Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 lutego 1982 r.
w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.

Na podstawie art. 8 ust. 1, art. 9 pkt 1, 2 i 4, art. 18 ust. 3 oraz art. 38 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rzemieślnicy wykonujący świadczenia za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych, zwanych dalej "spółdzielniami", w rodzajach rzemiosł określonych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanym dalej "wykazem", mogą opłacać od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy lub ze świadczeń na eksport albo z obu tych rodzajów świadczeń podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, jeżeli:
1)
są członkami spółdzielni i wykonują te świadczenia wyłącznie za pośrednictwem spółdzielni,
2)
mają uprawnienie do wykonywania rzemiosła, przewidziane w obowiązujących przepisach,
3)
nie wykonują sami ani ich małżonkowie innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, chyba że przepisy szczególne dotyczące opodatkowania tej innej działalności stanowią inaczej; nie wyłącza zastosowania ryczałtu wykonywanie przez małżonka rzemieślnika we własnym imieniu działalności podlegającej opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia.
2.
Ryczałt może być opłacany również, gdy działalność jest wykonywana przez wspólników i wszyscy wspólnicy są członkami spółdzielni oraz są wymienieni w uprawnieniu do wykonywania rzemiosła.
3.
Organ podatkowy stopnia wojewódzkiego, po zasięgnięciu opinii właściwej izby rzemieślniczej, może określić spółdzielnie, których członkowie w danym roku podatkowym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy, o czym zawiadamia spółdzielnię i izbę rzemieślniczą.
§  2.
1.
Świadczenia uważa się za wykonywane za pośrednictwem spółdzielni, jeżeli rzemieślnik wykonuje je na podstawie uprzednio otrzymanych zleceń spółdzielni i należność za nie otrzymuje ze spółdzielni na podstawie wystawionych rachunków.
2.
Świadczenia wykonywane bezpośrednio na zamówienia określonych odbiorców i na ich potrzeby oraz świadczenia polegające na detalicznej sprzedaży wyrobów konsumentom uważa się również za wykonywane za pośrednictwem spółdzielni, jeżeli rzemieślnik wykonuje je na rachunek spółdzielni i obroty z nich dokumentuje książką zamówień i sprzedaży detalicznej, prowadzoną według ustalonego wzoru i poświadczoną przez spółdzielnię. Rozliczenie ze spółdzielnią obrotów z tych świadczeń następuje do dnia 8 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły w trybie określonym przez Centralny Związek Rzemiosła w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów.
3.
Nie wyłącza zastosowania ryczałtu sprzedaż przez rzemieślnika z pominięciem spółdzielni odpadów poużytkowych i produkcyjnych.
4.
Za świadczenia na eksport, wykonywane za pośrednictwem spółdzielni, uważa się świadczenia zlecone rzemieślnikowi do wykonania przez spółdzielnię na podstawie:
1)
zamówień Biura Handlu Zagranicznego "Remex" w Warszawie w wykonaniu umów zawartych z tym przedsiębiorstwem przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego,
2)
umów zawartych ze spółdzielnią przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego,
3)
umów zawartych ze spółdzielnią bezpośrednio przez odbiorców zagranicznych, jeżeli spółdzielnia otrzymała zgodę Ministra Handlu Zagranicznego na prowadzenie działalności eksportowej,
4)
zamówień uspołecznionych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego z przeznaczeniem na wymianę bezdewizową z jednostkami handlowymi za granicą.
§  3.
1.
Wniosek o zastosowanie ryczałtu rzemieślnik składa za pośrednictwem spółdzielni do właściwego organu podatkowego w terminie przewidzianym dla zgłaszania obowiązku podatkowego.
2.
Jeżeli rzemieślnik opłaca podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy na ogólnych zasadach lub w innych formach zryczałtowanych, wniosek o zastosowanie ryczałtu tylko od przychodów ze świadczeń na eksport rzemieślnik składa przy przyjęciu od spółdzielni pierwszego w roku podatkowym zlecenia wykonania świadczenia na eksport.
3.
Jeżeli małżonek rzemieślnika wykonuje we własnym imieniu za pośrednictwem innej spółdzielni działalność podlegającą opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia, rzemieślnik obowiązany jest podać tę okoliczność we wniosku o zastosowanie ryczałtu. O rozpoczęciu wykonywania przez małżonka w ciągu roku podatkowego działalności podlegającej opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia rzemieślnik obowiązany jest w terminie 7 dni zawiadomić organ podatkowy i spółdzielnię.
4.
Decyzję w sprawie ryczałtu organ podatkowy doręcza rzemieślnikowi i spółdzielni.
§  4.
1.
