Szczegółowe warunki i sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu uprawnień w zakresie powierzonych im zadań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 lipca 1987 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu uprawnień w zakresie powierzonych im zadań.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. z 1987 r. Nr 15, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
Członkowie Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej ORMO, uczestniczą w ochronie ładu i porządku publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. z 1987 r. Nr 15, poz. 94) oraz przepisach wydanych na jej podstawie, w tym podejmują interwencję w razie ujawnienia przestępstwa oraz wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu lub mieniu, a w szczególności w razie potrzeby przywrócenia zakłóconego porządku publicznego lub bezpośredniej groźby jego naruszenia.
§  2.
1.
Sposób postępowania członka ORMO w razie ujawnienia naruszenia porządku publicznego jest uzależniony od stopnia społecznego niebezpieczeństwa czynu, w tym zwłaszcza rozmiarów szkody, stopnia zawinienia sprawcy oraz jego zachowania się po popełnieniu czynu.
2.
Jeżeli rozmiary szkody i stopień zawinienia sprawcy czynu będącego wykroczeniem są niewielkie, członek ORMO powinien udzielić pouczenia, zwracając w szczególności uwagę na sprzeczne z prawem zachowanie się sprawcy czynu i ostrzec go przed odpowiedzialnością.
§  3.
1.
Członek ORMO ma prawo wylegitymować osobę, jeżeli zachodzi podejrzenie, że popełniła ona przestępstwo lub wykroczenie, a także świadków przestępstwa lub wykroczenia.
2.
W razie niemożliwości ustalenia tożsamości osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, można tę osobę doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej albo do najbliższego urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej.
3.
Członek ORMO, który w czasie pełnienia obowiązków nie nosi ubioru organizacyjnego, jest obowiązany okazać legitymację organizacyjną osobie, w stosunku do której wykonuje swoje uprawnienia; na żądanie tej osoby jest obowiązany okazać legitymację organizacyjną także wtedy, gdy nosi ubiór organizacyjny.
§  4.
1.
W razie ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia, członek ORMO zawiadamia najbliższy urząd spraw wewnętrznych, komisariat lub posterunek Milicji Obywatelskiej, podejmuje czynności nie cierpiące zwłoki, polegające na niedopuszczeniu do zatarcia bądź zniszczenia śladów i dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, ustala tożsamość świadków zdarzenia oraz sporządza notatkę zawierającą opis wykonanych czynności.
2.
Członek ORMO przekazuje notatkę, o której mowa w ust. 1, funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej, a w razie jego nieprzybycia – najbliższemu urzędowi spraw wewnętrznych, komisariatowi lub posterunkowi Milicji Obywatelskiej.
§  5.
1.
W razie ujawnienia okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego lub zagrożenia demoralizacją, członek ORMO zawiadamia o tym rodziców lub opiekunów nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, najbliższy urząd spraw wewnętrznych, komisariat lub posterunek Milicji Obywatelskiej bądź właściwą instytucję państwową lub organizację społeczną.
2.
Członek ORMO może stosować pouczenie oraz przeprowadzać rozmowy z rodzicami lub opiekunami.
§  6.
1.
Członek ORMO w związku z wykonywaniem zadań określonych w § 1 może doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej osobę, w stosunku do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniła ona przestępstwo lub wykroczenie.
2.
W stosunku do osoby doprowadzonej członek ORMO może w granicach niezbędnej potrzeby użyć przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej lub indywidualnych aerozolowych środków obezwładniających, w razie gdy mimo zagrożenia zastosowaniem przymusu bezpośredniego stawia ona opór lub dopuszcza się czynnej napaści.
3.
Użycie środków przymusu nie może mieć na celu spowodowania dolegliwości ani uszczerbku na zdrowiu osób, w stosunku do których użyto tych środków. Używając siły fizycznej, nie należy zadawać uderzeń, chyba że członek ORMO działa w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie ludzkie lub mienie w znacznych rozmiarach. Indywidualne aerozolowe środki obezwładniające należy stosować ostrożnie, uwzględniając ich właściwości, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
4.
Środków przymusu bezpośredniego nie używa się w stosunku do kobiet o widocznej ciąży, dzieci do lat 13, starców oraz osób ułomnych o widocznym kalectwie.
5.
W razie użycia środków przymusu bezpośredniego członek ORMO jest obowiązany niezwłocznie sporządzić notatkę, podając w niej okoliczności zastosowania tych środków; notatkę przekazuje komendantowi jednostki ORMO lub funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej albo dyżurnemu urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Indywidualne aerozolowe środki obezwładniające są wydawane przez właściwy urząd spraw wewnętrznych, komisariat lub posterunek Milicji Obywatelskiej członkom ORMO przeszkolonym co do sposobu użycia tych środków i tylko na czas wykonywania zadań w ochronie porządku publicznego.
§  8.
Uprawnienia członka ORMO w zakresie kontroli ruchu na drogach publicznych oraz zasady i tryb ich wykonywania określają odrębne przepisy.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 lipca 1967 r. w sprawie sposobu postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań (Dz. U. Nr 32, poz. 159).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.23.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu uprawnień w zakresie powierzonych im zadań.
Data aktu: 14/07/1987
Data ogłoszenia: 01/08/1987
Data wejścia w życie: 01/08/1987