Zasady postępowania rejestrowego oraz prowadzenia rejestru instytucji filmowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 9 grudnia 1987 r.
w sprawie zasad postępowania rejestrowego oraz prowadzenia rejestru instytucji filmowych. *

Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr instytucji filmowych, zwany dalej "rejestrem", prowadzi Przewodniczący Komitetu Kinematografii dla instytucji filmowych, objętych przepisami ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127).
§  2.
Dla każdej instytucji filmowej prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§  3.
1.
Księga rejestrowa składa się z następujących działów:
1)
działu pierwszego "Oznaczenie instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
pełną i skróconą nazwę instytucji filmowej oraz oznaczenie jej siedziby,
c)
przedmiot działalności instytucji filmowej,
d)
oznaczenie aktu o utworzeniu instytucji filmowej,
e)
cyfrowy identyfikator instytucji filmowej nadany w systemie informacji statystycznej oraz uwagi,
2)
działu drugiego "Organizacja instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
wzmiankę o zatwierdzeniu statutu instytucji filmowej,
c)
imię i nazwisko dyrektora instytucji filmowej oraz imiona i nazwiska zastępców dyrektora,
d)
imiona i nazwiska pełnomocników instytucji filmowej uprawomocnionych do dokonywania czynności prawnych w imieniu instytucji filmowej oraz zakres ich upoważnień,
e)
imiona i nazwiska członków prezydium rady pracowniczej,
f)
nazwy oraz określenie siedziby zakładów i innych wyodrębnionych jednostek organizacyjnych instytucji filmowej, które sporządzają bilans, i ich cyfrowe identyfikatory nadane w systemie informacji statystycznej,
g)
uwagi,
3)
działu trzeciego "Mienie instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
wzmiankę o złożenie do rejestru bilansu instytucji filmowej za ostatni rok,
c)
wzmiankę o obciążeniu środków trwałych instytucji filmowej ograniczonymi prawami rzeczowymi,
d)
uwagi,
4)
działu czwartego "Połączenie, podział i likwidacja instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
wzmianki dotyczące połączenia, podziału lub likwidacji instytucji filmowej,
c)
imię i nazwisko likwidatora,
d)
uwagi,
2.
Wpisowi podlegają również zmiany i uzupełnienia danych ujawnionych w rejestrze.
§  4.
Każdy wpis do księgi rejestrowej oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje w datę dokonania wpisu i podpis pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Kinematografii.
§  5.
Księga rejestrowa nie może być wynoszona poza miejsce jej przechowywania.
§  6.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdej instytucji filmowej prowadzi się akta rejestrowe obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestru.
§  7.
1.
Przewodniczący Komitetu Kinematografii może w treści wpisu powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołane dokumenty uważa się wówczas za objęte treścią wpisu.
2.
Numer kolejny wpisu w księdze rejestrowej odnotowuje się na dokumentach stanowiących podstawę wpisu.
§  8.
Wpis do rejestru dokonywany jest na podstawie postanowienia Przewodniczącego Komitetu Kinematografii, określającego dosłowną treść wpisu oraz rubrykę księgi rejestrowej, w której wpis ma być dokonany.
§  9.
Dyrektor instytucji filmowej obowiązany jest do zawiadomienia Przewodniczącego Komitetu Kinematografii o okolicznościach uzasadniających zmianę treści wpisu w terminie 15 dni od powołania tych okoliczności.
§  10.
Przepisy dotyczące wpisu do rejestru stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
§  11.
1.
Rejestr jest udostępniany do wglądu każdemu, kto wykaże w tym interes prawny. Przewodniczący Komitetu Kinematografii może jednak zarządzić odmowę wglądu do rejestru lub do określonych wpisów, jeżeli wymaga tego ochrona tajemnicy państwowej.
2.
Rejestr może być udostępniony do wglądu tylko pod nadzorem osoby upoważnionej przez Przewodniczącego Komitetu Kinematografii.
§  12.
Zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru są wydawane na pisemne żądanie organów instytucji filmowej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz.U.87.22.127), w brzmieniu ustalonym przez art. 18 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) - zob. art. 77 tej ustawy.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024