Podstawę opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym w formie ryczałtu stanowi obrót w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym ze świadczeń określonych w § 1 ust. 1.
2.
W razie osiągania przez rzemieślnika dochodów ze źródeł przychodów podlegających tylko podatkowi dochodowemu, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach: do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów rzemieślnika i jego małżonka, z wyjątkiem przychodów ze świadczeń na eksport oraz przychodów zwolnionych od podatku dochodowego bądź odrębnie opodatkowanych tym podatkiem z mocy przepisów szczególnych.
§  5.
1.
Ryczałt ustala się odrębnie:
1)
od obrotów ze świadczeń na rynek krajowy,
2)
od obrotów ze świadczeń na eksport.
2.
Stawki ryczałtu określają skale rocznych stawek ryczałtu zawarte w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Zaliczenie obrotów ze świadczeń wykonywanych w poszczególnych rodzajach rzemiosł do skal stawek ryczałtu (symbole A-F) określa wykaz.
§  6.
1.
Zaliczenie obrotów do poszczególnych skal stawek ryczałtu następuje według rodzaju rzemiosła określonego w posiadanym przez rzemieślnika uprawnieniu do wykonywania rzemiosła oraz rodzaju wykonywanych świadczeń w zakresie produkcji wyrobów z materiałów własnych, zwanych dalej "produkcją", lub świadczeń w zakresie usług albo produkcji wyrobów wykonywanych w całości lub w części z materiałów powierzonych, zwanych dalej "usługami".
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również, gdy rzemieślnik obejmuje jednym rachunkiem odrębne świadczenia, z których obroty zaliczone są do różnych skal stawek ryczałtu, pod warunkiem wyszczególnienia w rachunku tych świadczeń i obrotów. W razie niewyszczególnienia w rachunku tych świadczeń i obrotów do łącznego obrotu wynikającego z rachunku stosuje się skalę zawierającą najwyższe stawki ryczałtu, przewidzianą od obrotów z wykonanych świadczeń.
3.
W rzemiosłach budowlanych obroty ze świadczeń, w których udział wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia przekracza 15%, zalicza się do obrotów z produkcji, a obroty ze świadczeń wykonywanych z materiałów powierzonych lub w których udział wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia nie przekracza 15% - zalicza się do obrotów z usług. W rzemiosłach tych przy ustalaniu udziału wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia:
1)
nie bierze się pod uwagę wartości materiałów wyłączonej z obrotu stosownie do przepisów o podatku obrotowym,
2)
do wartości materiałów własnych wlicza się wartość materiałów zużytych na rusztowania, daszki ochronne, pomosty i inne urządzenia pomocnicze, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami została ona ujęta w kosztorysie wykonawczym razem z wartością zużytych materiałów i uznana przez zamawiającego.
§  7.
1.
Wysokość ryczałtu obniża się o:
1)
1% kwoty obrotów ze świadczeń w zakresie rzemiosła piekarstwo,
2)
2% kwoty obrotów ze świadczeń w zakresie:
a)
rzemiosł: kowalstwo usługowe i ślusarstwo usługowe, wykonywanych na terenie gmin i w miastach o liczbie mieszkańców do 25.000,
b)
rzemiosł: mechanika maszyn rolniczych i elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnego,
c)
rzemiosł w zakresie materiałów budowlanych, z wyjątkiem betoniarstwa nagrobkowego i kamieniarstwa nagrobkowego,
d)
rzemiosł budowlanych, wykonywanych na terenie gmin i w miastach o liczbie mieszkańców do 25.000,
3)
4% kwoty obrotów ze świadczeń w zakresie rzemiosł spożywczych, z wyjątkiem rzeźnictwa i wędliniarstwa, wędzenia ryb produkcyjnego oraz kuchmistrzostwa,
4)
5% kwoty obrotów ze świadczeń w zakresie wytwarzania tłuszczów technicznych z surowców odpadowych,
5)
5% kwoty obrotów ze świadczeń na eksport, z tym że wysokość ryczałtu nie może być niższa niż 1% od obrotów z tych świadczeń.
2.
Organ podatkowy stopnia wojewódzkiego może, na wniosek właściwej izby rzemieślniczej, wprowadzić na terenie województwa obniżkę wysokości ryczałtu, nie większą jednak niż o 2% kwoty obrotów ze świadczeń rzemieślników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wykonujących rzemiosło artystyczne. Obniżkę ryczałtu stosuje się w razie stwierdzenia przez właściwą izbę rzemieślniczą wykonywania rzemiosła artystycznego, po dokonaniu oceny działalności wytwórczej lub usługowej rzemieślnika przez komisję rzemiosł artystycznych. Obniżkę przyznaje się poczynając od wskazanego przez izbę rzemieślniczą miesiąca, w którym rzemieślnik rozpoczął wykonywanie rzemiosła artystycznego. Obniżkę cofa się poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania rzemiosła artystycznego. Izba rzemieślnicza zawiadamia spółdzielnię i właściwy organ podatkowy o rozpoczęciu i zaprzestaniu wykonywania rzemiosła artystycznego przez rzemieślnika.
