Obowiązek dokumentowania zakupu niektórych materiałów przez rzemieślników opłacających podatki w formie ryczałtu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 października 1981 r.
w sprawie obowiązku dokumentowania zakupu niektórych materiałów przez rzemieślników opłacających podatki w formie ryczałtu.

Na podstawie art. 38 pkt 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rzemieślnicy opłacający podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, z wyjątkiem karty podatkowej, jeżeli używają do produkcji lub świadczenia usług surowców, materiałów, półwyrobów i towarów, zwanych dalej "materiałami", wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, są obowiązani posiadać oraz przechowywać dowody zakupu tych materiałów. Obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu nie dotyczy półwyrobów i towarów wykonanych z materiałów wymienionych w wykazie, jeżeli te półwyroby i towary nie są wymienione w wykazie.
2.
Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy rzemieślników wykonujących usługi dla ludności, jeżeli obrót z wykonywania tych usług wynosi co najmniej 85% ogólnego obrotu rocznego. Za usługi dla ludności uważa się usługi określone w przepisach o rozwoju usług.
3.
Dowody zakupu materiałów powinny odpowiadać wymaganiom określonym w odrębnych przepisach dla rachunków.
§  2.
1.
Rzemieślnicy określeni w § 1, na których ciąży obowiązek posiadania dowodów zakupu materiałów, są obowiązani prowadzić ewidencję tych dowodów w książce według ustalonego wzoru, zwanej dalej "książką zakupu".
2.
Książka zakupu powinna być prowadzona zgodnie z objaśnieniami zawartymi we wzorze książki.
3.
Przed rozpoczęciem zapisów książka zakupu powinna być przedstawiona do poświadczenia organowi podatkowemu, właściwemu według miejsca wykonywania działalności zarobkowej.
4.
Przed rozpoczęciem zapisów w książce zakupu na koniec roku podatkowego, a także w razie zakończenia działalności zarobkowej, podatnik powinien sporządzić spis z natury materiałów określonych w wykazie i wpisać do książki zakupu.
5.
Książka zakupu powinna być złożona właściwemu organowi podatkowemu (ust. 3) w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
§  3.
Obowiązek posiadania dowodów zakupu, o których mowa w § 1, nie obejmuje materiałów powierzonych przez osoby zlecające wykonanie określonego świadczenia oraz odpadów z tych materiałów, jeżeli odpady te nie mogą być użyte w danym zakładzie do produkcji lub świadczenia usług, z tym jednak że w czasie kontroli rzemieślnik powinien wskazać osobę (firmę), która powierzyła mu materiał.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1982 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MATERIAŁÓW, KTÓRYCH NABYCIE POWINNO BYĆ UDOKUMENTOWANE DOWODAMI ZAKUPU PRZEZ RZEMIEŚLNIKÓW OPŁACAJĄCYCH PODATKI OBROTOWY I DOCHODOWY W FORMIE RYCZAŁTU, Z WYJĄTKIEM KARTY PODATKOWEJ

Akcesoria do pojazdów mechanicznych

Anilana używana do produkcji waty konfekcyjnej i watoliny

Anody

Armatura metalowa sanitarna i sieci domowej

Azotan srebra

Barwniki

Błamy z futer

Bursztyn

Cement

Cukier używany przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Drewno łuszczarskie

Drewno okleinowe

Drewno tartaczne

Druty stalowe ciągnione

Farby olejne

Formierskie materiały

Ftalan oktylu

Ftalan butylu

Garbniki

Glejta ołowiana

Gliceryna

Grzejniki centralnego ogrzewania

Gumowe mieszanki

Kable i przewody

Kafle

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Kauczuk naturalny i syntetyczny

Kołnierze ze skór futerkowych naturalnych i sztucznych

Kompozycje zapachowe

Lanolina

Lakiery

Lateks kauczuków naturalnych i syntetycznych

Lepiszcza do produkcji materiałów ściernych

Łożyska toczne

Mąka kokosowa

Materiały do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych (folia, igielit, skaj itp.)

Masło kakaowe

Mąka używana przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Metale nieżelazne

Mięso używane przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Minia ołowiana

Olejki zapachowe

Okleiny

Papier i tektura używane przy wykonywaniu rzemiosł papierniczych

Płyty kamienne

Płyty paździerzowe

Płyty pilśniowe

Płyty wiórowe

Podłogowe materiały

Podzespoły i części zamienne stosowane w mechanice pojazdowej, elektromechanice oraz tele- i radiomechanice

Pokrycie dekarskie

Przędza

Puch i wata używane przy wykonywaniu bieliźniarstwa

Sklejka

Skóry naturalne i sztuczne (także futerkowe)

Sole galwaniczne

Szczecina

Surowce do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Szkło budowlane

Ścienne materiały (cegła, pustaki)

Tarcica

Tkaniny używane przy wykonywaniu rzemiosł włókienniczych i odzieżowych

Tłuszcze używane przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Wykładziny ścienne ceramiczne i z tworzyw sztucznych

Wyroby hutnictwa żelaza, stali i metali nieżelaznych

Watolina

Włosie naturalne

Wsady odlewnicze stopów metali

Wybuchowe materiały

Ziarno korundowe

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.27.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek dokumentowania zakupu niektórych materiałów przez rzemieślników opłacających podatki w formie ryczałtu.
Data aktu: 21/10/1981
Data ogłoszenia: 18/11/1981
Data wejścia w życie: 01/01/1982