Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Morskiej Organizacji Doradczej. Londyn.1974.10.17.

POPRAWKI
do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej,
sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 października 1974 roku zostały przyjęte w Londynie na piątej sesji nadzwyczajnej Zgromadzenia Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej rezolucją A. 315 (Es. V) poprawki do artykułów 10, 16, 17, 18, 20, 28, 31 i 32 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 roku.

Po zaznajomieniu się z powyższymi poprawkami Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadcza, że wymienione poprawki są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 5 lutego 1976 roku.

ZAŁĄCZNIK

Przekład.

REZOLUCJA A. 315 (Es. V)

przyjęta dnia 17 października 1974 roku

POPRAWKI

do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej.

Zgromadzenie,

powołując się na rezolucję A. 69 (Es. II), na podstawie której przyjęło poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej zwiększające liczbę członków Rady, i na rezolucję A. 70 (IV), na podstawie której przyjęte zostały poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej mające na celu zwiększenie liczby członków Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu oraz zmianę trybu ich wyboru,

przyjmując z zadowoleniem zwiększenie składu członkowskiego Organizacji od czasu przyjęcia tych poprawek,

uznając potrzebę stałego zapewnienia, aby główne organy Organizacji odzwierciedlały cały skład członkowski Organizacji i zapewniały właściwą reprezentację w Radzie Państw Członków z różnych obszarów geograficznych,

biorąc pod uwagę rezolucję A. 314 (VIII), na podstawie której postanowiło powołać Grupę Roboczą Ad Hoc do przestudiowania proponowanych poprawek do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, dotyczących wielkości i składu Rady, Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu i innych wynikających stąd konsekwentnie poprawek,

rozważywszy Sprawozdanie Grupy Roboczej Ad Hoc, włącznie z zaleceniami tej Grupy co do proponowanych poprawek do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej,

przyjąwszy na piątej nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia, odbytej w Londynie w dniach od 16 do 18 października 1974 roku, poprawki, których tekst zawarty jest w załączniku do niniejszej rezolucji, a odnoszące się do artykułów 10, 16, 17, 18, 20, 28, 31 i 32 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej,

ustaliwszy zgodnie z postanowieniami artykułu 52 Konwencji, że poprawki te są tego rodzaju, iż każdy Członek, który złoży oświadczenie, że nie przyjmuje poprawek i który ich nie przyjmie w okresie dwunastu miesięcy od dnia wejścia poprawek w życie, przestaje być Stroną Konwencji po upływie tego okresu,

prosi Sekretarza Generalnego Organizacji o złożenie tekstu przyjętych poprawek Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 53 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej oraz o przyjmowanie oświadczeń i dokumentów przyjęcia, w myśl artykułu 54 Konwencji,

wzywa Rządy Członkowskie do przyjęcia każdej poprawki w możliwie najkrótszym terminie, po otrzymaniu jej kopii od Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, w drodze przekazania odpowiedniego dokumentu przyjęcia Sekretarzowi Generalnemu.

Załącznik

Poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej.

Artykuł  10.

Dotychczasowy tekst zastępuje się następującym tekstem:

"Członek stowarzyszony posiada prawa i obowiązki przyznane Konwencją każdemu Członkowi Konwencji, z tym jednak wyjątkiem, że nie ma prawa głosu ani też nie może być wybrany Członkiem Rady.

Uwzględniając powyższe, słowo "Członek" w Konwencji oznacza również Członka stowarzyszonego, chyba że z tekstu wynika inaczej".

Artykuł  16.

Dotychczasowy tekst punktu d) zastępuje się następującym tekstem:

"d) wybór Członków mających wejść w skład Rady zgodnie z postanowieniami artykułu 17".

Artykuł  17.

Dotychczasowy tekst zastępuje się następującym tekstem:

"Rada składa się z dwudziestu czterech Członków wybranych przez Zgromadzenie".

Artykuł  18.

Dotychczasowy tekst zastępuje się następującym tekstem:

"Przy wyborach Członków Rady Zgromadzenie przestrzega następujących zasad:

a) sześciu Członków będzie wybranych spośród Państw najbardziej zainteresowanych w dostarczaniu międzynarodowych usług żeglugowych,

b) sześciu Członków będzie wybranych spośród innych Państw najbardziej zainteresowanych międzynarodowym handlem morskim,

c) dwunastu Członków będzie wybranych spośród Państw, które nie zostały wybrane na podstawie punktu a) lub b), a które są specjalnie zainteresowane w transporcie morskim lub żegludze i których wybór do Rady zapewni reprezentację wszystkich większych obszarów geograficznych świata".

Artykuł  20.

Dotychczasowy tekst zastępuje się następującym tekstem:

"a) Rada wybiera swojego Przewodniczącego i uchwala własny regulamin, chyba że Konwencja stanowi inaczej,

b) szesnastu Członków Rady stanowi quorum,

c) Rada zbiera się na posiedzenia po uprzednim jednomiesięcznym zawiadomieniu, na zaproszenie Przewodniczącego lub na żądanie przynajmniej czterech swych Członków, ilekroć to będzie konieczne do należytego wypełnienia zadań. Posiedzenia Rady odbywają się w miejscowościach, które okażą się dogodne".

Artykuł  28.

Dotychczasowy tekst zastępuje się następującym tekstem:

"Komitet Bezpieczeństwa na Morzu składa się ze wszystkich Członków".

Artykuł  31.

Dotychczasowy tekst zastępuje się następującym tekstem:

"Komitet Bezpieczeństwa na Morzu odbywa posiedzenia co najmniej raz w roku. Raz na rok wybiera swoje Biuro i uchwala własny regulamin".

Artykuł  32.

Artykuł ten jest usunięty.

Artykuły od 33 do 63 zmieniają odpowiednio numerację.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024