3.
W razie zbiegu obniżek wysokości ryczałtu ze świadczeń określonych w ust. 1 pkt 1-4 i ust. 2, wysokość ryczałtu nie może być niższa niż 1% od obrotów z tych świadczeń.
§  8.
1.
Jeżeli oboje małżonkowie opłacają odrębnie ryczałt na podstawie rozporządzenia, ryczałt od obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków oblicza się w sposób następujący:
1)
ustala się roczną sumę obrotów osiągniętych przez oboje małżonków, odrębnie ze świadczeń na rynek krajowy i odrębnie na eksport,
2)
według skal stawek ryczałtu określonych dla obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków oblicza się kwoty ryczałtu, jakie by przypadały od sumy obrotów, a następnie ustala się stopy procentowe tak obliczonych kwot ryczałtu w stosunku do sumy obrotów,
3)
ustalone stopy procentowe stosuje się do obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków.
2.
Jeżeli małżonkowie są członkami różnych spółdzielni, spółdzielnie te ustalają wysokość obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków na podstawie własnych danych oraz danych wynikających z informacji spółdzielni, której członkiem jest drugi z małżonków.
3.
Jeżeli działalność wykonywana jest przez wspólników, ryczałt od obrotów osiągniętych przez spółkę stanowi suma ryczałtów obliczonych dla poszczególnych wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zyskach spółki.
§  9.
1.
Jeżeli rzemieślnik wykonuje w roku podatkowym wyłącznie produkcję lub wyłącznie usługi, osiągając obroty zaliczone do różnych skal stawek ryczałtu, ryczałt od poszczególnych obrotów oblicza się w sposób następujący:
1)
ustala się roczną sumę obrotów,
2)
według skal stawek określonych dla poszczególnych obrotów oblicza się kwoty ryczałtu, jakie by przypadały od sumy obrotów, gdyby była ona zaliczona do jednej skali stawek ryczałtu, a następnie ustala się stopy procentowe tak obliczonych kwot ryczałtu w stosunku do sumy obrotów,
3)
ustalone stopy procentowe stosuje się do poszczególnych obrotów.
2.
Jeżeli rzemieślnik wykonuje w roku podatkowym produkcję i usługi, ryczałt od poszczególnych obrotów ustala się według zasad określonych w ust. 1, z tym że do obrotów z usług stosuje się stopy procentowe ryczałtu obliczone od sumy obrotów zmniejszonej o 30% obrotów z produkcji.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do obrotów z usług rzemiosł budowlanych.
§  10.
1.
W razie rozpoczęcia wykonywania lub zaprzestania na stałe wykonywania świadczeń w ciągu roku podatkowego ryczałt od obrotów za okres wykonywania świadczeń oblicza się w sposób następujący:
1)
według skali stawek określonej dla obrotów za ten okres oblicza się kwotę ryczałtu, jaka by przypadała od tych obrotów obliczonych w stosunku rocznym, a następnie ustala się stopę procentową tak obliczonej kwoty ryczałtu w stosunku do tych obrotów,
2)
ustaloną stopę procentową stosuje się do faktycznych obrotów za okres wykonywania świadczeń.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się przy obliczaniu ryczałtu od obrotów ze świadczeń na eksport.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, do rzemieślników podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się zasadę określoną w art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339, z 1976 r. Nr 40, poz. 231 i z 1980 r. Nr 27, poz. 111).
§  11.
1.
Rzemieślnicy, którzy opłacają ryczałt i nie wykonują równocześnie świadczeń opodatkowanych na ogólnych zasadach, są zwolnieni od obowiązków prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych.
2.
Obrotów ze świadczeń opodatkowanych ryczałtem nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych oraz innych urządzeń księgowych na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Rzemieślnicy prowadzący księgi są obowiązani objąć księgami także świadczenia opodatkowane ryczałtem. Za dochód z tych świadczeń przyjmuje się taką część dochodu w ogólnym dochodzie rocznym, jaka przypada z procentowego udziału w ogólnym obrocie rocznym obrotu ze świadczeń objętych ryczałtem.
§  12.
1.
Rzemieślnicy opłacający ryczałt są obowiązani do wpłacania przedpłat na poczet podatków odrębnie od obrotów ze świadczeń na rynek krajowy i od obrotów ze świadczeń na eksport.
2.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi obrót wynikający z rachunku wystawionego przez rzemieślnika za wykonane świadczenia.
3.
W celu ustalenia wysokości przedpłat spółdzielnia określa dla każdego rzemieślnika obrót ze świadczeń:
1)
na rynek krajowy - przewidywany w stosunku rocznym,
2)
na eksport - wynikający z zawartych umów, przewidzianych do wykonania w roku podatkowym.

