Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz rozporządzenie w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych rolnikom indywidualnym i członkom ich rodzin oraz wysokości składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1987 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz rozporządzenie w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych rolnikom indywidualnym i członkom ich rodzin oraz wysokości składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Na podstawie art. 9, art. 15 ust. 6 i 7, art. 43 ust. 3 pkt 1, art. 46, art. 47 ust. 3 i art. 61 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 268, z 1984 r. Nr 52, poz. 269 i z 1986 r. Nr 42, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 21, poz. 94, Nr 62, poz. 283 i Nr 73, poz. 323, z 1985 r. Nr 13, poz. 54 i z 1986 r. Nr 2, poz. 13) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 skreśla się;
2)
tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 2.

Ewidencja wartości produktów rolnych";

3)
w § 5 skreśla się ust. 4 i 5;
4)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. Lata, w których wartość sprzedanych produktów rolnych była niższa od wymaganej, jeżeli spowodowane to było klęską żywiołową, wypadkiem losowym lub innymi okolicznościami niezależnymi od rolnika, zalicza się do okresu sprzedaży produktów rolnych, od którego zależy prawo do emerytury lub renty, w wymiarze nie większym niż:

1) 5 lat - do okresu, od którego zależy prawo do emerytury,

2) 1 rok - do okresu, od którego zależy prawo do renty inwalidzkiej.";

5)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Obniżenie wartości przekazywanego gospodarstwa rolnego uważa się za niezależne od rolnika, jeżeli nastąpiło wskutek:

1) klęski żywiołowej lub wypadku losowego,

2) wywłaszczenia, scalenia gruntów albo innych czynności organów państwowych podjętych z urzędu,

3) nieodpłatnego przekazania na rzecz Państwa części gospodarstwa rolnego.";

6)
§ 21 i § 22 skreśla się;
7)
§ 25 otrzymuje brzmienie:

"§ 25. W rocznym planie Funduszu Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zwanego dalej "Funduszem", określa się:

1) środki finansowe niezbędne do pokrycia wydatków określonych w art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 268, z 1984 r. Nr 52, poz. 269 i z 1986 r. Nr 42, poz. 202), zwanej dalej "ustawą";

2) kwotę wpływów ze składek rolników niezbędną do pokrycia 1/3 wydatków, o których mowa w pkt 1,

3) wysokość dotacji z budżetu państwa niezbędnej do pokrycia wydatków Funduszu nie pokrytych ze składek rolników.";

8)
po § 25 dodaje się § 25a w brzmieniu:

"§ 25a. 1. Przy ustalaniu planu Funduszu uwzględnia się stan środków z roku ubiegłego.

2. Jeżeli wpływy ze składek w roku ubiegłym były wyższe od 1/3 wydatków Funduszu, kwotę nadwyżki uwzględnia się przy wymiarze składek na rok następny.

3. Jeżeli wpływy ze składek w roku ubiegłym były niższe od 1/3 wydatków Funduszu, kwotę brakującą uwzględnia się przy wymiarze składek na rok następny.";

9)
po § 26 dodaje się § 26a i § 26b w brzmieniu:

"26a. 1. Kwota wpływów ze składek rolników, o której mowa w § 25 pkt 2, jest pokrywana:

1) w 45% składkami ustalonymi od liczby osób podlegających ubezpieczeniu,

2) w 55% składkami od:

a) liczby hektarów przeliczeniowych,

b) wysokości dochodu szacunkowego z działów specjalnych, nie wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

2. Udział kwoty składek obliczony od hektarów przeliczeniowych oraz od dochodu szacunkowego z działów specjalnych w ogólnej kwocie składek, o której mowa w ust. 1 pkt 2, określa się proporcjonalnie do liczby osób podlegających ubezpieczeniu z tytułu pracy:

1) w gospodarstwach rolnych,

2) w działach specjalnych

w stosunku do ogólnej liczby osób podlegających ubezpieczeniu w myśl ustawy.

§ 26b. 1. Wysokość rocznej składki od:

1) jednej osoby podlegającej ubezpieczeniu,

2) jednego hektara przeliczeniowego,

3) wysokości dochodu szacunkowego z działu specjalnego

oblicza się według zasad określonych w ust. 2-5.

2. Wysokość składki od jednej osoby oblicza się przez podzielenie kwoty ustalonej w myśl § 26a ust. 1 pkt 1 przez ogólną liczbę osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu w myśl ustawy.

3. Wysokość składki od jednego hektara przeliczeniowego oblicza się przez podzielenie kwoty ustalonej w myśl § 26a ust. 1 pkt 2 lit. a) i ust. 2 przez ogólną liczbę hektarów przeliczeniowych.

4. Wysokość składki od dochodu szacunkowego z działu specjalnego oblicza się przy zastosowaniu procentu wyrażającego stosunek kwoty ustalonej w myśl § 26a ust. 1 pkt 2 lit. b) i ust. 2 do rocznej globalnej kwoty dochodu szacunkowego uzyskanego w działach specjalnych nie wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

5. Ogólną liczbę osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu w gospodarstwach rolnych oraz w działach specjalnych, ogólną liczbę hektarów przeliczeniowych oraz roczną globalną kwotę dochodu szacunkowego przyjmuje się według stanu z roku ubiegłego.

6. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do dnia 31 października każdego roku ogłasza w Monitorze Polskim wysokość składek na rok następny.";

10)
w § 27:
a)
skreśla się ust. 1 i 5,
b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Przy wymiarze składek z działów specjalnych stosuje się odpowiednio normy dochodu szacunkowego określone w przepisach o podatku rolnym".

§  2. 
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1986 r. w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych rolnikom indywidualnym i członkom ich rodzin oraz wysokości składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników (Dz. U. Nr 2, poz. 13) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule rozporządzenia skreśla się wyrazy: "oraz wysokości składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników";
2)
w § 1 skreśla się ust. 2;
3)
w § 2:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Waloryzacji emerytur i rent inwalidzkich dokonuje się w następujący sposób:

1) podstawową wysokość emerytur i rent inwalidzkich podwyższa się, z zastrzeżeniem ust. 2a, odpowiednio do podwyższenia najniższej emerytury pracowniczej - każdorazowo z dniem podwyższenia tej emerytury,

2) kwoty stanowiące zwiększenie wysokości emerytur i rent z tytułu:

a) wartości sprzedanych produktów rolnych,

b) wartości przekazanych Państwu gruntów, sadów, krzewów owocowych i innych plantacji, lasów oraz budynków,

c) zrzeczenia się prawa do bezpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarczych

podwyższa się o taki procent, o jaki wzrosły ceny skupu produktów rolnych w roku poprzedzającym rok waloryzacji w stosunku do roku ubiegłego.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Podstawową wysokość emerytur i rent inwalidzkich, o której mowa w ust. 1 pkt 1, waloryzuje się w 1987 r. przez podwyższenie jej o 20%.";

c)
po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Waloryzacji podlega kwota emerytury lub renty wypłacana na ostatni dzień lutego danego roku.";

4)
§ 10 skreśla się.
§  3. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1983 r. w sprawie wysokości składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników (Dz. U. Nr 73, poz. 323).
§  4. 
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.6.33

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz rozporządzenie w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych rolnikom indywidualnym i członkom ich rodzin oraz wysokości składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Data aktu: 20/02/1987
Data ogłoszenia: 27/02/1987
Data wejścia w życie: 27/02/1987