotychczasowych składach do czasu wejścia w życie zmian statutów szkół.

Art.  5.

W art. 6 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i Nr 41, poz. 324 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 33) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wymiar i formy zajęć wychowania fizycznego, prowadzonych w szkołach wyższych w czasie całego toku studiów, określają plany studiów oraz programy nauczania i wychowania, ustalane według zasad określonych w odrębnych przepisach."

Art.  6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024