Jeżeli małżonek rzemieślnika opłaca odrębnie ryczałt na podstawie rozporządzenia, spółdzielnia przy ustalaniu wysokości przedpłat dla rzemieślnika uwzględnia również obrót określony dla małżonka. Jeżeli małżonkowie są członkami różnych spółdzielni, spółdzielnie te ustalają wysokość obrotów w celu określenia wysokości przedpłat na podstawie własnych danych oraz danych wynikających z informacji spółdzielni, której członkiem jest drugi z małżonków.

4.
Wysokość przedpłat do czasu osiągnięcia przez rzemieślnika górnej granicy przedziału, w którym mieści się obrót określony przez spółdzielnię - określają skale przedpłat zawarte w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Po przekroczeniu przez rzemieślnika tej granicy przedziału wysokość przedpłat wynosi odpowiedni procent od nadwyżek obrotu, określony w skalach rocznych stawek ryczałtu zawartych w załączniku nr 2.
5.
Obniżki ryczałtu określone w § 7 stosuje się również przy ustalaniu wysokości przedpłat.
§  13.
1.
Przedpłaty oblicza spółdzielnia, jako płatnik przy złożeniu przez rzemieślnika rachunku za wykonane świadczenia. Obliczone przedpłaty spółdzielnia wykazuje w księgowości jako wypłaty części należności za wykonane przez rzemieślnika świadczenia.
2.
Spółdzielnia jest obowiązana w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły przekazywać przedpłaty do budżetu właściwego dla organu podatkowego, przesyłając temu organowi wykaz rzemieślników, których one dotyczą. Wykaz powinien zawierać nazwę spółdzielni, imiona i nazwiska rzemieślników, adresy siedzib zakładów rzemieślniczych, obroty osiągnięte przez poszczególnych rzemieślników w danym miesiącu, z wyszczególnieniem kwot zaliczonych do różnych skal stawek ryczałtu i zastosowanych obniżek, oraz łączne kwoty przedpłat dotyczące poszczególnych rzemieślników i kwotę ogółem.
§  14.
1.
Spółdzielnia jest obowiązana sporządzić w czterech egzemplarzach zestawienie roczne, odrębnie dla każdego rzemieślnika oraz odrębnie w zakresie świadczeń na rynek krajowy i świadczeń na eksport, zawierające:
1)
kwoty obrotów z podziałem na obroty zaliczone do poszczególnych skal stawek ryczałtu,
2)
kwotę należnego rocznego ryczałtu ze wskazaniem zastosowanych stawek do poszczególnych obrotów, a w wypadkach określonych w § 8-10 - sposobu ich obliczenia,
3)
kwotę obniżek określonych w § 7,
4)
kwotę przedpłat pobranych i przekazanych w ciągu roku podatkowego,
5)
różnicę do wpłacenia lub zarachowania jako nadpłatę.

Dwa egzemplarze tego zestawienia spółdzielnia przesyła w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym organowi podatkowemu równocześnie z przekazaniem różnicy do budżetu właściwego dla tego organu, trzeci egzemplarz pozostawia we własnych aktach, a czwarty egzemplarz przesyła rzemieślnikowi. W razie zaprzestania na stałe wykonywania przez rzemieślnika świadczeń w ciągu roku podatkowego bądź powstania w ciągu roku podatkowego obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach spółdzielnia jest obowiązana przesłać egzemplarze zestawienia i przekazać różnicę w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania świadczeń bądź powstanie obowiązku podatkowego na ogólnych zasadach.

