Formy współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 9 listopada 1988 r.
w sprawie form współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rodzice i opiekunowie, zwani dalej "rodzicami", współpracują ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły w organizowaniu kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży.
§  2.
Celem współpracy, o której mowa w § 1, jest:
1)
spójne oddziaływanie na dzieci i młodzież przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania, wychowania i opieki, zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi,
2)
doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, rodzinie i środowisku,
3)
zaznajamianie rodziców z programem kształcenia, wychowania i opieki, organizacją nauczania oraz wynikającymi z nich zadaniami dla szkoły i rodziców,
4)
upowszechnianie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo-wychowawczych rodziny,
5)
pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji programu nauczania, wychowania i opieki oraz udzielania w tym zakresie pomocy szkole,
6)
tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków materialnych do funkcjonowania szkoły.
§  3.
1.
Rodzice przedstawiają nauczycielom, dyrektorom szkół oraz organom nadzorującym szkoły opinie w istotnych sprawach szkoły.
2.
Rodzice mogą dokonywać społecznej oceny pracy szkół i przedstawiać je władzom szkół oraz organom nadzorującym szkoły.
§  4.
Rodzice współdziałają ze szkołą za pośrednictwem komitetu rodzicielskiego i rad klasowych rodziców.
§  5.
1.
Komitet rodzicielski jest samorządnym przedstawicielstwem rodziców, współdziałającym z dyrektorem szkoły, radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, organami nadzorującymi szkoły oraz organizacjami i instytucjami w realizacji zadań szkoły.
2.
Do zadań komitetu rodzicielskiego należy w szczególności:
1)
współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły,
2)
pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy szkoły,
3)
współudział w realizacji programów nauczania i wychowania oraz zadań opiekuńczych szkoły,
4)
współpraca ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy,
5)
udzielanie pomocy samorządowi uczniowskiemu oraz organizacjom młodzieżowym i społecznym działającym w szkole,
6)
organizowanie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole i środowisku lokalnym,
7)
uczestniczenie w planowaniu wydatków szkoły,
8)
podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły, zwłaszcza na działalność opiekuńczo-wychowawczą.
§  6.
Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio do rad klasowych rodziców.
§  7.
Rada klasowa rodziców wybierana jest przez zebranie rodziców uczniów klasy. W posiedzeniach rady klasowej bierze udział wychowawca klasy.
§  8.
1.
Komitet rodzicielski stanowią delegaci rad klasowych rodziców. W posiedzeniach komitetu rodzicielskiego bierze udział dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego członek rady pedagogicznej.
2.
Na wniosek komitetu rodzicielskiego w jego skład mogą wchodzić z głosem doradczym przedstawiciele zakładów pracy, organizacji społecznych i instytucji współdziałających ze szkołą.
3.
Na wniosek komitetu rodzicielskiego, po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, w jego pracach mogą brać udział także inne osoby.
§  9.
1.
Komitet rodzicielski wyraża swoje stanowisko w formie uchwał.
2.
Jeżeli uchwała komitetu rodzicielskiego jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem szkoły, dyrektor szkoły zawiesza jej wykonanie i w terminie określonym w regulaminie komitetu rodzicielskiego uzgadnia z komitetem sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały.
3.
W razie braku uzgodnienia, o którym mowa w ust. 2, dyrektor szkoły lub komitet rodzicielski przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia organowi bezpośrednio nadzorującemu szkołę.
§  10.
W sprawach spornych komitet rodzicielski i dyrektor szkoły mogą odwołać się do organu bezpośrednio nadzorującego szkołę.
§  11.
Komitet rodzicielski może gromadzić fundusze przeznaczone na finansowanie działalności związanej z realizacją celów, o których mowa w § 2, ze szczególnym uwzględnieniem działalności wychowawczej oraz opieki nad dziećmi i młodzieżą. Fundusze komitetu rodzicielskiego pochodzą w dobrowolnych składek rodziców oraz z dochodów osiąganych przez komitet i dotacji.
§  12.
Komitet rodzicielski może prowadzić działalność w celu pozyskiwania środków na wspieranie pracy szkoły. Działalność tę komitet prowadzi z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  13.
1.
Szczegółowe zasady i tryb działania komitetu rodzicielskiego określa jego regulamin, który ustala między innymi:
1)
kadencję, tryb powoływania i odwoływania komitetu rodzicielskiego,
2)
organy komitetu rodzicielskiego, sposób ich wyłaniania i zakres kompetencji,
3)
tryb podejmowania uchwał,
4)
zasady wydatkowania funduszy komitetu rodzicielskiego.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, opracowuje komitet rodzicielski. Jest on zatwierdzany przez ogólne zebranie rodziców.
§  14.
Działalność komitetu rodzicielskiego kontroluje komisja rewizyjna powoływana przez ogólne zebranie rodziców. Szczegółowy zakres zadań komisji określa regulamin komitetu rodzicielskiego.
§  15.
1.
Nadzór i kontrolę nad działalnością komitetu rodzicielskiego sprawuje ogólne zebranie rodziców, które w szczególności akceptuje sprawozdania komitetu i komisji rewizyjnej, a także może odwołać przewodniczącego lub członków komitetu.
2.
Zebrania ogólne rodziców uczniów poszczególnych klas mogą ustalić, że w szkole zamiast ogólnego zebrania rodziców zwoływane jest zebranie przedstawicieli rodziców. Przedstawicieli tych wybierają ogólne zebrania rodziców poszczególnych klas.
§  16.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o szkołach, rozumie się przez to szkoły ogólnokształcące, zawodowe, specjalne, przedszkola i inne placówki oświatowo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży.
§  17.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 października 1973 r. w sprawie komitetów rodzicielskich (Dz. Urz. MOiW Nr 14, poz. 124).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.37.292

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Formy współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.
Data aktu: 09/11/1988
Data ogłoszenia: 21/11/1988
Data wejścia w życie: 06/12/1988