Zm.: rozporządzenie w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności wytwórczej i usługowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 grudnia 1987 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności wytwórczej i usługowej.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50), art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192 i z 1985 r. Nr 12, poz. 51), art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 45, poz. 226) oraz art. 9 pkt 1, art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 1984 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności wytwórczej i usługowej (Dz. U. Nr 24, poz. 122) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 1 pkt 1 i 3 otrzymują brzmienie:

"1) wykonywanie rzemiosł w zakresie:

a) produkcji cegły oraz produkcji ceramicznych: pustaków ściennych, pustaków stropowych, dachówki i rurek drenarskich w rozmiarach nie przekraczających łącznie 2.400.000 szt. rocznie,

b) produkcji ceramicznych misek ustępowych i umywalek w rozmiarach nie przekraczających łącznie 50.000 szt. rocznie,

c) produkcji pokryć dachowych oraz wyrobów ceramiki budowlanej innych niż wymienione pod lit. a), wydobywania i przerobu kamienia budowlanego, gipsowego i wapiennego, wydobywania, wytwarzania lub uszlachetniania kruszyw, produkcji materiałów izolacyjnych dla budownictwa, wyrobów betoniarskich w zakresie produkcji elementów ściennych, stropowych, posadzkowych i pokryciowych oraz produkcji metalowych elementów konstrukcyjnych,

d) wydobywania i przerobu kredy, produkcji wykładzin ściennych, grzejników żeliwnych oraz wytwarzania wyrobów betoniarskich innych niż wymienione pod lit. c), z wyjątkiem nagrobków;

rzemiosła wymienione pod lit. c) i d) mogą być wykonywane przy zatrudnieniu nie więcej niż pięciu pracowników wyłącznie lub obok rzemiosł wymienionych pod lit a) i b),

e) prowadzenia elektrowni wodnych lub wiatrowych – przy zatrudnieniu nie więcej niż pięciu pracowników",

"3) wykonywanie rzemiosł: wędliniarstwo, kuchmistrzostwo, młynarstwo, przetwórstwo owoców i warzyw, wytwarzanie i przerabianie mieszanek i koncentratów paszowych, mączek pastewnych oraz produktów utylizacji zwierzęcej – przy zatrudnieniu nie więcej niż pięciu pracowników,";

b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W razie sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług, dla których właściwe są stawki podatku obrotowego wyższe od określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50), w tym również sprzedaży produktów i usług luksusowych, zwolnienie od podatków nie obejmuje różnicy w podatku obrotowym między podatkiem należnym według stawek określonych dla wyrobów i usług na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku obrotowym lub art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77) a podatkiem właściwym dla tych wyrobów i usług według stawek określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku obrotowym.";

2)
w § 2:
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) podwyższa dopuszczalny stan zatrudnienia przy wykonywaniu działalności określonej w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. c), d) i e) oraz pkt 3, 4 i 5",

b)
w pkt 2 skreśla się wyrazy "przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika";
3)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej) obejmuje okres:

1) pięciu lat – jeżeli chodzi o rodzaje działalności określone w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), b), c) i e),

2) trzech lat – jeżeli chodzi o rodzaje działalności określone w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) i pkt 2,

3 dwóch lat – jeżeli chodzi o pozostałe rodzaje działalności

- licząc od dnia rozpoczęcia przez podatnika nowo uruchomionej działalności.";

4)
w § 5:
a)
w ust. 1 pkt 1 po wyrazie "wodnych" dodaje się wyrazy "lub wiatrowych",
b)
w ust. 1 pkt 4 po wyrazie "wodne" dodaje się wyrazy "lub wiatrowe",
c)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Warunek określony w ust. 1 pkt 1 i 4 nie ma zastosowania do podatników:

1) których przychody z tytułu wykonywania działalności były zwolnione od podatków (opłaty skarbowej) z mocy prawa,

2) którzy uruchamiają działalność w zakresie prowadzenia elektrowni wodnych lub wiatrowych oraz w zakresie produkcji pokryć dachowych.";

5)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. 1. Przekroczenie przez podatnika w ciągu roku podatkowego rozmiarów produkcji wyrobów określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) nie powoduje utraty warunków do zwolnienia od podatków w zakresie przychodów osiągniętych w tych rozmiarach.

2. Od ilości wyrobów przekraczającej rozmiary produkcji określone w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) pobiera się zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy w wysokości:

1) 4% ceny każdej sztuki wyrobu określonego w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a),

2) 10% ceny każdej sztuki wyrobu określonego w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b).

3. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani w terminie do dnia 12 miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie rozmiarów produkcji, składać bez wezwania urzędowi skarbowemu deklarację o ilości wyprodukowanych sztuk wyrobów ponad rozmiary produkcji określone w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) oraz wpłacać w tym terminie zryczałtowany podatek od tej ilości."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.40.234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności wytwórczej i usługowej.
Data aktu: 23/12/1987
Data ogłoszenia: 29/12/1987
Data wejścia w życie: 29/12/1987