Utworzenie urzędu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

USTAWA
z dnia 23 października 1987 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. *

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Art.  2.
1. 1
Do zadań Ministra Pracy i Polityki Socjalnej należy opracowywanie założeń i realizacja polityki państwa w zakresie: zatrudnienia i efektywnego wykorzystania zasobów pracy, organizacji i warunków pracy, wynagrodzeń i innych świadczeń za pracę, polityki socjalnej, w tym ubezpieczeń społecznych i świadczeń socjalnych oraz pomocy społecznej.
2.
W szczególności Minister Pracy i Polityki Socjalnej realizuje zadania, określone w ust. 1:
1)
w zakresie zatrudnienia i efektywnego wykorzystania zasobów pracy przez:
a)
analizowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz współdziałanie w tym zakresie z właściwymi ministrami i organami,
b)
współdziałanie w opracowywaniu bilansów zasobów pracy,
c)
współdziałanie w programowaniu kształcenia kadr dla gospodarki narodowej oraz poradnictwa zawodowego,
d)
koordynowanie dokształcania kadr,
e)
upowszechnianie metod i technik pracy z kadrami,
f)
dysponowanie środkami Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej;
2)
w zakresie organizacji i humanizacji warunków pracy przez:
a)
upowszechnianie efektywnych rozwiązań w dziedzinie organizacji pracy,
b)
inicjowanie prac związanych z atestacją stanowisk pracy i normowaniem pracy,
c)
analizowanie i ocenę wykorzystania czasu pracy,
d)
koordynowanie opracowań resortowych dotyczących nomenklatury zawodów,
e)
opracowywanie założeń i kierunków poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy,
f)
projektowanie zasad przyznawania świadczeń profilaktycznych z tytułu uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia warunków pracy;
3)
w zakresie wynagrodzeń i innych świadczeń za pracę przez:
a)
opracowywanie i upowszechnianie metod wartościowania pracy oraz zasad tworzenia taryfikatorów kwalifikacyjnych, siatek i tabel wynagrodzeń zasadniczych,
b)
projektowanie zasad ustalania najniższego wynagrodzenia i sterowania relacjami płac,
c)
projektowanie zasad tworzenia motywacyjnych systemów wynagradzania w zakładach pracy,
d)
opiniowanie i rejestrowanie układów zbiorowych pracy;
4) 2
w zakresie polityki socjalnej , w tym ubezpieczeń społecznych i świadczeń socjalnych, oraz pomocy społecznej przez:
a)
określanie wielkości świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz zaopatrzenia emerytalnego i rentowego na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych grup ludności,
b)
analizowanie i ocenę kształtowania się dochodów i kosztów utrzymania poszczególnych grup ludności,
c)
organizację pomocy i opieki nad kombatantami i ich rodzinami oraz współdziałanie w tym zakresie z organizacjami kombatanckimi;
d)
organizację pomocy społecznej instytucjonalnej i środowiskowej dla osób znajdujących sie w trudnej sytuacji życiowej,
e)
ustalanie zasad funkcjonowania i organizacji placówek pomocy społecznej ,
f)
organizowanie i prowadzenie poradnictwa oraz pośrednictwa zawodowego dla inwalidów.
5)
współdziałając w opracowywaniu planów społeczno-gospodarczych, budżetu państwa oraz bilansu pieniężnych przychodów i wydatków ludności;
6) 3
opracowując projekty rozwiązań ogólnie obowiązujących, dotyczących zatrudnienia, wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z zatrudnieniem, świadczeń socjalnych, ubezpieczeń społecznych oraz pomocy społecznej;
61) 4
współpracując z organizacjami społecznymi w zakresie pomocy społecznej;
62) 5
współpracując z organizacjami międzynarodowymi;
7)
wykonując zadania w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz inne zadania określone w odrębnych przepisach.
Art.  3.

Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej podlega Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Art.  4.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2.
Organizację Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  5.
1.
Znosi się:
1)
urząd Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych,
2)
Urząd do Spraw Kombatantów.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Urzędu do Spraw Kombatantów w zakresie ustalonym ustawą, przechodzą do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Art.  6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 1 kwietnia 1999 r., na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 89 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.97.141.943), nin. ustawa zachowuje moc do czasu ustalenia szczegółowego zakresu działania ministrów kierujących określonym działem administracji rządowej.
1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
2 Art. 2 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
3 Art. 2 ust. 2 pkt 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
4 Art. 2 ust. 2 pkt 61 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
5 Art. 2 ust. 2 pkt 62 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024