2.
Jeżeli w wyniku obliczenia ryczałtu okaże się, że kwota przedpłat pobranych i przekazanych w ciągu roku podatkowego jest wyższa od należnej rocznej kwoty ryczałtu, spółdzielnia nie pobiera przedpłat w roku następnym do czasu pokrycia powstałą nadpłatą przedpłat od obrotów osiągniętych w tym roku.
3.
Organ podatkowy sprawdza prawidłowość wynikającego z zestawienia obliczenia ryczałtu i zawiadamia spółdzielnię o stwierdzonych nieprawidłowościach w terminie dwóch miesięcy od otrzymania zestawienia; w razie stwierdzenia, że ryczałt został obliczony niewłaściwie, w tym samym terminie określa wysokość ryczałtu.
§  15.
1.
Rzemieślnicy opłacający ryczałt obowiązani są zawiadomić pisemnie organ podatkowy i spółdzielnię o zmianach, które powodują powstanie obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy bądź na eksport albo ze wszystkich świadczeń. Zawiadomienia należy dokonać przed pierwszym dniem miesiąca, w którym ma powstać obowiązek opłacania podatków na ogólnych zasadach. Od tego dnia rzemieślnicy są obowiązani do prowadzenia właściwych ksiąg.
2.
Do rzemieślników, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 10 w zakresie sposobu ustalenia wysokości ryczałtu oraz podatku dochodowego na ogólnych zasadach.
§  16.
1.
Rzemieślnicy opłacający ryczałt podlegają wyłączeniu z tej formy opodatkowania od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy bądź ze świadczeń na eksport albo z obu tych rodzajów świadczeń i są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy od tych przychodów na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy w razie:
1)
przedstawienia we wniosku o zastosowanie ryczałtu danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione zastosowanie ryczałtu,
2)
niezawiadomienia organu podatkowego i spółdzielni o zmianach powodujących powstanie obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach,
3)
niezawiadomienia organu podatkowego i spółdzielni o rozpoczęciu wykonywania przez małżonka rzemieślnika we własnym imieniu za pośrednictwem innej spółdzielni działalności podlegającej opodatkowaniu na zasadach niniejszego rozporządzenia,
4)
stwierdzenia przez organ podatkowy wykonywania świadczeń objętych ryczałtem bez pośrednictwa spółdzielni lub braku pełnego udokumentowania obrotów książką zamówień i sprzedaży detalicznej,
5)
nieprzestrzegania obowiązku terminowego rozliczania ze spółdzielnią obrotów udokumentowanych książką zamówień i sprzedaży detalicznej,
6)
wykazania obrotu niższego od przeciętnie osiąganego przy uwzględnieniu rodzaju i miejsca wykonywania świadczeń, wielkości i zużycia materiałów oraz stanu zatrudnienia i okoliczność ta zostanie potwierdzona przez właściwy cech na podstawie opinii biegłego.
2.
W stosunku do małżonków opłacających odrębnie ryczałt utrata warunków do opłacania ryczałtu przez jednego z małżonków i opodatkowanie go na ogólnych zasadach powoduje równocześnie wyłączenie drugiego małżonka z ryczałtu od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy bądź ze świadczeń na eksport albo obu tych rodzajów świadczeń.
3.
W wypadkach określonych w ust. 1 i 2 kwoty wpłacone tytułem ryczałtu zalicza się na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy ustalone na ogólnych zasadach.
§  17.
Rzemieślnicy, którzy od początku 1982 r. spełniają warunki do opłacania ryczałtu, mogą złożyć wniosek o zastosowanie ryczałtu na 1982 r. w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia. W tym samym terminie może być wycofany już złożony wniosek o zastosowanie zryczałtowanej formy opodatkowania.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie od roku podatkowego 1982.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ RODZAJÓW RZEMIOSŁ OBJĘTYCH RYCZAŁTEM ORAZ ZALICZENIE OBROTÓW DO SKAL STAWEK RYCZAŁTU

