Dodatkowe urlopy dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 maja 1989 r.
w sprawie dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą.

Na podstawie art. 160 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownikom zatrudnionym na czas nie określony w zakładach pracy lub jednostkach organizacyjnych zakładów pracy, wymienionych w załączniku do rozporządzenia, przysługuje, po przepracowaniu jednego roku, płatny urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym, zwany dalej "urlopem dodatkowym," ze względu na pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
§  2.
Prawo do urlopu dodatkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej w połowie wymiaru czasu obowiązującego na danym stanowisku pracy.
§  3.
Urlop dodatkowy nie może być udzielany w częściach.
§  4.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1970 r. w sprawie dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą (Dz. U. Nr 20, poz. 168).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ZAKŁADÓW PRACY LUB JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZAKŁADÓW PRACY, KTÓRYCH PRACOWNICY SĄ UPRAWNIENI DO PŁATNEGO URLOPU DODATKOWEGO ZE WZGLĘDU NA PRACE WYKONYWANE W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA

1. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

2. Zakład leczniczy dla chorych na gruźlicę*) i chorób płuc

3. Wojewódzka przychodnia przeciwgruźlicza wchodząca w skład zespołu wojewódzkich (miejskich w mieście wyłączonym z województwa) przychodni specjalistycznych

4. Poradnia przeciwgruźlicza w przychodni obwodowej (miejskiej, dzielnicowej, przemysłowej, górniczej, portowej), w przychodni przyszpitalnej, przyklinicznej, przyzakładowej, międzyzakładowej i w przychodni dla studentów lub w przychodni rejonowej

5. Półsanatorium przeciwgruźlicze w przychodni przyzakładowej, międzyzakładowej lub w przychodni dla studentów

6. Poradnia chorób płuc i gruźlicy w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego

7. Oddział (pododdział) ftyzjatryczny (pulmonologiczny) w klinice (zakładzie) instytutu naukowo-badawczego

8. Klinika ftyzjatryczna (pulmonologiczna) akademii medycznej

9. Oddział (pododdział) dla chorych na gruźlicę i chorobę płuc w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej**)

10. Laboratorium (pracownia) diagnostyczna, pracownia rentgenowska, ruchomy ambulans rentgenowski (samochodowy, kolejowy), zespół (stacja) radiofotograficzny oraz inne komórki działalności podstawowej przeznaczone wyłącznie na potrzeby jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 1-9

11. Laboratorium wykonujące analizy i badania dla oddziałów przeciwgruźliczych w szpitalu ogólnym zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz poradnia przeciwgruźlicza w zakładzie karnym lub areszcie śledczym

12. Pracownia immunologii gruźlicy Instytutu Weterynarii

13. Pracownia tuberkuliny i szczepionek BCG wytwórni surowic i szczepionek zakładu przemysłu bioweterynaryjnego

14. Pracownia diagnostyki gruźlicy zwierząt zakładów higieny weterynaryjnej

______

*) Płatny urlop dodatkowy nie dotyczy pracowników zatrudnionych w pomocniczym gospodarstwie rolnym, ogrodniczym i hodowlanym przy zakładzie leczniczym dla chorych na gruźlicę.

**) Zakładami opieki zdrowotnej zamkniętej są szpitale ogólne, szpitale i sanatoria dla nerwowo i psychicznie chorych oraz zakłady leczenia odwykowego.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024