Opodatkowanie przychodów indywidualnych rybaków morskich i zalewowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1982 r.
w sprawie opodatkowania przychodów indywidualnych rybaków morskich i zalewowych.

Na podstawie art. 8 ust. 1, art. 9 pkt 1 i 2 oraz art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) oraz art. 20 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339, z 1976 r. Nr 40, poz. 231 i z 1980 r. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zwalnia się od podatku dochodowego przychody rybaków morskich i zalewowych, dokonujących połowów na łodziach wiosłowo-żaglowych, pod warunkiem:
1)
posiadania karty rybackiej wydanej przez właściwy organ administracji morskiej,
2)
zawarcia z jednostką gospodarki uspołecznionej prowadzącą skup, zwaną dalej "jednostką skupu", umowy kontraktacji na dostawę złowionych ryb.
§  2.
1.
Rybacy morscy i zalewowi osiągający przychody z tytułu dokonywania połowów na łodziach motorowych i kutrach opłacają podatek dochodowy w formie ryczałtu, z zachowaniem warunków określonych w § 1.
2.
Rybacy dokonujący sprzedaży ryb także innym nabywcom niż jednostki skupu opłacają ryczałt od przychodów uzyskanych z tej sprzedaży na podstawie składanych płatnikowi wykazów określających nabywców, ilość sprzedanych ryb i kwoty uzyskane ze sprzedaży.
§  3.
Rybacy wymienieni w § 1, w razie sprzedaży ryb innym nabywcom niż jednostki skupu, opłacają od przychodów uzyskanych z tej sprzedaży ryczałt w wysokości określonej w § 5 pkt 1.
§  4.
Nie powoduje utraty uprawnienia do zwolnienia od opodatkowania lub opłacania ryczałtu osiąganie przez rybaka na podstawie odrębnej umowy przychodów z tytułu świadczenia usług związanych z wykonaniem umowy kontraktacji, polegających na przeładunku, ważeniu, sortowaniu i przechowywaniu ryb, na rzecz jednostki skupu; przychody te dolicza się do przychodów ze sprzedaży ryb.
§  5.
Rybacy dokonujący połowów na łodziach motorowych opłacają ryczałt według następujących stawek:
1)
na łodziach otwartych - 0,5%,
2)
na łodziach pokładowych - 1%

wartości każdorazowo dostarczanych ryb oraz przychodów z usług, o których mowa w § 4.

§  6.
Rybacy dokonujący połowów na kutrach opłacają ryczałt według następujących stawek:
Przychód ze sprzedaży ryb w roku podatkowym oraz suma przychodów wymienionych w § 2 ust. 2 i § 4 zł Stawki procentowe ryczałtu od podstawy opodatkowania
od nadwyżki ponad do
1.000.000 1
1.000.000 1.200.000 2
1.200.000 1.400.000 4
1.400.000 6
§  7.
Wykazy, o których mowa w § 2 ust. 2, rybak obowiązany jest składać płatnikowi w terminie do dnia 7 następnego miesiąca za miesiąc, w którym dokonał sprzedaży.
§  8.
1.
Do obliczania i poboru ryczałtu są obowiązane jako płatnicy jednostki skupu przy każdej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za dostarczone przez rybaka ryby oraz wykonane usługi, a także z tytułu określonego w § 2 ust. 2 i § 3.
2.
Pobrane kwoty ryczałtu płatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek budżetu właściwego dla organu podatkowego w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej w terminie do dnia 15 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
3.
Płatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji pobranych kwot ryczałtu i składania organowi podatkowemu w terminach określonych w ust. 2 wykazów osób, od których pobrano ryczałt, ze wskazaniem podstawy opodatkowania, stawki, według której ryczałt obliczono, oraz kwoty pobranego ryczałtu.
§  9.
Jeżeli rybak opłacający ryczałt lub zwolniony od opodatkowania na podstawie rozporządzenia obok przychodów z rybołówstwa osiąga inne przychody podlegające opodatkowaniu, przy określaniu stawek podatku dochodowego od tych przychodów nie bierze się pod uwagę przychodów osiągniętych z rybołówstwa.
§  10.
1.
Rybak podlega wyłączeniu z opodatkowania w formie ryczałtu i opodatkowaniu na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy, jeżeli:
1)
nie wykonał zawartej umowy kontraktacji, dokonując jednocześnie sprzedaży ryb innym nabywcom niż jednostki skupu w rozmiarze umożliwiającym wykonanie umowy kontraktacji, lub
2)
zostanie udowodnione, że wykazane przychody opodatkowane w trybie § 2 ust. 2 i § 3 nie obejmują całości przychodów z tego tytułu.
2.
W razie wątpliwości, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, organ podatkowy zasięga opinii Zrzeszenia Rybaków Morskich.
§  11.
1.
Termin złożenia płatnikowi wykazów, określony w § 7, za miesiące styczeń-kwiecień 1982 r. przesuwa się do dnia 7 maja 1982 r.
2.
Termin płatności pobranych kwot ryczałtu, określony w § 8 ust. 2, za miesiące styczeń-kwiecień 1982 r. przesuwa się do dnia 15 maja 1982 r.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie od roku podatkowego 1982.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.12.94

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opodatkowanie przychodów indywidualnych rybaków morskich i zalewowych.
Data aktu: 09/04/1982
Data ogłoszenia: 22/04/1982
Data wejścia w życie: 01/01/1982, 22/04/1982