Symbol Rodzaj rzemiosła Zaliczenie do skal stawek ryczałtu
produkcja usługi
1 2 3 4
I. RZEMIOSŁA PRZEMYSŁOWE
02 Rzemiosła w zakresie przetwórstwa paliw
028 1 wydobywanie i przetwórstwo torfu C E
06 Rzemiosła metalowe
061 1 odlewnictwo C F
065 1 wytwarzanie wyrobów z drutu, łańcuchów, sprężyn C F
065 2 wytwarzanie wyrobów śrubowych i złącznych C F
066 1 metaloplastyka D F
067 1 brązownictwo C F
067 2 ślusarstwo produkcyjne C F
067 3 blacharstwo C F
067 4 rusznikarstwo D F
067 5 złotnictwo D F
067 6 wytwarzanie wyrobów z bursztynu C F
067 7 wytwarzanie sztucznej biżuterii D F
067 8 grawerstwo D F
068 1 ślusarstwo usługowe - E
068 2 pobielanie kotłów i naczyń - E
068 3 galwanizatorstwo - E
068 4 kowalstwo C E
068 5 elektromechanika chłodnicza - E
07-08 Rzemiosła w zakresie budowy maszyn oraz urządzeń
071 1 wytwarzanie urządzeń kotłowych C E
071 2 wytwarzanie silników spalinowych C E
079 1 mechanika maszyn C E
082 1 mechanika maszyn rolniczych C E
09 Rzemiosła precyzyjne
094 1 elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnego C E
094 2 wytwarzanie części zamiennych w zakresie rzemiosł precyzyjnych D F
098 1 mechanika precyzyjna D F
098 2 mechanika maszyn biurowych - F
098 3 optyka C E
098 4 wytwarzanie i naprawa wag C E
098 5 zegarmistrzostwo D E
10 Rzemiosła w zakresie środków transportu
102 1 wytwarzanie części zamiennych i akcesoriów do pojazdów mechanicznych C E
108 1 mechanika pojazdowa - E
108 2 blacharstwo pojazdowe - E
108 3 elektromechanika pojazdowa - E
108 4 lakiernictwo pojazdowe - E
108 5 mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą - F
11 Rzemiosła elektrotechniczne i elektroniczne
113 1 elektromechanika C E
113 2 wytwarzanie przewodów, zespołów, części zamiennych oraz elementów elektrotechnicznych i elektronicznych C F
118 1 tele- i radiomechanika - E
13 Rzemiosła chemiczne
131 1 wytwarzanie farb i lakierów D F
132 1 wytwarzanie świec D F
132 2 wytwarzanie środków do prania, mycia i czyszczenia B E
132 3 wytwarzanie artykułów kosmetycznych i perfumeryjnych D F
133 1 wytwarzanie związków organicznych, past, smarów, klejów, wosku, szelaku D F
134 1 wytwarzanie preparatów farmaceutycznych D F
136 1 wytwarzanie artykułów w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych D F
137 1 wytwarzanie artykułów z gumy D F
137 2 wulkanizatorstwo - E
14 Rzemiosła w zakresie materiałów budowlanych    
141 1 wydobywanie i przerób kamienia budowlanego, z wyjątkiem wydobywania kamieni ozdobnych B E
141 2 wydobywanie, wytwarzanie i uszlachetnianie kruszyw B E
141 3 wydobywanie i przerób kamienia gipsowego B E
141 4 wydobywanie i przerób kamienia wapiennego B E
141 5 wydobywanie i przerób kredy B E
144 1 wytwarzanie wyrobów ceramiki budowlanej B E
144 2 kaflarstwo C E
145 1 betoniarstwo, z wyjątkiem nagrobkowego C E
145 1 betoniarstwo nagrobkowe D F
146 1 wytwarzanie materiałów izolacyjnych C F
148 1 garncarstwo C -
148 2 kamieniarstwo, z wyjątkiem nagrobkowego C E
148 2 kamieniarstwo nagrobkowe D F
15 Rzemiosła szklarskie
152 1 wytwarzanie szkła technicznego i laboratoryjnego C -
152 2 wytwarzanie szkła gospodarczego C -
152 3 wytwarzanie i szlifowanie szkieł ozdobnych i kryształów D F
152 4 szklarstwo C E
152 5 malowanie na szkle i porcelanie C F
152 6 witrażownictwo C F
16 Rzemiosła w zakresie ceramiki szlachetnej
163 1 wytwarzanie wyrobów ceramiki szlachetnej C E
17 Rzemiosła drzewne
171 1 tartacznictwo - E
171 2 wytwarzanie listew i parkietów C F
172 1 wytwarzanie płyt, sklejek, oklein i obłogów C F
172 2 wytwarzanie bindry C F
174 1 stolarstwo C E
174 2 kołodziejstwo B E
174 3 pozłotnictwo D F
174 4 tapicerstwo C E
175 1 wytwarzanie skrzyń i opakowań drewnianych C F
175 2 bednarstwo B E
177 1 koszykarstwo C F
177 2 rzeźbiarstwo w drewnie D F
177 3 szkutnictwo C E
177 4 tokarstwo w drewnie D F
177 5 wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi i słomy B E
18 Rzemiosła papiernicze
182 1 wytwarzanie opakowań z papieru i tektury B F
182 2 wytwarzanie wycinanek i ozdób z papieru C F
182 3 wytwarzanie zdobionej galanterii papierniczej C F
19-20 Rzemiosła włókiennicze
192 1 gręplarstwo D F
192 2 wytwarzanie waty konfekcyjnej i watoliny C F
195 1 kilimiarstwo C F
195 2 koronkarstwo C F
195 3 tkactwo C F
195 4 hafciarstwo C F
196 1 wytwarzanie pasmanterii C F
201 1 dziewiarstwo maszynowe C F
201 2 dziewiarstwo na drutach i szydełkach C F
202 1 powroźnictwo C F
202 2 wytwarzanie filców bitych C F
207 1 malowanie na tkaninach D F
