Wykonywanie usług hotelarskich, kempingowych i turystycznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 1983 r.
w sprawie wykonywania usług hotelarskich, kempingowych i turystycznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania uprawnień do wykonywania przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej usług hotelarskich, kempingowych i turystycznych, wykonywania tych usług, zwolnień od obowiązku uzyskiwania uprawnień, a także kwalifikacje niezbędne do wykonywania wymienionych usług.
§  2.
1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
usługi hotelarskie - czasowe wynajmowanie w zakładach hotelarskich lokali mieszkalnych lub miejsc w tych lokalach oraz inne usługi z tym związane,
2)
usługi kempingowe - czasowe wynajmowanie na obozowiskach turystycznych miejsc do ustawiania namiotów lub samochodowych przyczep mieszkalnych oraz inne usługi z tym związane,
3)
usługi turystyczne - prowadzenie biur podróży, a w szczególności organizowanie imprez turystyczno-wypoczynkowych i krajoznawczych oraz pośrednictwo, doradztwo i reklama w tym zakresie,
4)
usługi - usługi hotelarskie, kempingowe i turystyczne.
2.
Rodzaje i kategorie zakładów hotelarskich oraz obozowisk turystycznych, jak również zakres innych usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określają odrębne przepisy ustalone przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki.
§  3.
1.
Nie wymaga uzyskania uprawnienia wynajmowanie pokoi gościnnych, domków turystycznych oraz miejsc na obozowiskach turystycznych za pośrednictwem turystycznych przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni lub organizacji społecznych.
2.
W uzasadnionych wypadkach terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego może wprowadzić wymaganie uzyskiwania uprawnień do świadczenia usług, o których mowa w ust. 1, w określonych miejscowościach lub w odniesieniu do określonej liczby pokoi gościnnych, domków turystycznych oraz miejsc na obozowiskach turystycznych.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia do wykonywania usług powinna mieć następujące kwalifikacje:
1)
pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
odpowiednie warunki zdrowia, stwierdzone przez zakład społeczny służby zdrowia,
3)
znajomość podstawowych zasad świadczenia usług, które zamierza wykonywać, oraz przepisów sanitarnych, potwierdzoną:
a)
świadectwem szkolnym lub ukończenia kursu szkoleniowego albo zaświadczeniem wojewódzkiego zrzeszenia prywatnego handlu i usług bądź co najmniej dwuletnią praktyką w zakładzie hotelarskim lub na obozowiskach turystycznych, jeżeli zamierza wykonywać usługi hotelarskie i kempingowe;
b) 1
świadectwem ukończenia co najmniej szkoły ogólnokształcącej oraz kursu szkoleniowego i co najmniej trzyletnią praktyką zawodową w zakresie obsługi ruchu turystycznego, albo świadectwem ukończenia średniej szkoły specjalistycznej o kierunku turystycznym lub handlowym i co najmniej trzyletnią praktyką zawodową w zakresie obsługi ruchu turystycznego, bądź świadectwem ukończenia szkoły wyższej o kierunku turystycznym, handlowym lub prawnym i co najmniej trzyletnim stażem pracy, jeżeli zamierza wykonywać usługi turystyczne.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio do osób, które mogą wykonywać usługi hotelarskie i kempingowe bez uzyskania uprawnienia.
§  5.
Wydanie uprawnienia do wykonywania usług może nastąpić:
1)
po wykazaniu przez osobę ubiegającą się o uprawnienie tytułu prawnego do odpowiedniego lokalu użytkowego lub terenu albo możliwości uzyskania takiego lokalu lub terenu oraz
2)
po stwierdzeniu przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej przydatności pod względem sanitarnym lokalu lub terenu oraz urządzeń do świadczenia usług, jak również znajomości przepisów sanitarnych przez osobę ubiegającą się o uprawnienie.
§  6.
1.
Uprawnienia wydaje się w formie zezwolenia na wykonywanie usług lub potwierdzenia zgłoszenia wykonywania usług hotelarskich i kempingowych.
2.
Potwierdzenie zgłoszenia może być wydane na wykonywanie usług hotelarskich i kempingowych w sezonie, na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
§  7.
1.
Zezwolenie na wykonywanie usług wydaje się na czas nieokreślony, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 2-4.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności sezonowej wydaje się na okres nie dłuższy niż 10 lat; w zezwoleniu ustala się okresy wykonywania usług w poszczególnych latach.
3.
Zezwolenie na wykonywanie usług w pomieszczeniach lub na terenie, których okres użytkowania jest ograniczony, nie może przekraczać okresu, na jaki przewidziane jest to użytkowanie.
4.
Zezwolenie na wykonywanie usług turystycznych wydaje się na czas określony, od 3 do 5 lat.
§  8.
1.
Uprawnienie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby uprawnionej do wykonywania usług oraz miejsce jej zamieszkania,
2)
określenie rodzaju wykonywanych usług, miejsca ich wykonywania oraz siedziby przedsiębiorstwa,
3)
termin ważności uprawnienia,
4)
inne dane dotyczące szczegółowych warunków wykonywania usług.
2.
Uprawnienie do wykonywania usług hotelarskich w pokojach gościnnych oraz usług kempingowych powinno dopuszczać ich świadczenie cudzoziemcom tylko za pośrednictwem turystycznych przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni lub organizacji społecznych.
§  9.
Przed wydaniem uprawnienia organ zasięga opinii właściwego zrzeszenia prywatnego handlu i usług oraz informacji o karalności wnioskodawcy.
§  10.
Zmiana przedmiotu prowadzonej działalności, miejsca jej wykonywania lub siedziby przedsiębiorstwa wymaga uzyskania nowego uprawnienia.
§  11.
1.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w uprawnieniu wymaga zgody organu właściwego do wydania uprawnienia.
2.
Pełnomocnik powinien spełniać warunki określone w § 4 ust. 1.
§  12.
1.
Organ wydający uprawnienie prowadzi rejestr wydanych zezwoleń i rejestr potwierdzeń zgłoszeń.
2.
Organ wydając lub cofając uprawnienie albo orzekając o jego wygaśnięciu przesyła kopię wydanej decyzji właściwemu wojewódzkiemu zrzeszeniu prywatnego handlu i usług.
§  13.
Osoba wykonująca usługi na podstawie uprawnienia powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko oraz bliższe określenie rodzaju działalności.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 1975 r. w sprawie wykonywania usług hotelarskich przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1975 r. Nr 7, poz. 37 i z 1976 r. Nr 27, poz. 157).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 3 lit. b) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 października 1988 r. (Dz.U.88.36.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 1988 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.62.285

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie usług hotelarskich, kempingowych i turystycznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 31/10/1983
Data ogłoszenia: 24/11/1983
Data wejścia w życie: 24/11/1983