Zakres stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych do jednostek badawczo-rozwojowych wykonujących w całości lub znacznej części badania naukowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 1986 r.
w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych do jednostek badawczo-rozwojowych wykonujących w całości lub w znacznej części badania naukowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Na podstawie art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki badawczo-rozwojowe, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170), zwanej dalej "ustawą", wykonujące w całości lub w znacznej części badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, zwane dalej "zadaniami obronnymi", są w rozumieniu rozporządzenia jednostkami badawczo-rozwojowymi przemysłu obronnego.
2.
Jednostki badawczo-rozwojowe przemysłu obronnego wykonują zadania określone w art. 2 ustawy ze szczególnym uwzględnieniem badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie uzbrojenia, sprzętu technicznego oraz wyposażenia specjalnego.
3.
Zaliczenia do jednostek badawczo-rozwojowych, o których mowa w ust. 1, dokonuje Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek organu sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową, zaopiniowany przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem-Kierownikiem Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, przez nadanie statusu jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego. Do jednostek badawczo-rozwojowych, o których mowa w ust. 1, nie może być zaliczona jednostka prowadząca gospodarkę finansową na zasadach przewidzianych w prawie budżetowym, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy.
4.
Status jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego ustala Komitet Przemysłu Obronnego Rady Ministrów w porozumieniu z zainteresowanymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej. Status jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego określa szczególne obowiązki i uprawnienia jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego i jej pracowników.
5.
Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów, nadając status jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego, a także inne organy, o których mowa w ust. 3, występując z wnioskiem o nadanie statusu oraz uzgadniając nadanie statusu, kierują się następującymi kryteriami:
1)
udziałem zadań obronnych jednostki w zadaniach ogółem,
2)
ważnością zadań obronnych z punktu widzenia potrzeb Sił Zbrojnych i organów bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz zobowiązań międzynarodowych,
3)
ważnością współpracy z innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi lub z przedsiębiorstwami mającymi status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego z punktu widzenia zadań obronnych,
4)
perspektywą rozwoju z punktu widzenia planowanych perspektywicznie zadań obronnych.
6.
Organy opiniujące wniosek o nadanie statusu jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego, o których mowa w ust. 3, kierują się kryteriami wynikającymi z ich zakresów działania, każdorazowo przytoczonymi w opinii.
7.
Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek zainteresowanego członka Komitetu może zawiesić w całości lub w części uprawnienia określone w statusie jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego za nieterminowe wykonanie zadań obronnych z winy jednostki.
8.
Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek organu sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej, pozbawia statusu te jednostki badawczo-rozwojowe przemysłu obronnego, które przestały wykonywać zadania obronne uzasadniające nadanie tego statusu.
§  2.
Do jednostek badawczo-rozwojowych przemysłu obronnego stosuje się przepisy ustawy w zakresie nie unormowanym odmiennie w niniejszym rozporządzeniu.
§  3.
Jednostka badawczo-rozwojowa przemysłu obronnego w zakresie realizacji zadań obronnych prowadzi działalność zgodnie z państwowymi planami dostaw, prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych oraz inwestycji specjalnych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
§  4.
1.
Organ sprawujący nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową przemysłu obronnego może ustanowić obowiązek przystąpienia jednostki do zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego.
2.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego, która przystąpiła do zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego w trybie określonym w ust. 1, wchodzi w skład rady tego zrzeszenia.
§  5.
Do połączenia, podziału, przekształcenia lub likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego jest wymagane uzgodnienie wniosku, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy, z Przewodniczącym Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów i Ministrem Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Upowszechnianie wyników działalności jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego w zakresie zadań obronnych wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
2.
Realizacja zadań w zakresie eksportu lub importu sprzętu, usług lub myśli naukowo-technicznej przez jednostkę badawczo-rozwojową przemysłu obronnego odbywa się w sposób uregulowany w odrębnych przepisach.
3.
Zmiana działalności jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego w zakresie zadań obronnych wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
§  7.
Do wyłonienia kandydata na dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego nie stosuje się postępowania konkursowego określonego w art. 18 ust. 4-7 ustawy.
§  8.
Stosunek pracy z mianowanym pracownikiem naukowym jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego ulega rozwiązaniu z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w przypadkach wymienionych w art. 40 ust. 1 ustawy, a także w razie utraty zdolności do wykonywania zatrudnienia, spowodowanej cofnięciem we właściwym trybie upoważnienia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową.
§  9.
Przepisy rozporządzenia dotyczące Ministra Obrony Narodowej stosuje się odpowiednio do Ministra Spraw Wewnętrznych w przypadku, gdy jednostka badawczo-rozwojowa prowadzi badania naukowe na rzecz bezpieczeństwa państwa.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.24.116

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych do jednostek badawczo-rozwojowych wykonujących w całości lub znacznej części badania naukowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa Państwa.
Data aktu: 07/06/1986
Data ogłoszenia: 26/06/1986
Data wejścia w życie: 26/06/1986