207 2 malowanie w tkaninach ręczne D F
207 3 dekatyzowanie - E
21 Rzemiosła odzieżowe
211 1 bieliźniarstwo B F
211 2 gorseciarstwo C F
211 3 czapnictwo C F
211 4 kapelusznictwo męskie C F
211 5 modniarstwo D F
211 6 krawiectwo konfekcyjne damskie ciężkie i męskie B F
211 7 krawiectwo miarowe damskie ciężkie i męskie B E
211 8 krawiectwo lekkie C F
218 1 cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie - E
22 Rzemiosła skórzane
221 1 garbarstwo skór bez włosa B E
221 2 wyprawa skór futerkowych - E
222 1 cholewkarstwo C E
222 2 szewstwo konfekcyjne C F
222 3 szewstwo miarowe C E
222 3 szewstwo naprawkowe - E
222 4 wytwarzanie pantofli i trepów C F
222 5 szewstwo ortopedyczne C E
223 1 odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych - F
223 2 odświeżanie i renowacja wyrobów futrzarskich - F
223 3 kuśnierstwo C F
227 1 kaletnictwo D E
227 2 rymarstwo C E
227 3 rękawicznictwo C F
227 4 wytwarzanie rękawic roboczych, ochronnych i sportowych C E
23-25 Rzemiosła spożywcze
231 1 rzeźnictwo i wędliniarstwo A E
234 1 wędzenie ryb produkcyjne A B
234 2 wędzenie ryb i mięsa usługowe - E
242 1 piekarstwo A E
242 2 cukiernictwo B E
246 1 przetwórstwo owoców i warzyw B E
249 1 wytłaczanie oleju B E
251 1 wytwarzanie cukierków i wyrobów czekoladowych C -
253 1 wytwarzanie napojów chłodzących B -
254 1 rozlewanie piwa B -
254 2 kuchmistrzostwo A E
26 Rzemiosła w zakresie wytwarzania pasz oraz produktów utylizacji zwierzęcej
262 1 wytwarzanie i przerabianie mieszanek i koncentratów paszowych, mączek pastewnych i produktów utylizacji zwierzęcej B E
27 Rzemiosła introligatorskie
271 1 introligatorstwo - E
28 Pozostałe rzemiosła przemysłowe
281 1 lutnictwo B F
281 2 organmistrzostwo B F
281 3 wytwarzanie instrumentów dętych B F
281 4 wytwarzanie instrumentów perkusyjnych B F
281 5 wytwarzanie instrumentów harmoniowych i fortepianowych B F
281 6 wytwarzanie instrumentów muzycznych elektrycznych i elektronicznych B F
282 1 zabawkarstwo D F
284 1 wytwarzanie materiałów ściernych C F
288 1 wytwarzanie pomocy szkolnych C F
288 2 wytwarzanie długopisów, wiecznych piór i ołówków automatycznych D F
288 3 ortopedyka C F
288 4 szczotkarstwo B E
288 5 parasolnictwo C E
288 6 sitarstwo C F
288 7 modelarstwo D F
288 8 wytwarzanie galanterii z kości, rogu oraz surowców miejscowych i odpadowych C F
288 9 szlifowanie kamieni szlachetnych i ozdobnych D F
289 1 lakiernictwo - F
289 2 wytwarzanie szyldów, tablic, tabliczek znamionowych, inwentaryzacyjnych D F
289 3 usługowe ręczne malowanie szyldów - E
289 4 wytwarzanie wieńców i sztucznych kwiatów D F
289 5 wytwarzanie abażurów C F
289 6 konserwowanie i naprawa przedmiotów zabytkowych i artystycznych - F
II. RZEMIOSŁA NIEPRZEMYSŁOWE
31-34 Rzemiosła budowlane
311 1 murarstwo B C
311 2 ciesielstwo B D
311 3 dekarstwo B D
311 4 posadzkarstwo i cyklinowanie B D
311 5 malarstwo i tapeciarstwo B C
311 6 sztukatorstwo C D
311 7 zduństwo B C
311 8 izolatorstwo budowlane B D
312 1 odgrzybianie budynków D E
312 2 wstrzeliwanie kołków F F
312 3 zakładanie szyn zasłonowych, uszczelnianie okien D D
313 1 instalatorstwo sanitarne i ogrzewania B D
313 2 instalatorstwo gazowe B D
313 3 elektromechanika dźwigowa B D
314 1 instalatorstwo elektryczne B D
343 1 brukarstwo B D
344 1 studniarstwo B D
40-43 Rzemiosła w zakresie obsługi rolnictwa
401 1 obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej - E
401 2 usługi w zakresie zwalczania szkodników roślin i zwierząt - E
72 Rzemiosła w zakresie gospodarki komunalnej
723 1 urządzanie i utrzymywanie zieleńców - F
725 1 pranie, prasowanie, prężenie firanek - E
725 3 chemiczne czyszczenie i farbowanie - E
725 4 pranie pierza i puchu - F
85 Rzemiosła w zakresie ochrony zdrowia
855 1 usługi odkażania, tępienia owadów i odszczurzania - E
89 Pozostałe rzemiosła nieprzemysłowe
892 1 fotografowanie D E
892 2 wykonywanie portretów z fotografii D E
893 1 światłokopia (wyświetlanie rysunków, planów, tekstów) - F
894 1 czyszczenie obiektów budowlanych - E
894 2 sprzątanie wnętrz - E
III. INNE NIE WYMIENIONE RZEMIOSŁA
Rodzaje rzemiosł zaliczone do grup rzemiosł określonych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 30 września 1972 r. w sprawie oznaczania rodzajów rzemiosł oraz określenia uprawnień i kwalifikacji zawodowych wymaganych do ich wykonywania (Dz. U. z 1972 r. Nr 45, poz. 290, z 1975 r. Nr 7, poz. 39, z 1976 r. Nr 8, poz. 41 i z 1980 r. Nr 11, poz. 37) jako "Inne nie wymienione rzemiosła" D F

