Zm.: rozporządzenie w sprawie kierowców pojazdów silnikowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 stycznia 1987 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowców pojazdów silnikowych.

Na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 13 października 1983 r. w sprawie kierowców pojazdów silnikowych (Dz. U. Nr 59, poz. 269) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) E:

a) posiadanie prawa jazdy kategorii B, C lub D i co najmniej rocznej praktyki w kierowaniu pojazdami rodzajów wymienionych w posiadanym prawie jazdy lub

b) ukończenie szkoły, której program przewiduje uzyskanie prawa jazdy kategorii C i E, lub

c) ukończenie kursu programowego albo dokształcającego na kategorię prawa jazdy D i E w jednostkach komunikacji publicznej prowadzących szkolenie na własne potrzeby;",

2)
w § 6:
a)
w ust. 1 w pkt 1 na końcu dodaje się wyrazy "z wyjątkiem pojazdów straży pożarnej",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Pojazdem samochodowym straży pożarnej uprzywilejowanym w ruchu może kierować osoba mająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii oraz zaświadczenie o umiejętności prowadzenia i obsługi pojazdu pożarniczego, wydane przez właściwą komendą straży pożarnych na zasadach określonych przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.",

c)
w ust. 3 po wyrazie "praktyki" dodaje się wyraz "zawodowej",
d)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Do kierowania pojazdami określonymi w ust. 1 pkt 1 i 2, należącymi do jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych, uprawnieni są:

1) funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej,

2) żołnierze i inne osoby pełniące służbę lub zatrudnione w resorcie spraw wewnętrznych

- upoważnieni do tego przez Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległe mu właściwe organy.",

e)
skreśla się ust. 5,
3)
w § 10 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Osoba ubiegająca się o wydanie wtórnika prawa jazdy powinna zawiadomić o utracie lub zniszczeniu dokumentu właściwego naczelnika gminy na druku według ustalonego wzoru, do którego powinna dołączyć zaświadczenie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu spraw wewnętrznych albo komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej, że wymieniony wyżej dokument nie został zatrzymany, a w razie kradzieży dokumentu - potwierdzenie jednego z wyżej wymienionych organów przyjęcia zgłoszenia w tej sprawie."

4)
w § 14 w ust. 2 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) szkoła państwowa w celu prowadzenia szkolenia dla uczniów, słuchaczy lub studentów ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, B, C lub T.",

5)
w § 18 w ust. 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Instruktorzy nie mający wymaganego wykształcenia i ukończonych 45 lat życia mogą być w dalszym ciągu zatrudnieni na dotychczasowym stanowisku, jeżeli posiadają wykształcenie na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku samochodowym i podjęli pracę w ośrodku szkolenia kierowców przed dniem 1 stycznia 1984 r."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024