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SKALE STAWEK ROCZNYCH RYCZAŁTU

Podstawa opodatkowania (obrót)

ponad do

Oznaczenie skal (symbole)
A B C
1 2 3 4
200.000 zł 2% 6% 6%
200.000 zł 400.000 zł 4.000 zł+2% od nadwyżki ponad 200.000 zł 12.000 zł+6% od nadwyżki ponad 200.000 zł 12.000 zł+6% od nadwyżki ponad 200.000 zł
400.000 zł 600.000 zł 8.000 zł+2% " 400.000 zł 24.000 zł+6% " 400.000 zł 24.000 zł+7% " 400.000 zł
600.000 zł 800.000 zł 12.000 zł+2% " 600.000 zł 36.000 zł+7% " 600.000 zł 38.000 zł+10% " 600.000 zł
800.000 zł 1.000.000 zł 16.000 zł+2% " 800.000 zł 50.000 zł+9% " 800.000 zł 58.000 zł+13% " 800.000 zł
1.000.000 zł 1.500.000 zł 20.000 zł+2% " 1.000.000 zł 68.000 zł+11% " 1.000.000 zł 84.000 zł+16% " 1.000.000 zł
1.500.000 zł 2.000.000 zł 30.000 zł+2% " 1.500.000 zł 123.000 zł+14% " 1.500.000 zł 164.000 zł+19% " 1.500.000 zł
2.000.000 zł 2.500.000 zł 40.000 zł+2,5% " 2.000.000 zł 198.000 zł+16% " 2.000.000 zł 259.000 zł+21% " 2.000.000 zł
2.500.000 zł 3.000.000 zł 52.500 zł+3% " 2.500.000 zł 273.000 zł+17% " 2.500.000 zł 364.000 zł+22% " 2.500.000 zł
3.000.000 zł 67.500 zł+4% " 3.000.000 zł 358.000 zł+18% " 3.000.000 zł 474.000 zł+23% " 3.000.000 zł
Podstawa opodatkowania (obrót)

ponad do

Oznaczenie skal (symbole)
D E F
1 2 3 4
200.000 zł 6% 6% 6%
200.000 zł 400.000 zł 12.000 zł+6% od nadwyżki ponad 200.000 zł 12.000 zł+6% od nadwyżki ponad 200.000 zł 12.000 zł+8% od nadwyżki ponad 200.000 zł
400.000 zł 600.000 zł 24.000 zł+10% " 400.000 zł 24.000 zł+12% " 400.000 zł 28.000 zł+16% " 400.000 zł
600.000 zł 800.000 zł 44.000 zł+14% " 600.000 zł 48.000 zł+18% " 600.000 zł 60.000 zł+24% " 600.000 zł
800.000 zł 1.000.000 zł 72.000 zł+18% " 800.000 zł 84.000 zł+24% " 800.000 zł 108.000 zł+30% " 800.000 zł
1.000.000 zł 1.500.000 zł 108.000 zł+21% " 1.000.000 zł 132.000 zł+28% " 1.000.000 zł 168.000 zł+32% " 1.000.000 zł
1.500.000 zł 2.000.000 zł 213.000 zł+24% " 1.500.000 zł 272.000 zł+30% " 1.500.000 zł 328.000 zł+34% " 1.500.000 zł
2.000.000 zł 2.500.000 zł 333.000 zł+26% " 2.000.000 zł 422.000 zł+31% " 2.000.000 zł 498.000 zł+36% " 2.000.000 zł
2.500.000 zł 3.000.000 zł 463.000 zł+28% " 2.500.000 zł 577.000 zł+31% " 2.500.000 zł 678.000 zł+36% " 2.500.000 zł
3.000.000 zł 603.000 zł+28% " 3.000.000 zł 732.000 zł+31% " 3.000.000 zł 858.000 zł+36% " 3.000.000 zł

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SKALE PRZEDPŁAT NA POCZET RYCZAŁTU

Podstawa obliczenia przedpłat (obrót roczny)

ponad do

Oznaczenie skal (symbole)
A B C D E F
1 2 3 4 5 6 7
200.000 zł 2% 6% 6% 6% 6% 6%
200.000 zł 400.000 zł 2% 6% 6% 6% 6% 7%
400.000 zł 600.000 zł 2% 6% 6,3% 7,3% 8% 10%
600.000 zł 800.000 zł 2% 6,2% 7,2% 9% 10,5% 13,5%
800.000 zł 1.000.000 zł 2% 6,3% 8,4% 10,8% 13,2% 16,8%
1.000.000 zł 1.500.000 zł 2% 8,2% 10,9% 14,2% 18,1% 21,9%
1.500.000 zł 2.000.000 zł 2% 9,6% 13% 16,6% 21,1% 24,9%
2.000.000 zł 2.500.000 zł 2,1% 10,9% 14,6% 18,5% 23,1% 27,1%
2.500.000 zł 3.000.000 zł 2,3% 11,9% 15,8% 20,1% 24,4% 28,6%
3.000.000 zł 3% 12,8% 18,6% 23,3% 27% 31,5%

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.6.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.
Data aktu: 22/02/1982
Data ogłoszenia: 01/03/1982
Data wejścia w życie: 01/03/1982